Co to są kody odpowiedzi HTTP?
Kody HTTP – co to takiego?
Najprościej rzecz ujmując, są to odpowiedzi serwera, na którym działa konkretną strona internetowa. Z perspektywy użytkownika widzimy je tylko wtedy, kiedy strona z jakiegoś powodu nie może zostać poprawnie wyświetlona lub jest w ogóle nieosiągalna w danej chwili. Niemniej kody lub inaczej odpowiedzi HTTP są wysyłane przez serwer za każdym razem, gdy użytkownik chce daną stronę wyświetlić. Kody HTTP są jednym z podstawowych narzędzi, z których korzystają programiści, aby przeprowadzić diagnostykę strony lub wprowadzić zmiany.
Gdzie znaleźć kody HTTP?
Odpowiedź HTTP serwera jest umieszczona u góry strony internetowej. Jako użytkownik zobaczysz ja jedynie wtedy, kiedy strona nie wyświetli się poprawnie. Kod jest skrótową informacją o tym, co spowodowało błąd. Na tej podstawie programista może podjąć stosowne kroki, aby strona była znów osiągalna dla użytkowników (więcej informacji znajdziesz tutaj: https://techunbox.pl/tag/kody-odpowiedzi-http).
Nie martw się! Jako użytkownik nie musisz znać wszystkich kodów HTTP. Wystarczy, że wpiszesz kod błędu w wyszukiwarkę Google i dowiesz się, dlaczego nie możesz wyświetlić konkretnej witryny. Jeżeli znasz się trochę na programowaniu w pewnych przypadkach zdołasz naprawić usterkę samodzielnie. Zawsze możesz też zgłosić problem bezpośrednio do administratora lub właściciela strony.
Aby otrzymać odpowiedź HTTP nie musisz robić niczego specjalnego. Wystarczy, że klikniesz w konkretny link albo wpiszesz go bezpośrednio w pasku URL. Serwer automatycznie wyśle odpowiedź na Twoje żądanie – pozytywną, której nie zobaczysz jako użytkownik albo negatywną, niekiedy okraszoną sugestywną grafiką. Zazwyczaj będzie ona nawiązywała do awarii, np. zepsuty robot, komputer albo trzymająca się za głowę postać ze zmartwioną miną.
Błąd 404 – a co poza tym?
Praktycznie każdy użytkownik Internetu spotkał się kiedyś z kodem 404. Jest to bez wątpienia najczęściej pojawiający się komunikat, który informuje, że dany zasób nie istnieje. Oznacza to, że strona mogła zostać z serwera usunięta albo w ogóle nie istniała. Wówczas warto zweryfikować, czy adres strony jest prawidłowy. Nawet z pozoru niewinna literówka może skutkować taką właśnie odpowiedzią serwera. W dalszej kolejności warto skontaktować się z właścicielem bądź administratorem strony celem wyjaśnienia sytuacji. Oczywiście nie zapominajmy o najprostszym z możliwych rozwiązań, czyli odświeżeniu strony bądź zamknięciu przeglądarki i próbie ponownego otwarcia strony.
Oprócz błędu 404 (więcej informacji znajdziesz tutaj: https://techunbox.pl/blad-404-not-found-jak-naprawic-uzytkownik-i-admin), istnieje jeszcze wiele innych komunikatów, jakie serwer wysyła w odpowiedzi na próbę wejścia na konkretną stronę internetową. Kody HTTP zostały podzielone na grupy, które oznaczone są liczbowo:
- informacyjne – numeracja rozpoczyna się od 100;
- powodzenia – począwszy od 200;
- przekierowania – zaczynają się od 300. Z jednego z tych kodów można się np. dowiedzieć, że strona została przeniesiona na inny serwer;
- błędów po stronie klientów – jak łatwo się domyślić, tu numeracja rozpoczyna się od 400. Poza kodem 404, równie popularny jest kod 403 – gdy zasoby są dostępne jedynie dla tych użytkowników, którzy posiadają hasło lub inny rodzaj uwierzytelnienia.
- błędów serwera – od 500. Strona nie została wyświetlona z przyczyn tkwiących po stronie serwera.
Każda klasa składa się z kilku bądź kilkunastu kodów. W klasie błędów po stronie klienta znajdują się te odpowiedzi, które najczęściej widzą użytkownicy. Jako użytkownik zobaczysz także kody z grupy rozpoczynającej się od 500.
Sztaby programistów pracuje nad taką konfiguracją i optymalizacją stron internetowych, aby błędy nie pojawiały się zbyt często. Niekiedy jednak są one skutkiem zdarzenia, którego administrator strony nie jest w stanie przewidzieć, np. nagła awaria serwera. W przypadku okresowych aktualizacji czy konserwacji serwerów, informacja o braku dostępności strony w konkretnym czasie jest zazwyczaj umieszczana na stronie głównej danej witryny internetowej. Może być także przesłana dodatkowo za pomocą newslettera. Wówczas użytkownicy mogą się z nią zapoznać odpowiednio wcześniej i przygotować na niedostępności strony.
Artykuł partnera