Coraz więcej ofert bezpłatnych staży
Statystyki podają, że prawie dziewięćdziesiąt procent studentów wzięło udział w programie praktyk bądź staży, z czego tylko jedna piąta z nich otrzymała wynagrodzenie za swoją pracę. Jak to możliwe? Otóż liczba ofert bezpłatnych staży wykazuje tendencje wzrostowe. Podobnie jest w przypadku odbywanych praktyk. Kiedy więc staż i praktyka przestają być tylko przyuczeniem do zawodu, a stają się pracą?
Bezpłatna praca na stażu?
Niezależnie od tego, w jakim przedsiębiorstwie przyjdzie odbywać nam staż, wymaga się od stażysty dyspozycyjności, posiadania odpowiedniego wykształcenia czy te z zaświadczenia o ukończeniu przynajmniej trzeciego roku studiów. W wielu przypadkach wymagana jest także znajomość języków obcych. Niestety okazuje się, że stażyści w wielu przypadkach są traktowani jako tania siła robocza i w zamian za pomoc stażysty oferuje się mu niewielkie wynagrodzenie, albo co gorsza jego „nagrodą” jest możliwość zdobycia cennego doświadczenia w danej firmie.
Stażyści i praktykanci od brudnej roboty
Wielu studentów deklaruje, że ich uczelnie nie są w stanie przygotować swoich studentów do pracy w danym zawodzie, dlatego też zdecydowanie się na praktyki jest jedynym sposobem na zdobycie jakiegoś doświadczenia. Niestety poświęcanie własnego czasu i energii często jest niedoceniane i kończy się na braku jakiegokolwiek wynagrodzenia.
Okazuje się jednak, że nie zawsze firma, w której osoba odbywała staż czy praktykę zaoferowała chociażby zdobycie doświadczenia. Prace które musiał wykonywać stażysta, często odbiegały od obowiązków pozostałych pracowników. Najczęściej stażyści i praktykanci otrzymują bowiem zadania, których żaden ze współpracowników nie chciał czy też nie miał czasu wykonać. Chodzi tutaj głównie o czynności najprostsze i czysto mechaniczne, które nie pozwalają na zdobycie wartościowego doświadczenia.
Jak to jest z tą pracą bez wynagrodzenia
Według statystyk tylko co piąty student może liczyć na płatny staż czy praktyki, ponieważ coraz powszechniejsze jest stwierdzenie, że praktykę odbywa się bezpłatnie, a za staż przysługuje niewielkie wynagrodzenie. Jednak według prawa bezrobotnemu w okresie szkolenia przysługuje stypendium finansowe ze środków Funduszu Pracy. Wysokość takiego stypendium wynosi 120 procent zasiłku, więc zgodnie z przepisami staż powinien być płatny.
Artykuł: Mistrzu
Foto: ichtis