RSS

Osuszacz ziębniczy – zasada działania

Osuszacze ziębnicze (lub też chłodnicze) to urządzenia stosowane w większości zakładów przemysłowych. Ich obecność w…

Profesjonalne utleniacze do włosów dla fryzjerów — koloryzacja…

Marzysz o tym, aby Twoje klientki wychodziły z salonu zadowolone z efektu koloryzacji za każdym…

Proste pożyczanie bez wychodzenia z domu. Poznaj dostępne…

W ostatnich latach coraz więcej codziennych spraw możemy załatwić bez wychodzenia z domu. Mamy dostęp…

Wszystko, co musisz wiedzieć o antyoksydantach

Termin “antyoksydanty” pojawia się zarówno w dietetyce, jak i kosmetyce. Przeciwutleniacze, bo tak inaczej nazywamy…

«
»

Co oznacza pojemność baterii?

Wiele urządzeń, z których korzystamy na co dzień działa na baterie. Warto wiedzieć co dokładnie oznacza pojemność baterii laptopa. Czy jest sposób na przedłużenie żywotność baterii? Jak korzystać, aby wytrzymała bez utraty pojemności na długo? Kiedy warto wymienić baterię?

Pojemność baterii litowo – jonowej

Definicja podaje, że pojemność baterii to zdolność ogniwa do przechowywania ładunku elektrycznego. Wyrażana jest ona w amperogodzinach (1 Ah = 1000 mAh) i określa zdolność do zasilania przez akumulator obwodu elektrycznego prądem o danym natężeniu przez określony czas.

Oznacza to, że jeżeli znamy pojemność baterii i jej napięcie, to możemy obliczyć energię baterii. Zakres napięcia pozostaje względnie stały przez cały czas używania. Natomiast pojemność baterii litowo – jonowej zaczyna spadać już od momentu rozpoczęcia używania sprzętu.

Zmiany elektrochemiczne zachodzące w ogniwach powodują, że pojemność baterii laptopa nieodwracalnie się zmniejsza. Potocznie nazywa się ten proces zużyciem baterii. Skraca się czas pracy urządzenia na baterii i trzeba coraz częściej używać ładowarki. Gdzie wymienić baterię? Wydajne baterie do wszystkich rodzajów laptopów znajdziemy na przenośne.pl.

Jak korzystać, aby pojemność baterii laptopa zachować na dłużej?

Jeżeli nie możemy zapobiec procesom chemicznym, które zmniejszają pojemność baterii litowo – jonowej spróbujmy je spowolnić. Jak to zrobić? Przydadzą się proste zasady.  Pierwsza z nich to jasność ekranu. Największy wpływ na zużycie energii mają podzespoły. Jasny wyświetlacz to komfort dla użytkownika, ale także duże zużycie energii. Warto zadbać o regulację jasności ekranu i ograniczyć świecenie. Nie będzie tak mocno obciążać baterii, a dzięki temu pojemność baterii laptopa dłużej pozostanie większa.

Jeżeli otworzymy kilka stron w przeglądarce, do tego włączymy sporo aplikacji, używamy głośników do odsłuchania muzyki i Wi-Fi bateria szybciej się wyczerpie. Dlatego warto kontrolować, czy wszystkie otwarte programy są aktualnie potrzebne.

Warto także zwrócić uwagę, w jakiej temperaturze pracuje laptop. Zbyt niska temperatura nie wpływa korzystanie. Także w bardzo upalny dzień, z temperaturą powyżej 30 stopni, w laptopie włącza się automatycznie wentylator i zużycie energii wzrasta.

Te same zasady dbania o pojemność baterii dotyczą smartfona. Warto wyłączyć nieużywane aplikacje działające w tle, które pochłaniają dużo energii, takie jak lokalizacja, Bluetooth, Wi-Fi i transmisja danych.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu