Jak skutecznie poszukiwać specjalistów w branży IT? Podpowiadamy!
Po pierwsze: ogłoszenie
W kontekście rekrutacji kwestią zdecydowanie najważniejszą jest sporządzenie ogłoszenia. Czynności tej należy poświęcić wystarczająco dużo czasu. Jest to istotne, ponieważ właściwie stworzone ogłoszenie wzbudzi zainteresowanie wśród potencjalnych kandydatów. W ogłoszeniu powinny znaleźć się wszystkie informacje, które są ważne dla osób poszukujących pracy – mowa tutaj o nazwie firmy, zakresie obowiązków, prognozowanym wynagrodzeniu czy możliwościach awansu zawodowego.
Doświadczeni i uznani specjaliści IT lubią, gdy ogłoszenia są jasne i konkretne. W przeciwnym razie oferty nie wzbudzają ich zaufania i najpewniej nie złożą swoich dokumentów danej firmie. W ogłoszeniach powinno być jak najmniej frazesów typu „praca w młodym, dynamicznym zespole” czy „atrakcyjne wynagrodzenie”. Liczą się konkrety. Gdy uwzględnimy te zasady, wówczas proces rekrutacyjny powinien przebiec zdecydowanie sprawniej, zaś liczba kandydatów zainteresowanych podjęciem pracy w naszej firmie również będzie znacznie większa.
Jakie informacje powinny znaleźć się w ogłoszeniu?
Aby proces poszukiwania pracownika się powiódł, trzeba szczególną uwagę zwrócić na treść publikowanego ogłoszenia. W ogłoszeniu powinny znaleźć się informacje takie jak:
- wysokość wynagrodzenia,
- zakres obowiązków,
- wymagania wobec potencjalnych kandydatów,
- forma zatrudnienia (umowa o pracę, kontrakt B2B, umowa zlecenie itp.),
- benefity pozapłacowe,
- możliwości rozwoju zawodowego w firmie.
Gdzie publikować ogłoszenia?
Obecnie istnieje wiele wyspecjalizowanych portali ogłoszeniowych dedykowanych środowisku IT. Dzięki temu w jednym miejscu specjaliści IT mogą zapoznać się z ogłoszeniami, które są dedykowane wyłącznie im.
Jedną ze znanych firm, która oferuje wsparcie w zakresie prowadzenia procesu rekrutacyjnego, jest Mindbox. Na podstronie https://mindworkers.pl/zatrudnij-talent/ pracodawcy mogą wypełnić formularz kontaktowy, a następnie dzięki wsparciu Mindbox w efektywny sposób znaleźć wykwalifikowanych fachowców. Wystarczy, że w formularzu określi się, jakich specjalistów poszukuje firma, a niedługo później Mindbox przedstawi szereg kandydatur odpowiadających podanym wymogom w myśl hasła „Zatrudnij talent”.
Jakich kompetencji należy wymagać od programistów poszukujących pracy?
Jakimi kompetencjami powinien wyróżniać się programista? Warto wskazać, że dobry programista musi posiadać zarówno kompetencje twarde jak i miękkie. Wśród pożądanych kompetencji twardych wymienia się:
- znajomość popularnych technologii takich jak Java, JacaScript, Python, TypeScript, Node.js czy Scratch,
- znajomość języka angielskiego,
- znajomość technologii SQL.
Wśród kompetencji miękkich, które przydają się w zawodzie programisty, wymienia się:
- umiejętność logicznego myślenia,
- umiejętność syntezowania różnorodnych informacji,
- komunikatywność,
- umiejętność pracy w zespole,
- zdolność do pracowania pod presją czasu,
- zaangażowanie,
- sumienność,
- odpowiedzialność,
- zdolność do rozwiązywania konfliktów.
Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną z kandydatem?
Przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej to jeden z najistotniejszych elementów całego procesu rekrutacyjnego. Rekruter powinien się do niej dobrze przygotować poprzez dokładną lekturę życiorysu kandydata.
Osobie, która ubiega się o posadę w naszej firmie, należy zadać pytania odnośnie posiadanych umiejętności i kompetencji. Warto również zapytać, z jakiego powodu dana osoba nie pracuje już w poprzednim zakładzie pracy. Rekruter powinien także odpowiedzieć na wszelkie pytania zadane przez kandydata – zwłaszcza w zakresie wymogów, zarobków, awansu czy benefitów pozapłacowych.
Więcej informacji i ciekawostek na temat branży IT można przeczytać na portalu mindboxgroup.com.
Artykuł partnera