Czas i koszty dostawy za zakupy w internecie. Co na ten temat sądzą Polacy?
Optymalny czas dostawy według kupujących w internecie
Nie ma wątpliwości co do tego, że polskich internautów motywuje do zakupów online jak najkrótszy czas dostawy zamówionych produktów3. Potwierdzają to wyniki badań – aż 93% stwierdza, że proces dostawy powinien trwać nie więcej niż 8 godzin. 85% e-konsumentów do zakupów w internecie skłoniłaby natomiast dostawa w maksymalnie 12 godzin3.
Rosnący czas dostawy motywuje do zakupów przez internet mniejszą liczbę osób. Mniej niż 30% e-konsumentów uważa, że dostawa powinna trwać do 24 lub 36 godzin, a tylko dla 4% kupujących atrakcyjne okazuje się opcja dostarczania produktów w 72 godziny i więcej3.
Jakie powinny być koszty dostawy?
Najbardziej motywująca do zakupów w internecie jest darmowa dostawa produktów, a wzrost oczekiwań jest proporcjonalny do wzrostu wartości zamówienia3. Aż 79% e-kupujących uważa, że dostarczanie powinno być bezpłatne przy zamówieniach powyżej 500 zł (dla porównania w przypadku zakupów do 20 zł darmowej dostawy oczekuje tylko 33% Polaków)3.
Jak pokazują statystyki, e-konsumenci chcą płacić za dostarczanie produktów zakupionych w sieci maksymalnie 20 zł3. Dostawy za wyższą kwotę są akceptowalne wyłącznie przy dużych wartościach zamówienia3.
Płatności za zakupy online z Visa Mobile
Krótki czas i niskie koszty dostawy to nie wszystko, czego oczekują e-kupujący – zależy im także na dostępie do różnych metod płatności4. Dlatego dla osób robiących zakupy w internecie powstają kolejne rozwiązania, które pozwalają płacić wygodnie, szybko i bezpiecznie. Jednym z nich jest Visa Mobile – usługa wprowadzana na rynek, która pozwala płacić bez wprowadzania danych karty oraz haseł w sklepie internetowym5.
Jak to możliwe? Dane karty wprowadzane są tylko raz – podczas konfigurowania Visa Mobile. To na tym etapie należy podać niezbędne informacje, łącznie z numerem telefonu czy adresem e-mail. Potem wystarczy wybrać tę metodę płatności w sklepie internetowym, wprowadzić numer telefonu i zatwierdzić transakcję w aplikacji na smartfonie. Bez pozostawiania jakichkolwiek innych informacji, a także przeklikiwania się przez wyskakujące okna czy wypełniania wielu pól formularza5.
Jak skorzystać z wirtualnego portfela Visa Mobile. Można wybrać jedną z dwóch metod – uruchamiając odpowiednią funkcję w mobilnej aplikacji bankowej albo pobierając Visa Mobile w formie bezpłatnej i samodzielnej aplikacji na telefon (w sklepie z aplikacjami dedykowanym konkretnemu systemowi operacyjnemu). Lista banków, których klienci już teraz skorzystają z Visa Mobile, znajduje się na stronie https://www.visa.pl/plac-z-visa/polecane-technologie/visa-mobile.html. Warto jedynie pamiętać, że niektóre banki mogą wymagać aktualizacji aplikacji albo innych dodatkowych czynności5.
Warto dodać, że płatności za zakupy online z Visa Mobile są nie tylko łatwe i szybkie, a transakcja przeprowadzana przez użytkownika jest zabezpieczana przez Visa5.
Artykuł powstał przy współpracy z Visa.
Bibliografia:
- Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 10
- Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 12-13
- Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 116
- Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 77
VISA, Visa Mobile – jak działa i jak skorzystać? 10.09.2021, online: https://www.visa.pl/visa-everywhere/blog/bdp/2021/09/10/visa-mobile-coto-1631263092784.html, dostęp: 17.05.2022
https://www.mistrzu.com/e-commerce-co-musisz-wiedziec-aby-go-rozwinac/