Stało się. Wyższe kary za zanieczyszczanie środowiska Gdańsk.
Czego możemy dowiedzieć się z ustawy?
Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest podniesienie kar finansowych za złamanie przepisów. Według nowelizacji minimalny wymiar kary będzie wynosić 10 tys. złotych, a maksymalny sięgać będzie aż 10 mln złotych. Jest to podwyżka w okolicach 10%.
Kolejną zmianą jest kara pozbawienia wolności do 12 lat za nielegalny przywóz niebezpiecznych odpadów z zagranicy. Dotychczas czyn ten przewidywał karę pozbawienia wolności do 5 lat. Wydłużenie kary o 7 lat to bardzo duża zmiana w przepisach.
Wyższe kary przewidziane są również za niszczenie przyrody. Zanieczyszczanie wody i powietrza, nielegalne składowanie odpadów, a nawet za zaśmiecanie miejsc publicznych. Nowelizacja w najbliższych dniach trafi do Senatu.
Skąd pomysł na zwiększenie kar za zanieczyszczanie środowiska?
Według raportów z ostatnich lat notowany jest wyższy współczynnik przestępstw środowiskowych. Rośnie również liczba pożarów w miejscach, gdzie składowane są odpady. Ministerstwo klimatu i środowiska uważa, że obecne sankcje nie są wystarczające. Przedsiębiorcy wykorzystują luki prawne lub po prostu płacą kary finansowe wiedząc, że ich zysk pokryje ewentualne koszty za złamanie przepisów.
W związku z powyższym rząd zdecydował się na zmianę obecnych przepisów, tak by przedsiębiorcy poważnie potraktowali prawo ochrony środowiska. Według wyliczeń przestępcy środowiskowi przez ostatnie 10 lat zapłacili łącznie 1 mln złotych za wszystkie wykroczenia. Jest to zdecydowanie za mało by powstrzymać firmy przed niszczeniem środowiska.
Co na to przedsiębiorcy?
Na razie ciężko powiedzieć. Ustawa trafi dopiero na obrady do Senatu. Wiele jeszcze może się zmienić. Jednak rokowania są dobre. Za przyjęciem ustawy głosowało aż 443 posłów, co wskazuje, że rząd jest w tym temacie zgodny.
Z punktu widzenia radcy prawnego, przewiduje, że po zatwierdzeniu ustawy pojawi się wiele firm, które będą chciały sprawdzić możliwości walki z systemem. Oczywiście zwiększenie kar za zanieczyszczanie środowiska jest celem szlachetnym samym w sobie, jednak jak to mówią, biznes jest biznes. Jeśli dalej opłacać się będzie ponosić konsekwencje finansowe z tytułu zanieczyszczeń, przedsiębiorcy będą to robić.
Być może rozwiązaniem całego problemu byłyby modernizacje technologiczne w firmach. Może warto zastanowić się, w jaki sposób zapewnić technologie, które zmniejszą negatywny wpływ na środowisko. Rząd oczekuje, że firmy wdrożą tego rodzaju rozwiązania. Czy tak się stanie? Może. Jedno wiem na pewno. Ochrona środowiska jest bardzo ważnym tematem ze względu na zniszczenia, które człowiek dotychczas uczynił. Jeśli myślimy o przyszłości naszych dzieci, to warto pogodzić się z tym, że o środowisko należy dbać, a modernizacja w firmie uchroni nas nie tylko od kar finansowych, ale również przyczyni się do przyszłości przetrwania cywilizacji.
Artykuł partnera