RSS

Jak wybrać najlepszego dostawcę rozwiązań dla sieci trakcyjnych?

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że praktycznie nikt z nas na co dzień nie docenia istnienia…

Jak rozliczyć PIT-36 za 2022 rok?

Rozliczenie PIT-36 2022 warto zrobić za pomocą specjalnego programu do rozliczania PIT. Dzięki temu unikniemy…

Fachowe doradztwo energetyczne dla twojej firmy

Zmiana polityki energetycznej w firmie może przyczynić się do uzyskania sporych oszczędności w skali roku.…

Do jakich krajów wymagana jest Zielona Karta?

Planujesz wyjazd za granicę i będziesz poruszał się własnym samochodem? W niektórych krajach wystarczy, że…

«
»

Jak wygląda rynek pracy w Polsce? Co nas czeka w 2022 roku?

  • Napisany przez:
Rok 2021 był naprawdę ciężkim okresem dla wielu pracowników, jak i samych pracodawców. Skutki pandemii, która wybuchła w 2020 roku odczuwalne były dopiero w kończącym się teraz roku. Wpłynęła ona negatywnie na kondycję wielu firm i stopę bezrobocia. Czy w 2022 rynek pracy powróci do swojej kondycji sprzed pandemii i jakich prognoz dotyczących wynagrodzeń, bezrobocia i poszukiwanych zawodów możemy się spodziewać?

Jakie będą średnie wynagrodzenia?

Płaca minimalna ponownie zostanie podniesiona, co oznacza, że każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę otrzyma minimum 3010 złotych brutto, co da mu 2210 złotych „na rękę”. Jest to wzrost o 210 złotych. W 2021 roku pracownicy mogli bowiem liczyć na minimalną zapłatę w wysokości 2800 brutto, czyli 2017,67 złotych netto. Podniesiona zostanie również stawka minimalna, która od stycznia wyniesie 19,70 brutto (14,47 netto). Dotychczas utrzymywała się ona na poziomie 18,30 brutto (12,00 netto).

Jak będzie ze stopniem bezrobocia?

Obecna stopa bezrobocia w Polsce utrzymuje się na poziomie 5,8%. Zeszłoroczna pandemia koronawirusa znacząco podniosła odsetek ludzi bez pracy. Przed kwietniem 2020 roku liczba ta wynosiła 5,5%, w kwietniu wzrosła do 5,8%. Prawdziwe skutki pandemii Polacy odczuli jednak dopiero w 2021 roku. W styczniu i lutym stopa bezrobocia sięgnęła aż 6,5%. Na szczęście obecnie na polskim rynku pracy obserwujemy tendencję spadkową. W 2022 roku bardzo możliwe jest, że Polska zbliży się do progu 5,0%. Dzieje się tak ze względu na rozwój rynku pracy oraz powrót wielu zakładów produkcyjnych i przedsiębiorstw do pracy w pełnym wymiarze. Bardzo możliwe jest, że ponownie zaobserwuje sytuację podobną jak w drugiej połowie 2019 roku. Wtedy bezrobocie w Polsce sięgało 5,3-5,2%.

Kto będzie w cenie w 2022 roku?

Pracownicy IT

Branża IT rozwija się bardzo dynamicznie, nic więc dziwnego, że kolejne przedsiębiorstwa szukają specjalistów do współpracy. Osób, które naprawdę można nazwać fachowcami w tym fachu, jest jednak stosunkowo niewiele. Patrząc na to jaki jest obecnie popyt na ich usługi. Nie jest to oczywiście prosta dziedzina, jednak pracownicy IT tacy jak programiści, administratorzy stron internetowych czy też UX Designerzy nie będą narzekać na brak ofert pracy w 2022 roku.

Budowlańcy

Mimo że „budowlanka” nie jest nowym zawodem i ma bardzo długie tradycje, to obecnie nie ma zbyt wielu ludzi, którzy potrafiliby dobrze wykonywać prace budowlane czy też remontowe. Brakuje brukarzy, cieśli, dekarzy, murarzy, tynkarzy, ślusarzy czy też zbrojarzy. Firmy budowlane w 2022 roku chętnie zatrudnią i dobrze opłacą takich fachowców. Podobnie będzie z operatorami maszyn budowlanych i sprzętów do robót ziemnych.

Absolwenci szkół elektrycznych

To kolejna branża, która cierpi na deficyt pracowników i w 2022 roku będzie ponownie szukać nowych osób. Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy to bardzo pożądane zawody i ta tendencja nie osłabnie w przyszłym roku.

Medycy i pedagodzy

Koronawirus obnażył znaczące braki w polskiej służbie zdrowia. W zeszłym roku widać było, że brakuje nam pielęgniarek i ratowników medycznych. Podobnie jest z liczbą lekarzy. W gronie pedagogicznym największy deficyt widać u nauczycieli przedszkolnych i uczących przedmiotów zawodowych.

Jak znaleźć pracę w 2022 roku?

Do wyszukiwania ofert pracy tak jak we wcześniejszych latach najczęściej służyć będzie internet. Nie każdy pracodawca chce bowiem zgłaszać chęć poszukiwania pracowników do Urzędu Pracy. Z tego też względu osoby rozglądające się za nowym zatrudnieniem powinny zwrócić szczególną uwagę na portale pośredniczące w kontakcie pracodawca – pracownik, takich jak np. https://www.gowork.pl/praca.

Artykuł zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu