RSS

W sieci czy stacjonarnie

Skoro już robimy coraz cz…

Zwiedzanie w towarzystwie

Miejsca zabytkowe przycią…

Biała lista podatników VAT – błę…

Od 1 września 2019 roku s…

Szybka pożyczka pozabankowa od S…

Szybka Gotówka to pożyczk…

Dlaczego warto współpracować z d…

Zdecydowałeś się na wzięc…

Na co zwrócić uwagę przy wynajmi…

Każdy nowy przedsiębiorca…

Znaczące podwyżki prądu już na h…

Od lat uskarżamy się na c…

Zadłużenie polskiego społeczeńst…

Zadłużenie polskiego społ…

Prowadzisz biznes w internecie i…

Jeżeli zdecydowałeś się n…

Zarządzaj swoimi finansami rozwa…

Skuteczne zarządzanie swo…

«
»

Obniżenie wieku emerytalnego

Obniżenie wieku emerytalnego

Dla wielu osób najważniejszy news z roku 2016 to obniżenie wieku emerytalnego. Przypomnijmy – ten postulat odgrywał niemałą rolę nie tylko w wyborach parlamentarnych, ale przede wszystkim w kampanii prezydenckiej. To właśnie ówczesny kandydat na prezydenta – Andrzej Duda – przekonywał Polaków, iż po objęciu urzędu prezydenckiego zgłosi projekt, który umożliwi Polkom i Polakom wcześniejsze niż dotychczas przechodzenie na emeryturę. I tak się stało – w listopadzie 2016 roku członkowie parlamentu przegłosowali cofnięcie wieku emerytalnego do zasad sprzed reformy koalicji PO i PSL. W praktyce oznacza to, iż od 1 października 2017 roku kobiety będą mogły przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni pięć lat później. Jakie konsekwencje będzie miała ustawa i jak zareaguje polska gospodarka? Zdania są podzielone – politycy partii rządzącej twierdzą, iż Polacy powinni mieć wybór, natomiast ekonomiści podkreślają, iż przyniesie to negatywne zmiany.

Założenia ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego

Z dniem 1 października 2017 roku każda kobieta w wieku 60 lat i każdy mężczyzna w wieku 65 lat będą mogli złożyć wniosek o emeryturę. Ani prezydent ani rząd nie zdecydowali się na wprowadzenie niepopularnego warunku stażowego (na przykład konieczności przepracowania 40 lat), co w konsekwencji pozwala na rozpoczęcie pobierania świadczenia już po uzyskaniu odpowiednio 20 i 25 lat pracy. Tylko to będzie gwarantować minimalną emeryturę państwową. Przejście na emeryturę nie będzie obowiązkowe – każdy senior na podstawie stanu zdrowia, sytuacji na rynku pracy, posiadanych funduszy i innych okoliczności będzie mógł zadecydować, czy chce skorzystać z możliwości przejścia na emeryturę. Co ciekawe – nowa ustawa nie przewiduje (co było w planach) zakazu pracy dla emerytów. Warunkiem jest jedynie rozwiązanie umowy z obecnym pracodawcą – w przeciwnym razie ZUS nie wypłaci emerytury. Nowa ustawa emerytalna przewiduje także ochronę przedemerytalną – pracodawca nie będzie mógł zwolnić pracownika na cztery lata przed osiągnięciem przez niego wieku emerytalnego.

Skutki obniżenia wieku emerytalnego

Chociaż obniżenie wieku emerytalnego spotkało się z dużym entuzjazmem, to nie można zapominać o tym, jakie skutki poniesie polska gospodarka. Przede wszystkim – co podkreślają ekonomiści – Polski nie stać na obniżenie wieku emerytalnego. Po pierwsze będą to olbrzymie koszty dla budżetu państwa, które będzie musiało corocznie dofinansowywać ZUS w celu wypłaty świadczeń emerytalnych. Po drugie – Polska (tak jak cała Europa) się starzeje, a średni wiek życia ulega systematycznemu wzrostowi. W konsekwencji będzie coraz więcej osób pobierających świadczenia emerytalne, a coraz mniej tych, którzy będą aktywni na rynku pracy. Może to spowodować załamanie się finansów publicznych i konieczność podnoszenia podatków. Warte podkreślenia jest także to, iż obniżenie wieku emerytalnego może być niekorzystne dla samych emerytów – ich świadczenia będą sporo niższe, niż w przypadku dłuższego okresu składkowego.

Politycy partii rządzącej uspokajają, iż niższy wiek emerytalny będzie jedynie wyborem – każdy Polak będzie mógł pracować jak długo zechce. Kwestią otwartą jest to, czy Polacy skorzystają z zachęt do pozostania na rynku pracy. Wydaje się, iż sporo zależy od tego, jakie programy zostaną wdrożone- zarówno dla pracowników (którym będzie się opłacać dłużej pracować), jak i dla pracodawców (którzy będą chcieli zatrudniać seniorów).

Artykuł: Mistrzu

foto: radiomaryja

 

<div style=Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
0

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu