Zadłużenie polskiego społeczeństwa
Zadłużenie polskiego społeczeństwa jest ciągle jednym z najbardziej palących problemów, na jakie cierpi polska gospodarka. Ekonomiści ostrzegają: nie tylko nie potrafimy gromadzić oszczędności, ale i zadłużamy się na potęgę. Szczególnym problemem są pożyczki udzielane przez parabanki (tzw. „chwilówki” i spirala zadłużenia.
Jak wpadamy w spiralę zadłużenia?
W spiralę zadłużenia wpaść nie trudno. Na początku każdemu z nas się wydaje, że kontroluje sytuację. Jednak kiedy zarabiamy nie dużo i bierzemy kredyt, gdy nie starcza nam do końca miesiąca, możemy mieć duży problem ze spłatą. W momencie, gdy brakuje nam pieniędzy na spłatę zaległej raty kredytu, do głowy przychodzą różne, często bardzo głupie pomysły: na przykład bierzemy kolejną pożyczkę na spłatę poprzedniej. W ten sposób nie trudno szybko wpaść w spiralę zadłużenia, z której ciężko się będzie się wywinąć. W skrajnych przypadkach postawa dłużnika przypomina zachowanie osoby uzależnionej od hazardu. Nie potrafi on myśleć racjonalnie o tym, jak zwiększyć swoje dochody i stopniowo spłacać zadłużenie – zamiast tego szukają tylko możliwości wzięcia następnej pożyczki, co daje złudne wrażenie zyskania na czasie.
Zatory płatnicze w biznesie
Do podobnych sytuacji bardzo często dochodzi w biznesie. Często bankrutują firmy, które w przyszłości mogłyby przynosić pokaźne zyski, jednak tracą płynność finansową, nie mogąc regulować bieżących płatności. Jest to o tyle niebezpieczna sytuacja, że opóźnienia w płatnościach dla jednej firmy bardzo często sprawiają, że ta firma nie może następnie regulować swoich zobowiązań. Powstające w ten sposób zatory płatnicze są poważnym problemem polskiej gospodarki.
Parabanki
Ze skali problemu „parabanków” w Polsce zdano sobie sprawę po aferze Amber Gold. Wtedy też okazało się, że chociaż Polska posiada jedno z lepszych w Europie prawo bankowe (polityka banków jest dość restrykcyjna, trzeba spełnić szereg wymogów, by dostać kredyt), nie obejmuje ono instytucji pożyczkowych, SKOK-ów oraz parabanków. Chociaż po Aferze Amber Gold zostały one objęte kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego, nadal dla wielu osób korzystanie z ich usług oznacza spore kłopoty. Wiąże się to z faktem, że tego typu instytucje nie weryfikują zdolności finansowej pożyczkobiorców, natomiast oni sami mają z tym problem.
Przy współpracy z https://capitallegal.pl/prawo-gospodarcze/
Foto: ruch-obywatelski