RSS

Artykuły biurowe niezbędne w każdej firmie

Kompletujesz wyposażenie biura? W takim razie sprawdź ten artykuł i zobacz, jakie akcesoria są niezbędne…

Z dala od ekranów: Korzyści z aktywnego spędzania…

Wakacje to czas, kiedy dzieci spędzają więcej czasu przed ekranem, co może prowadzić do wielu…

Polski przewodnik na Gran Canarii - którego wybrać?

Polski przewodnik na Gran Canarii - którego wybrać? Planując podróż na Gran Canarię, ważnym elementem wyprawy…

Zabezpiecz swoje interesy w tuczu kontraktowym — pomoc…

Tucz kontraktowy to forma współpracy między hodowcami a firmami przetwórczymi. Hodowla zwierząt rzeźnych powinna przebiegać…

«
»

Jak skutecznie poszukiwać specjalistów w branży IT? Podpowiadamy!

 • Napisany przez:
Wiele firm z branży IT prowadzi rekrutację przez cały rok, ponieważ zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów utrzymuje się nieustannie na bardzo wysokim poziomie. Istnieją jednak określone sposoby, dzięki którym znalezienie kompetentnych programistów może trwać zdecydowanie krócej. Jak skutecznie poszukiwać specjalistów w branży IT? W poniższym artykule przedstawiamy szereg porad i wskazówek, które warto wziąć pod uwagę.

Po pierwsze: ogłoszenie

W kontekście rekrutacji kwestią zdecydowanie najważniejszą jest sporządzenie ogłoszenia. Czynności tej należy poświęcić wystarczająco dużo czasu. Jest to istotne, ponieważ właściwie stworzone ogłoszenie wzbudzi zainteresowanie wśród potencjalnych kandydatów. W ogłoszeniu powinny znaleźć się wszystkie informacje, które są ważne dla osób poszukujących pracy – mowa tutaj o nazwie firmy, zakresie obowiązków, prognozowanym wynagrodzeniu czy możliwościach awansu zawodowego.

Doświadczeni i uznani specjaliści IT lubią, gdy ogłoszenia są jasne i konkretne. W przeciwnym razie oferty nie wzbudzają ich zaufania i najpewniej nie złożą swoich dokumentów danej firmie. W ogłoszeniach powinno być jak najmniej frazesów typu „praca w młodym, dynamicznym zespole” czy „atrakcyjne wynagrodzenie”. Liczą się konkrety. Gdy uwzględnimy te zasady, wówczas proces rekrutacyjny powinien przebiec zdecydowanie sprawniej, zaś liczba kandydatów zainteresowanych podjęciem pracy w naszej firmie również będzie znacznie większa. 

Jakie informacje powinny znaleźć się w ogłoszeniu? 

Aby proces poszukiwania pracownika się powiódł, trzeba szczególną uwagę zwrócić na treść publikowanego ogłoszenia. W ogłoszeniu powinny znaleźć się informacje takie jak:

 • wysokość wynagrodzenia,
 • zakres obowiązków, 
 • wymagania wobec potencjalnych kandydatów,
 • forma zatrudnienia (umowa o pracę, kontrakt B2B, umowa zlecenie itp.),
 • benefity pozapłacowe, 
 • możliwości rozwoju zawodowego w firmie. 

Gdzie publikować ogłoszenia?

Obecnie istnieje wiele wyspecjalizowanych portali ogłoszeniowych dedykowanych środowisku IT. Dzięki temu w jednym miejscu specjaliści IT mogą zapoznać się z ogłoszeniami, które są dedykowane wyłącznie im. 

Jedną ze znanych firm, która oferuje wsparcie w zakresie prowadzenia procesu rekrutacyjnego, jest Mindbox. Na podstronie https://mindworkers.pl/zatrudnij-talent/ pracodawcy mogą wypełnić formularz kontaktowy, a następnie dzięki wsparciu Mindbox w efektywny sposób znaleźć wykwalifikowanych fachowców. Wystarczy, że w formularzu określi się, jakich specjalistów poszukuje firma, a niedługo później Mindbox przedstawi szereg kandydatur odpowiadających podanym wymogom w myśl hasła „Zatrudnij talent”.

Jakich kompetencji należy wymagać od programistów poszukujących pracy?

Jakimi kompetencjami powinien wyróżniać się programista? Warto wskazać, że dobry programista musi posiadać zarówno kompetencje twarde jak i miękkie. Wśród pożądanych kompetencji twardych wymienia się:

 • znajomość popularnych technologii takich jak Java, JacaScript, Python, TypeScript, Node.js czy Scratch, 
 • znajomość języka angielskiego,
 • znajomość technologii SQL. 

Wśród kompetencji miękkich, które przydają się w zawodzie programisty, wymienia się:

 • umiejętność logicznego myślenia, 
 • umiejętność syntezowania różnorodnych informacji,
 • komunikatywność, 
 • umiejętność pracy w zespole,
 • zdolność do pracowania pod presją czasu, 
 • zaangażowanie,
 • sumienność,
 • odpowiedzialność, 
 • zdolność do rozwiązywania konfliktów.

Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną z kandydatem? 

Przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej to jeden z najistotniejszych elementów całego procesu rekrutacyjnego. Rekruter powinien się do niej dobrze przygotować poprzez dokładną lekturę życiorysu kandydata.

Osobie, która ubiega się o posadę w naszej firmie, należy zadać pytania odnośnie posiadanych umiejętności i kompetencji. Warto również zapytać, z jakiego powodu dana osoba nie pracuje już w poprzednim zakładzie pracy. Rekruter powinien także odpowiedzieć na wszelkie pytania zadane przez kandydata – zwłaszcza w zakresie wymogów, zarobków, awansu czy benefitów pozapłacowych.

Więcej informacji i ciekawostek na temat branży IT można przeczytać na portalu mindboxgroup.com.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu