Czy lokata długoterminowa to dobre narzędzie do oszczędzania na emeryturę?
Oszczędzanie na emeryturę jest bardzo dobrym pomysłem. Przyszli emeryci z pewnością nie będą mogli liczyć na wysokie świadczenia. Warto więc już dziś zadbać o to, by poziom życia w wieku emerytalnym nie obniżył się drastycznie. Czy lokata długoterminowa jest dobrym pomysłem? Sprawdź.
Oszczędzanie na emeryturę – od czego zacząć?
Niezależnie od tego, czy masz 30, 40, czy 50 lat, już teraz pomyśl o swojej przyszłości. Obecnie dobrze zarabiasz i możesz sobie pozwolić na dowolne wydatki? To świetnie, ale musisz mieć na uwadze, że twoje świadczenie emerytalne będzie znacząco niższe niż twoje aktualne dochody.
Stopa zastąpienia, czyli stosunek wysokości emerytury do ostatniej pensji, stale się obniża. To oznacza, że za kilkadziesiąt lat emeryci otrzymają świadczenia w wysokości jedynie 20-30% swoich przychodów z pracy zawodowej. Jeśli nie można liczyć na wsparcie państwa, warto poszukać alternatywy.
Chcesz oszczędzać na emeryturę? Zacznij od wyboru metody gromadzenia kapitału. Masz do dyspozycji wiele narzędzi, jednak warto zweryfikować każde z nich pod względem kilku ważnych cech.
Oszczędzanie na emeryturę powinno:
- być prowadzone w bezpiecznym miejscu,
- zabezpieczać przed stratą środków (to nie powinny być ryzykowne inwestycje),
- zapewniać zysk, który uchroni pieniądze przed stratą wartości w wyniku działania inflacji,
- umożliwiać wypłatę środków, gdy pojawi się taka potrzeba.
Z tego wynika, że zdecydowanie nie warto trzymać pieniędzy w domu, gdzie są zagrożone kradzieżą i zniszczeniem (np. w wyniku zalania czy pożaru). Nie są również w żaden sposób chronione przed inflacją. Jakie alternatywne metody warto rozważyć?
Oszczędzanie na lokacie – czy warto?
Oszczędzanie na emeryturę w formie gromadzenia pieniędzy na lokacie może okazać się skutecznym rozwiązaniem. Taki produkt bankowy ma kilka ważnych zalet, które świetnie się sprawdzają w przypadku długoterminowych planów finansowych.
Dlaczego warto oszczędzać na emeryturę właśnie na lokacie?
- Takie produkty bankowe są dostępne w różnych wariantach. W przypadku oszczędzania „na starość” świetnie sprawdzą się szczególnie lokaty długoterminowe. Sam decydujesz, na jak długo chcesz zdeponować pieniądze w banku – to może być rok, dwa lata albo znacznie dłużej.
- Lokata długoterminowa zabezpiecza pieniądze przed inflacją. Depozyty bankowe zawsze są oprocentowane, co oznacza, że do wpłaconych środków bank regularnie dolicza odsetki. W ten sposób kapitał nie traci na wartości, a wręcz przeciwnie – właściciel lokaty może liczyć na korzyści finansowe. Przykładowo Lokata Plus w Toyota Banku zapewnia zysk na poziomie 4050 zł przy wpłacie 30 000 zł na 3 lata (aktualne na dzień 22 lutego 2024 r.).
- Lokata bankowa jest w pełni bezpieczna – zgromadzone pieniądze nie mogą zostać ukradzione, przejęte, czy w jakikolwiek inny sposób utracone. Nawet gdyby bank zbankrutował (ryzyko takich sytuacji jest minimalne), to środki klientów są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
- Założenie lokaty jest bardzo łatwe i dostępne dla każdego – nie trzeba spełniać praktycznie żadnych warunków, aby to zrobić. Wystarczy podpisać umowę w banku. Niekiedy może być wymagane założenie dodatkowego konta bankowego. Do prowadzenia lokaty nie jest wymagana wiedza ekonomiczna, czy specjalistyczne przygotowanie.
Lokata długoterminowa może być bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o oszczędzanie na emeryturę. Zapewnia bezpieczeństwo, jest dostępna niemal dla każdego, a dodatkowo oferta takich produktów jest bardzo szeroka.
Jak działa lokata długoterminowa?
Każda lokata bankowa jest umową klienta z bankiem. Na jej podstawie na rachunku zostaje zdeponowana określona suma pieniędzy. W zamian za to, że właściciel lokaty zdecyduje się nie wypłacać środków przez określony czas, bank dolicza do kapitału odsetki.
Lokatą długoterminową określa się zwykle produkt, który przewiduje zdeponowanie pieniędzy na dłużej niż rok. W bankach można znaleźć bardzo zróżnicowane oferty – na 12, 24 czy 36 miesięcy, ale także na znacznie dłużej, np. na 5 lat.
Warto wiedzieć, że podpisanie umowy lokaty nie oznacza utraty dostępu do swoich pieniędzy przez określony czas. Środki można wypłacić w każdej chwili (np. gdy sytuacja życiowa będzie tego wymagała). Wówczas w większości banków traci się jednak część lub całość wypracowanych odsetek. Optymalnym rozwiązaniem jest więc poczekanie z wypłatą do chwili zakończenia umowy.
Lokata długoterminowa się skończyła – co dalej?
Jeśli czas trwania umowy twojej lokaty długoterminowej dobiegł końca, masz do wyboru cztery podstawowe rozwiązania:
- wypłacić pieniądze z lokaty i zacząć z nich korzystać,
- przedłużyć lokatę na kolejny okres (jeśli oferta banku to przewiduje),
- wypłacić pieniądze i wpłacić je na inną lokatę w tym samym banku,
- pobrać środki i założyć kolejny depozyt gdzie indziej.
Ostatnie rozwiązanie niekiedy jest najbardziej opłacalne. Wiele banków oferuje promocje „na nowe środki”. To oznacza, że proponują one najkorzystniejsze warunki klientom, którzy jeszcze nigdy nie korzystali z ich usług lub wpłacają na lokatę środki z innego banku. Jeśli więc szukasz kolejnej lokaty długoterminowej, bo do emerytury pozostało ci jeszcze kilka czy kilkanaście lat, warto sprawdzić, jakie oferty są aktualnie dostępne na rynku.
Lokata długoterminowa to bezpieczne i pewne rozwiązanie dla przyszłych emerytów. Warto już dziś zadbać o swoje finanse w taki sposób.
Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.
Artykuł zewnętrzny