RSS

Artykuły biurowe niezbędne w każdej firmie

Kompletujesz wyposażenie biura? W takim razie sprawdź ten artykuł i zobacz, jakie akcesoria są niezbędne…

Z dala od ekranów: Korzyści z aktywnego spędzania…

Wakacje to czas, kiedy dzieci spędzają więcej czasu przed ekranem, co może prowadzić do wielu…

Polski przewodnik na Gran Canarii - którego wybrać?

Polski przewodnik na Gran Canarii - którego wybrać? Planując podróż na Gran Canarię, ważnym elementem wyprawy…

Zabezpiecz swoje interesy w tuczu kontraktowym — pomoc…

Tucz kontraktowy to forma współpracy między hodowcami a firmami przetwórczymi. Hodowla zwierząt rzeźnych powinna przebiegać…

«
»

Ogrzewacze wody – jakie są ich rodzaje?

  • Napisany przez:
Istnieje wiele sposobów na ogrzewanie C.W.U. Ważne, aby wybrać takie rozwiązanie, które będzie dostosowane do potrzeb mieszkańców danego domu oraz do konstrukcji budynku. Przedstawiamy, najpopularniejsze urządzenia służące do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Przepływowe podgrzewacze wody

Są to cieszące się coraz większą popularnością kompaktowe urządzenia, które pozwalają na szybkie podgrzewanie wody. Co ważne, przy odpowiednim doborze i miejscu montażu pozwalają na absolutne zminimalizowanie strat energii oraz wody. Dużym popytem cieszą się modele elektryczne, które w odróżnieniu od gazowych nie stwarzają ryzyka zaczadzenia lub wybuchu. W zależności od rodzaju posiadanej instalacji elektrycznej mogą to być podgrzewacze trójfazowe lub jednofazowe. W większości przypadków te ostatnie zdają egzamin w starszych budynkach. Wysokiej jakości modele są wyposażone w wyświetlacze elektryczne, które umożliwiają ich komfortową i bezproblemową obsługę. Warto zauważyć, że takie urządzenia są estetyczne wizualnie. Z tego względu ich montaż w widocznym miejscu nie oznacza oszpecenia stworzonej aranżacji wnętrz. Wręcz przeciwnie kompaktowe podgrzewacze wkomponują się w nowoczesne, minimalistyczne style. W przypadku tych urządzeń można wybierać pomiędzy modelami jedno lub wielopunktowymi. Te pierwsze służą do obsługiwania jednego punktu poboru wody, na przykład kuchennego kranu. Wielopunktowe elektryczne przepływowe podgrzewacze wody mogą obsługiwać wszystkie punkty jej poboru jednocześnie. Z tego względu ich moc musi być dostosowana do ilości korzystających z nich mieszkańców. Ponadto, takie urządzenia muszą być umiejscowione mniej więcej pośrodku drogi między kuchnią, a łazienką. Takie rozwiązanie skraca czas przepływu wody przez rury, a co za tym idzie, minimalizuje ryzyko jej wychłodzenia.

Pojemnościowe podgrzewacze wody

Kolejne popularne rozwiązanie to zakup pojemnościowego podgrzewacza wody. Takie urządzenia są wyposażone w różnej wielkości zbiorniki służące do jej magazynowania. Woda jest podgrzewana dzięki bojlerowi, a jej stała temperatura utrzymywana przy pomocy termostatu. Poza tym zbiorniki są wyposażone w dodatkowe zabezpieczenie termiczne, co zmniejsza ryzyko wystygnięcia wody. Zazwyczaj są one wykonane z takich materiałów jak wełna mineralna lub pianka poliuretanowa. W zależności od potrzeb można się zdecydować na modele bezciśnieniowe lub ciśnieniowe. Te pierwsze zdadzą egzamin w przypadku jednego punktu poboru. Pojemnościowe ogrzewacze wody ciśnieniowe dostarczają ciepłą wodę do kilku kranów jednocześnie i są wstanie obsłużyć cały dom lub mieszkanie. Podczas zakupu tego typu urządzeń, należy wziąć pod uwagę wielkość zbiornika, która powinna być dostosowana do ilości oraz potrzeb mieszkańców danego gospodarstwa. Przykładowo, w domu z wanną sprawdzi się większy podgrzewacz niż w mieszkaniu z łazienką wyposażoną w sam prysznic. Dobrym rozwiązaniem jest użytkowanie tego typu urządzeń wraz korzystaniem z taryfy nocnej, co pozwala na znacznie tańsze podgrzewanie wody w zbiorniku.

Pompy ciepła do ciepłej wody

Pompa ciepła stanowi innowacyjny sposób podgrzewania wody użytkowej za pomocą odnawialnych źródeł energii. Dużym uznaniem cieszą się modele, które pobierają energię z powietrza. Mogą służyć do podgrzewania wody, jak również do ogrzewania mieszkania. Co ważne, ich instalacja jest możliwa w starszych budynkach i w większości przypadków nie wymaga przeprowadzania generalnego remontu. Warto zaznaczyć, że ciepło dostarczane do zintegrowanego zbiornika buforowego wystarczy do obsługiwania całego domu jednorodzinnego. W połączeniu z panelami fotowoltaicznymi jest to instalacja, której użytkowanie jest praktycznie bezpłatne. Warto dodać, że opisywane rozwiązanie nie przyczynia się do dalszego zanieczyszczania środowiska, ponieważ nie wymaga wykorzystywania gazu oraz dużych ilości energii elektrycznej. Ponadto, osoby które zdecydują się na taką opcję, mogą liczyć na znaczące dofinansowanie z budżetu państwa. Z tego względu taka inwestycja zwraca się po stosunkowo krótkim czasie, a przynosi korzyści przez wiele kolejnych lat.

Istnieje kilka rodzajów urządzeń służących do podgrzewania C.W.U. Dużym uznaniem cieszą się przepływowe i pojemnościowe podgrzewacze wody. Oba typy urządzeń mogą obsługiwać jeden lub wiele punktów poboru wody. Inne rozwiązanie to inwestycja w nowoczesną pompę ciepła, która będzie zapewniać C.W.U. dla wszystkich mieszkańców. Jest to niezwykle oszczędna opcja, która przynosi korzyści dla portfela, jak i dla środowiska naturalnego.

Artykuł partnera

https://www.mistrzu.com/innowacje-w-systemach-grzewczych-nowe-technologie-i-ekologiczne-rozwiazania/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu