RSS

Zabezpiecz swoje interesy w tuczu kontraktowym — pomoc…

Tucz kontraktowy to forma współpracy między hodowcami a firmami przetwórczymi. Hodowla zwierząt rzeźnych powinna przebiegać…

Wycena działalności gospodarczej. Wpływ typu ewidencji.

Wycena jednoosobowej działalności gospodarczej (firmy jednoosobowej) jest dokonywana w dużej mierze na podstawie dokumentów finansowych…

Jak adaptogeny mogą wspierać odchudzanie?

W obliczu rosnącego problemu otyłości, wiele osób szuka skutecznych i bezpiecznych metod wspierających utratę wagi.…

Rola naturalnych emulgatorów w poprawie jakości produktów spożywczych

Świadomość zdrowego odżywiania rośnie, społeczeństwo zaczyna przyglądać się składnikom, które znajdują się w produktach spożywczych…

«
»

Łaźnie wodne: do czego służą w laboratorium?

  • Napisany przez:

Do wygrzewania materiałów i próbek laboratoryjnych w kąpieli wodnej wykorzystuje się w laboratoriach łaźnie wodne. Na łaźni najczęściej ogrzewa się roztwory w szkle laboratoryjnym, np. kolbach kulistych, zlewkach, probówkach oraz parownicach. Urządzenie to jest niezbędne we wszystkich laboratoriach, których praca wymaga reżimów temperaturowych.

Do wygrzewania materiałów i próbek laboratoryjnych w kąpieli wodnej wykorzystuje się w laboratoriach łaźnie wodne. Na łaźni najczęściej ogrzewa się roztwory w szkle laboratoryjnym, np. kolbach kulistych, zlewkach, probówkach oraz parownicach. Urządzenie to jest niezbędne we wszystkich laboratoriach, których praca wymaga reżimów temperaturowych.

Łaźnie wodne służą do wygrzewania materiałów i próbek w środowisku wodnym. Zapewniają  równomiernie i stałe doprowadzenie lub odprowadzanie ciepła dla całej powierzchni naczynia laboratoryjnego wraz z znajdującym się wewnątrz roztworem, co pozwala na stabilne przeprowadzenie procesu fizycznego lub chemicznego. Wykorzystywane są w rożnego rodzaju laboratoriach: analitycznych, diagnostycznych czy drogowych z przeznaczeniem do prowadzenia badań analityczno-badawczych, mikrobiologicznych, fizycznych, chemicznych i innych wymagających reżimów temperaturowych.

Obsługa urządzenia powinna być intuicyjna

W laboratoriach liczy się przede wszystkim prosta i intuicyjna obsługa urządzenia oraz jego dobra jakość w połączeniu z korzystną ceną. Łaźnie powinny być wytrzymałe i bezawaryjne, aby codziennego rytmu pracy laboratorium, w którym liczy się precyzja i czas, nie zakłóciły awarie. Producent sprzętu powinien też zapewniać dostęp do serwisu, który sprawnie i z zaangażowaniem zareaguje na wszelkie usterki.

Przy wyborze łaźni wodnej należy zwrócić uwagę na jej głębokość. Nie może być zbyt płytka, a naczynia muszą być zanurzone w łaźni wyraźnie powyżej poziomu substancji znajdującej się wewnątrz danego naczynia laboratoryjnego. Istotna jest także pojemność wanny, która może wynosić od kilku do kilkudziesięciu litrów. Wydajność przeprowadzonego procesu w znacznej mierze zależy od zastosowanej pojemności  komory. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę liść stanowisk (od 1 do 8), materiał z jakiego wanna jest wykonana (stal nierdzewna/poliwęglan) oraz wyposażenie dodatkowe. Im większa wiedza na temat rodzajów i parametrów urządzeń, tym wygoda i satysfakcja z użytkowania urządzenia.

Mimo dostępności wielu rodzajów i modeli łaźni wodnych, niektóre laboratoria wymagają wanien o specjalnych parametrach technicznych i dostosowanych do indywidualnych potrzeb laboratorium. Taką możliwość oferuje firma DANLAB, w ofercie której znajdują wanny odznaczające się wysoką jakością oraz niezawodnością w stosunku do ceny. Urządzenia te spełniają znacznie więcej rygorystycznych wymagań dotyczących stosowanych materiałów i posiadanych parametrów. Są to m.in. łaźnie wodne serii W , łaźnie do rozmrażania osocza, łaźnie wodne z możliwością wytrząsania czy łaźnie wodne butyrometryczne.

Zalety łaźni wodnych serii W

Godne uwagi i sprawdzone w laboratoryjnej codzienności są łaźnie typu WB, przeznaczone do wygrzewania prób w kąpieli wodnej z zastosowaniem probówek, kolb szklanych lub innych naczyń laboratoryjnych. Wyposażone są one w elektroniczny regulator temperatury z wyświetlaczem typu LED, występują w wersji 3- i 4-miejscowej i utrzymują temperaturę w łaźni z dokładnością do 0,6 stopnia. Posiadają pływakową sygnalizację zbyt niskiego poziomu oraz sygnalizację uszkodzenia czujnika temperatury. Dostępne są w wersji standardowej oraz w wyposażeniu opcjonalnym.

Ciekawym rozwiązaniem wyposażenia dodatkowego do oferowanych łaźni jest montowane w otworze pokrywy łaźni mieszadło strumieniowe typu MS-1, które poprawia stabilizację oraz rozkład temperatury w łaźni. Dodatkowe wyposażenie stanowią zawieszane w otworach pokryw łaźni  statywy na probówki typu S, o różnych rozmiarach otworów. Płynna regulacja zanurzenia probówek w kąpieli wynosi od 50 do 150 mm, co umożliwia  stosowanie statywów we wszystkich oferowanych łaźniach. Firma DANLAB daje możliwość dopasowania urządzenia do potrzeb laboratorium.

Kompleksowa wiedza na temat właściwości łaźni wodnych pozwala wybrać urządzenie odpowiednie do potrzeb i możliwości finansowych klienta. Ważne jest również przeznaczenie łaźni – należy wybrać taką, która w pełni będzie wykorzystywana w laboratorium. Warto zasięgnąć także porady specjalistów – Dział Sprzedaży DANLAB posiada obszerną wiedzę merytoryczną, produktową oraz sprzedażową, potwierdzoną listami referencyjnymi od zadowolonych Klientów.

www.danlab.pl

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu