RSS

Podniebna przygoda ku nowym wyzwaniom

Wspinanie to fascynująca i dynamiczna aktywność, która nie tylko testuje nasze umiejętności fizyczne, ale także…

Koniec z koszmarnymi włosami! Kosmetyki Kemon pomogą Ci…

Marzysz o pięknych, lśniących i zdyscyplinowanych włosach, jak z okładki? Jak się okazuje, dobre geny…

Ewidencja podatku VAT — co trzeba wiedzieć

Ewidencja podatku VAT to rzecz, o której powinien pamiętać każdy czynny podatnik. Jest to wymagane…

Naturalny miód rzepakowy – słodki nektar z pól

Naturalny miód rzepakowy to jeden z najczęściej spotykanych miodów na sklepowych półkach. Co jednak kryje…

«
»

Co umowy śmieciowe oznaczają dla pracowników?

  • Napisany przez:

Około miliona Polaków pracuje na tak zwanych umowach śmieciowych – oznacza to, że nie mają stałego zatrudnienia, a ich sytuacja jest niepewna. Najczęściej zaczyna się od umowy na czas określony, zlecenia lub etatu czasowego, z obietnicą przejścia na stałe zatrudnienie po pewnym czasie i… na tym się kończy. A pracownicy nie zmieniają miejsca zatrudnienia, ponieważ wiąże się to z wielkim stresem i często przejściowym kryzysem w domowym budżecie. Na to nie mogą sobie pozwolić nie tylko osoby u progu dorosłości, ale i te, które na śmieciówce pracują już od lat.

Jak wygląda praca na umowie terminowej w praktyce?

Z badań prowadzonych przez pracowników Instytutu Badań Edukacyjnych wynika, że pracownicy na śmieciówkach posiadają niewykorzystany potencjał. Pracodawcy o wiele rzadziej posyłają ich na szkolenia, w dodatku zlecają im mniej wymagające zadania. Co więcej, najczęściej moment podpisania upragnionej i obiecanej, bezterminowej umowy o pracę jest przesuwany w nieskończoność. Pracodawcy tłumaczą, że w ten sposób sprawdzają pracowników chcąc podjąć decyzję o tym, którzy z nich najlepiej sprawdzą się na stanowisku. Bezpośrednio przekłada się to na mniej stabilną sytuację życiową zatrudnionych osób, a także na mniejsze poczucie bezpieczeństwa – pracownika terminowego łatwiej jest zwolnić.

Dlaczego firmy nie chcą podpisywać umów na stałe?

Powód jest prosty – utrzymanie pracownika na stałej umowie jest sposób droższe. Ponadto jeśli biznes jest zagrożony, trudniej jest go zwolnić. Taki stan rzeczy pośrednio źle świadczy o stanie polskiej gospodarki. Jeśli pracodawcy próbują się zabezpieczać kosztem dobrobytu i praw pracownika oznacza to, że rynek jest bardzo niestabilny i chwiejny. Cierpi jak zwykle pracownik.

Czy to jest legalne?

Co więcej, stałe odmawianie pracownikowi zatrudnienia na czas nieokreślony nie jest działaniem zgodnym z prawem. Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazują, że wielu pracodawców zatrudnia pracowników łamiąc przy tym przepisy. A konsekwencje są poważne – przez brak stabilności zawodowej rodzi się mniej dzieci, a młodzi Polacy coraz chętniej wyjeżdżają za granicę, gdzie łatwiej mogą liczyć na zbudowanie stabilnego życia i poczucie bezpieczeństwa.

Artykuł: Mistrzu

Foto: libtech

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu