RSS

Podniebna przygoda ku nowym wyzwaniom

Wspinanie to fascynująca i dynamiczna aktywność, która nie tylko testuje nasze umiejętności fizyczne, ale także…

Koniec z koszmarnymi włosami! Kosmetyki Kemon pomogą Ci…

Marzysz o pięknych, lśniących i zdyscyplinowanych włosach, jak z okładki? Jak się okazuje, dobre geny…

Ewidencja podatku VAT — co trzeba wiedzieć

Ewidencja podatku VAT to rzecz, o której powinien pamiętać każdy czynny podatnik. Jest to wymagane…

Naturalny miód rzepakowy – słodki nektar z pól

Naturalny miód rzepakowy to jeden z najczęściej spotykanych miodów na sklepowych półkach. Co jednak kryje…

«
»

Opłata wstępna w leasingu auta. Co musisz wiedzieć?

Aby uruchomić leasing samochodowy, wcale nie musisz dysponować pokaźnymi środkami. Wystarczy tylko uregulować opłatę wstępną, by – po dopełnieniu formalności – wyjechać z salonu fabrycznie nowym autem. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat tej opłaty.

Na leasing samochodowy decyduje się szerokie grono przedsiębiorców. Jest to finansowanie, które niesie za sobą wiele korzyści – przede wszystkim pozwala na zbudowanie floty pojazdów stosunkowo niskim kosztem na start.

Opłata wstępna – co to jest?

Opłata wstępna (znana również jako czynsz inicjalny) stanowi wydatek ponoszony przez leasingobiorcę. Jest to kwota pobierana w momencie podpisywania umowy – to warunek konieczny, aby leasingodawca oddał w użytkowanie przedmiot.

Warto podkreślić, że opłata wstępna jest opłatą bezzwrotną, dlatego leasingobiorca nie może żądać jej zwrotu.

Ile wynosi opłata wstępna?

Czynsz inicjalny odpowiada procentowej wartości samochodu branego w leasing. To, ile będzie wynosić, zależy przede wszystkim od polityki wewnętrznej leasingodawcy, a po części od leasingobiorcy oraz wartości wybranego przez niego pojazdu.

Zgodnie z przepisami, opłata wstępna może wynieść nawet 45% wartości finansowanego auta. Natomiast minimalny czynsz wynosi średnio 10% wartości, jeśli chodzi o leasing samochodowy.

Warto przy tym podkreślić, że wyższa opłata wstępna może być wymagana od tych przedsiębiorców, którzy np. dopiero rozpoczynają swoją działalność lub nie mogą wykazać się odpowiednio wysoką zdolnością leasingową.

Wysoka czy niska opłata wstępna – jaką wybrać?

Jeżeli interesuje cię leasing samochodowy, warto odpowiednio wcześnie określić satysfakcjonującą cię wysokość czynszu inicjalnego. Dlaczego?

Wysoka opłata wstępna będzie oznaczać:

  • wyższą jednorazową kwotę do uregulowania w momencie podpisywania umowy,
  • niższe raty leasingowe płacone co miesiąc.

Niższa opłata wstępna będzie oznaczać mniejszą jednorazową opłatę na starcie, ale z reguły wyższe raty.

Trudno zatem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, co jest bardziej opłacalne. Wiele zależy od tego, jakimi środkami finansowymi dysponujesz, jaka jest sytuacja materialna firmy, ile samochodów planujesz wziąć w leasing.

Leasing samochodowy z niską opłatą wstępną i niskimi ratami? To możliwe

Jeśli interesuje cię leasing samochodowy z niską opłatą wstępną i niskimi ratami, takie produkty finansowe są również dostępne. Jak pokazuje analiza ofert finansowania, tego typu warunki zapewnia m.in. Leasing niższych rat na nowe pojazdy dostępny w Toyota Leasing.

Przykład. Załóżmy, że wybierasz opłatę wstępną na poziomie 10% wartości auta. Jeśli miesięczna rata ma wynieść tylko 1000 zł netto, w ten sposób sfinansujesz np. Toyotę AYGO (od 396 zł netto / miesiąc), Toyotę Yaris Classic (od 538 zł netto / miesiąc), Toyotę Corollę TS Kombi (od 736 zł netto / miesiąc). (kalkulacje ważne na dzień 30.03.2021)

A co z wykupem? W przypadku wspomnianego leasingu wcale nie trzeba obawiać się wysokiego wykupu. Leasingobiorca ma do dyspozycji aż trzy warianty zakończenia umowy leasingowej:

  • wymienia samochód na nowy bez konieczności angażowania środków własnych – zapewnia to gwarancja odkupu pojazdu przez dealera,
  • korzysta z auta – spłacając ostatnią ratę leasingową z własnych środków,
  • korzysta z pojazdu – wykup finansuje innym produktem bankowym.

Jeśli chcesz stać się użytkownikiem auta bez konieczności sporej inwestycji na start, weź leasing samochodowy. To rozwiązanie, które faktycznie się opłaca.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu