500 plus – jak wpÅ‚ynęło na sytuacjÄ™ rodzin w Polsce?
Już od ośmiu miesięcy w Polsce realizowany jest program 500 plus. Świadczenie to dostała ponad połowa wszystkich dzieci w kraju, co oznacza, że do rodzin trafiło w sumie ponad 15 miliardów złotych. Przyszedł czas na dokonanie pewnego podsumowania i ocenienie, czy program ten przyniósł korzystne zmiany, a przede wszystkim – jak często pieniądze uzyskane ze świadczenia były marnotrawione?
Efekty?
Już od 1 kwietnia można było składać wnioski dotyczące przyznania świadczenia wychowawczego wysokości 500 zł. Zazwyczaj pieniądze były przyznawane dla drugiego i kolejnego dziecka, ale w przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł na osobę nawet na pierwsze dziecko. W teorii cały program miał przyczynić się do wzrostu demograficznego w Polsce. Według szefowej MRPiPS Elżbiety Rafalskiej po pierwszych sześciu miesiącach Polska gospodarka znacznie zyskała na programie, zmniejszył się też wskaźnik ubóstwa, za to o znacznym wzroście liczby urodzeń raczej mówić nie można.
Na co wydawane sÄ… pieniÄ…dze?
CBOS przeprowadziło badania, z których wynika, że większość pieniędzy uzyskanych ze świadczenia wychowawczego przeznaczana jest na odzież i na obuwie. Wiele rodzin postanawia także wydać pieniądze na wyjazdy wakacyjne lub dodatkowe zajęcia dla dzieci. Według Newsweeka najlepszym pomysłem będzie jednak zainwestowanie pieniędzy, a nie wydawanie ich na bieżąco. Dzięki temu uniknie się korzystania z różnych pokus i marnotrawienia pieniędzy, co w przyszłości na pewno zaprocentuje.
Inne skutki gospodarcze?
Pomijając oczywiście duże koszty ponoszone przez państwo ze względu na wprowadzenie świadczeń wychowawczych, warto zwrócić też uwagę na sytuację coraz powszechniejszą w wielu firmach. Osoby, które pracują za najniższą średnią krajową, często rezygnują z pracy. Dzieje się tak dlatego, że mając kilkoro dzieci dostają od państwa kwotę podobną lub nawet większą niż dotychczasowe zarobki. Właściciele fabryk zmuszeni są więc w konsekwencji szukać nowych pracowników. W Polsce chętnych jest niewielu, za to dla mieszkańców Ukrainy nawet proponowane najniższe stawki wydają się atrakcyjne. To z kolei sprawie błyskawicznie zmienia się struktura demograficzna Polski, którą zamieszkuje coraz więcej mieszkańców wschodniej Europy.
Artykuł: Mistrzu