RSS

Artykuły biurowe niezbędne w każdej firmie

Kompletujesz wyposażenie biura? W takim razie sprawdź ten artykuł i zobacz, jakie akcesoria są niezbędne…

Z dala od ekranów: Korzyści z aktywnego spędzania…

Wakacje to czas, kiedy dzieci spędzają więcej czasu przed ekranem, co może prowadzić do wielu…

Polski przewodnik na Gran Canarii - którego wybrać?

Polski przewodnik na Gran Canarii - którego wybrać? Planując podróż na Gran Canarię, ważnym elementem wyprawy…

Zabezpiecz swoje interesy w tuczu kontraktowym — pomoc…

Tucz kontraktowy to forma współpracy między hodowcami a firmami przetwórczymi. Hodowla zwierząt rzeźnych powinna przebiegać…

«
»

Na czym polega cięcie papieru i jaka maszyna powinna zostać do niego wykorzystana?

  • Napisany przez:

Czy cięcie papieru jest proste? Tak postawione pytanie okazuje się bardzo nieprecyzyjne. Większość z nas odpowie zapewne, że tak, jest to proste zadanie. Skojarzymy bowiem to pytanie z przecinaniem kartki papieru, do czego wystarczą pierwsze lepsze nożyczki. Okazuje się jednak, że cięcie roli papieru to już zupełnie co innego. Na czym polega cięcie roli papieru i jakie urządzenia się do tego wykorzystuje? Jakie cechy powinna posiadać dobra maszyna, przeznaczona do cięcia papieru, a konkretnie jego roli?

Cięcie papieru z wykorzystaniem piły

Do cięcia papieru wykorzystuje się specjalistyczne piły. Niemniej jednak samo ostrze to tylko część tego urządzenia. Sprzęt musi być wyposażony w odpowiedni posuw, aby wytworzyć siłę odpowiednią do przecięcia twardej i grubej roli papieru. Wyróżnia się różne rodzaje posuwu. Niegdyś najpopularniejszy był posuw mechaniczny. Dzisiaj nadal są dostępne piły z tego typu posuwem, jednak ich użytkowanie stanowi dosyć spore wyzwanie. Wymaga ono dużej siły i nie lada wysiłku. Dostępne są także urządzenia z posuwem hydraulicznym. W tym przypadku praca jest już nieco łatwiejsza, jednak wciąż wymaga wysiłku. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się dzisiaj cięcie papieru z wykorzystaniem maszyny wyposażonej w posuw mechanicznych. W tym przypadku niezbędny jest zdecydowanie najmniejszy nakład pracy.

Niemniej jednak rodzaj posuwu to tylko jeden z wielu czynników różniących maszyny do cięcia papieru. Bardzo ważny jest też rozmiar. Rzecz w tym, iż role papieru występują w różnych wymiarach. Im większa rola, tym większa piła będzie potrzebna do jej obróbki. Niemniej jednak warto pamiętać, że duże piły niezbyt dobrze radzą sobie z niewielkimi rolkami. Innymi słowy, konieczny jest trafny dobór piły do rolki.

Pożądane parametry cięcia papieru

Oczywiście tym, co odróżnia maszyny do cięcia papieru, są parametry wykonywania tej czynności. Jednym z najważniejszych jest jakość krawędzi. Dobre piły gwarantują gładkie krawędzie, dzięki czemu rolka papieru nie wymaga już dalszej obróbki. Oznacza to przyspieszenie produkcji, a tym samym oszczędność czasu i pieniędzy. Niemniej jednak gładkie krawędzie wymagają nieco większego wydatku. Rzecz w tym, iż za maszyny gwarantujące wysoką jakość cięcia trzeba zapłacić nieco więcej.

Kolejna sprawa, to dokładność cięcia. Utrzymanie właściwej linii stanowi jeden z priorytetów dla operatora piły. Istnieją dzisiaj pewne rozwiązania, które znacząco ułatwiają utrzymanie równej linii. O czym konkretnie mowa? Nowoczesne urządzenia posiadają konstrukcję i funkcjonalności, dzięki którym cięcie odbywa się dokładnie po wyznaczonej linii. Jednym z takich rozwiązań jest hydrauliczna podstawa przesuwna piły.

Mobilne i stacjonarne piły do cięcia papieru

Warto zaznaczyć, że cięcie papieru można wykonać z wykorzystaniem piły mobilnej lub stacjonarnej. Urządzenie mobilne można transportować w dowolne miejsce, co stanowi jego dużą zaletę. Jednak urządzenia stacjonarne mają większe możliwości w zakresie cięcia papieru. Lepiej radzą sobie z twardym papierem w największych rolach.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu