Pergole tarasowe we Wrocławiu

Pergola tarasowa to element małej architektury ogrodowej, który może pełnić różne funkcje w zależności od potrzeb domowników. Na ogół jest to prosta konstrukcja wykonana z drewna lub metalu (np. aluminium), często wzbogacona o dodatkowe elementy w postaci zadaszenia lub boków. Na hasło „pergole Wrocław” z pewnością zgłosi się wiele firm, ponieważ jest to coraz popularniejsze rozwiązanie w przypadku domów wolnostojących, bliźniaków i zabudowy szeregowej.
Jak wygląda pergola tarasowa?
Typowa pergola tarasowa składa się z grubych kantówek lub prostokątnych profili z aluminium, ewentualnie ze stali (stalowe pergole są tańsze, ale cięższe i bardziej podatne na korozję). Stelaż montuje się na podłodze tarasu i często przykręca do ściany budynku. Do podstawowej konstrukcji można przymocować dodatkowe elementy. Mogą to być na przykład ściany z desek lub z ruchomych lameli z aluminium. Na stelażu można zamontować zadaszenie pełne, częściowe lub żaluzyjne, przy czym dach może być wykonany również ze szkła czy przezroczystego tworzywa sztucznego (np. szkła akrylowego, poliwęglanu). Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy „pergole Wrocław” można zobaczyć również konstrukcje wolnostojące, które można postawić w dowolnym miejscu w ogrodzie.
Zalety pergoli tarasowej
Podstawowym zadaniem pergoli tarasowej jest zapewnienie cienia w słoneczne i upalne dni, stąd też taką konstrukcję warto postawić na tarasie usytuowanym od strony południowej. Oczywiście sam stelaż tutaj nie wystarczy. Ochronę przed słońcem może zapewnić na przykład zadaszenie z desek, dach z aluminiowych lameli lub tkanina w formie żagla lub rolety rzymskiej. Oczywiście to niejedyna funkcja, jaką mogą pełnić pergole. Wrocław to jedno z najbardziej zaludnionych miast w Polsce, dlatego konstrukcje tarasowe stosuje się również w celu zyskania większej prywatności. W tym przypadku można użyć np. zasłon tekstylnych lub wykonać zabudowane boki (np. deskowanie od strony sąsiadów lub ulicy).
Dodatkowe zastosowanie pergoli tarasowej:
- podpora dla roślin pnących (takich jak np. bluszcz, winorośl, wiciokrzew);
- element upiększający budynek;
- ochrona przed wiatrem, deszczem i śniegiem;
- miejsce do relaksu (do konstrukcji można przymocować hamak lub huśtawkę).
Jak wybrać pergolę tarasową?
Pergolę tarasową można wykonać od podstaw z drewnianych kantówek i desek. Dostępne są również gotowe pergole ze stali lub aluminium. Konstrukcje drewniane zwykle są tańsze niż metalowe, ale wymagają starannego zabezpieczenia i regularnej konserwacji. Warto jednak mieć na uwadze, że drewniana pergola pasuje zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych budynków, a do tego pięknie współgra z roślinnością. Aluminiowe stelaże są bardziej odporne na warunki atmosferyczne, choć stosuje się je głównie w nowoczesnych aranżacjach.
Przy budowie pergoli tarasowej należy wziąć pod uwagę również takie aspekty jak:
- wymiary konstrukcji (wysokość zwykle w granicach 2-2,5 m, zaś boki nie mniej niż 2 m);
- funkcjonalność (zadaszenie, zabudowane boki);
- dodatkowe akcesoria (np. osłony tekstylne, półki, podpory dla roślin);
- bezpieczeństwo (stabilność konstrukcji, nośność, odporność na warunki atmosferyczne).
Firma montująca pergole: Wrocław i okolice
Zbudowanie pergoli to dość czasochłonny proces. Trzeba wybrać dobrej jakości materiał, zamontować konstrukcję na tarasie, wykonać dodatkowe elementy (dach, boki). Przedtem trzeba przygotować odpowiednie akcesoria montażowe i wykonać niezbędne pomiary. Dlatego wiele osób woli polegać na firmie montującej pergole. Wrocław to miasto, w którym bez najmniejszego kłopotu można tutaj zlecić zbudowanie takiej konstrukcji od podstaw. Pergole tarasowe wykonuje m.in. profesjonalna firma ogrodnicza InGarden, która działa w branży od 2015 roku. Na stronie internetowej https://www.ogrody-ingarden.pl prezentuje, jak wygląda wykonanie takiej konstrukcji krok po kroku. O montaż pergoli można zapytać telefonicznie pod numerem +48 697 086 126 lub w wiadomości email: kontakt@ogrody-ingarden.pl
Artykuł partnera