RSS

Jak dbać o skórę zimą?

Czas pędzi. Jeszcze niedawno cieszyliśmy się początkiem lata, a już jesień czeka na progu. Zaraz…

Życie po wypaleniu zawodowym

Wypalenie zawodowe to stan skrajnego wyczerpania emocjonalnego, fizycznego i umysłowego, zasadniczo wpływający na jakość życia…

Podróże pełne wygody: Kiedy i dlaczego warto wynająć…

W dzisiejszych czasach, kiedy mobilność i elastyczność są kluczowe, wynajem busa lub kampera staje się…

Regeneracja i odnowa: Dlaczego warto zainwestować w tajski…

Tajski masaż sportowy: Czym jest i dla kogo jest przeznaczony? Tajski masaż sportowy to unikalna forma…

«
»

Co zyskamy dzięki modelarstwu? – charakterystyka, koszty i korzyści

  • Napisany przez:

Każdy z nas ma jakąś pasję. Jedni z własnej woli podejmują działania dające ogrom adrenaliny, a jeszcze inni wręcz przeciwnie – szukają czegoś spokojnego na odstresowanie się. Doskonałym przykładem drugiego hobby może być modelarstwo.

Niektórzy powiedzą, że sklejanie modeli przeznaczone jest wyłącznie dla ludzi o niezwykłej cierpliwości. Nie jest to do końca prawda. Jednym z powodów, dla których czynność tą uwielbiają setki osób jest właśnie doszkalanie tej cechy. Co jeszcze może dać nam modelarstwo oraz jakie jego rodzaje wyróżniamy?

Modelarstwo plastikowe – najlepsze na start?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: i tak, i nie. Wszystko zależy bowiem od modelu. Niektóre modele z tworzyw sztucznych charakteryzują się niewielką ilością części i są przeznaczone dla początkujących. Jeszcze inne są niezwykle szczegółowym odwzorowaniem swojej pierwotnej konstrukcji, a różnią się wyłącznie skalą.
Kluczową cechą plastikowych modeli jest ich niezwykle profesjonalny wygląd i konieczność klejenia. Do tego używa się oczywiście specjalnych substancji spajających plastik. Na niezwykłą szczegółowość składa się oczywiście sama metoda wytrysku wysokociśnieniowego, pozwalająca uzyskać znacznie dokładniejszą bryłę aniżeli ma to miejsce w przypadku drewna. Sam koszt modeli plastikowych jest bardzo konkurencyjny. Ceny zazwyczaj oscylują w okolicach 20 zł, przez co wielu nowicjuszy zaczyna właśnie od tego typu zabawek.
Samo złożenie modelu to jedno, aczkolwiek wypada go jeszcze pomalować. Do tego używa się zazwyczaj farb akrylowych lub olejnych. Warto robić to w sposób dokładny, z uwzględnieniem wszystkich potrzebnych detali.

Modelarstwo drewniane – gratka dla majsterkowiczów
Modelarzy można podzielić na dwie kategorie: kolekcjonerów i majsterkowiczów. Ci pierwsi zdecydowanie bardziej wolą modele plastikowe. Są niekiedy w stanie przeszukać każdy sklep modelarski w celu znalezienia asortymentu, którego jeszcze nie mają na półce.
Druga grupa to natomiast pasjonaci, których nie obchodzi ilość, a jakość. Zazwyczaj wybierają oni modele drewniane, tworzone z myślą o możliwości szerszej rozbudowy. Tacy majsterkowicze, zamiast skupiać się na gotowych szablonach, wolą często sami od zera wykonać swój projekt, a przy tym rozbudowywać go latami. W tym celu towarzyszy im przeważnie skalpel, scyzoryk i papier ścierny. Oczywiście, stworzenie drewnianego modelu może być bardziej kosztowne niż wersje plastikowe, jednak sama zabawa i satysfakcja po skończeniu projektu są tego warte.

Co zyskamy dzięki modelarstwu?
Wcześniej wspomniana cierpliwość jest tylko jednym z czynników, jakie możemy wyćwiczyć podczas składania modeli. Znacznie bardziej istotna jest precyzja. Nie da się ukryć, że ta przydaje się w wielu dziedzinach życia. Po dłuższym czasie składania będziemy w stanie zaobserwować, że wykonywanie tej czynności w pełnym skupieniu, zamiast nerwów, wywoła u nas pełne odprężenie. Oczywiście, chcąc dowiedzieć się więcej o modelach które składamy, zazwyczaj decydujemy się na poczytanie o nich. To daje nam dużo ciekawej wiedzy na temat historii i budowy poszczególnych konstrukcji czy maszyn.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu