RSS

Rola naturalnych emulgatorów w poprawie jakości produktów spożywczych

Świadomość zdrowego odżywiania rośnie, społeczeństwo zaczyna przyglądać się składnikom, które znajdują się w produktach spożywczych…

Stal Nierdzewna Vs Aluminium

Porównanie stali nierdzewnej z aluminium to temat często poruszany przy wyborze materiałów w projektowaniu produktów,…

Czym jest krykiet?

Krykiet jest jedną z najstarszych i najbardziej złożonych gier zespołowych, których korzenie sięgają Anglii w…

Prop trading kontra inwestycje długoterminowe: zalety i wady…

Prop trading to strategia, w ramach której firmy inwestycyjne (lub indywidualni traderzy zawodowi) wykorzystują własny…

«
»

Jak skutecznie pracować w grupie? Poznaj zasady pracy zespołowej!

Dzisiejszy rynek pracy coraz częściej wymaga od nas nie tylko dobrego wykształcenia i wielu kwalifikacji, ale także stawia na kompetencje miękkie. Jedną z nich jest właśnie praca w zespole. Większości z nas towarzyszy ona na co dzień podczas wykonywania naszej pracy. Jednak nie każdy potrafi poradzić sobie z nią równie dobrze. Jak dobrze odnaleźć się w pracy zespołowej? Jakie są jej zasady? Zapraszamy do lektury!

Zasady udanej pracy zespołowej

  • Praca nad komunikacją w grupie

Bardzo często podstawowym problemem podczas pracy zespołowej są trudności z komunikacją w zespole. Kluczem do sukcesu jest zarówno formułowanie jasnych komunikatów, jak i uważne słuchanie wypowiedzi innych członków zespołu. Bardzo istotne, aby nikt nie bał się zadawać pytań, jeśli czegoś nie zrozumiał lub inaczej zinterpretował intencje kolegi czy koleżanki z pracy. Ważne również, aby wysłuchać sugestii i pomysłów każdego członka zespołu, ponieważ każda uwaga może być cenna w drodze po wspólny sukces. Warto również pomóc sobie stosujący przy tym pomocne narzędzia, mogą to być nawet tablice szkolne czarne – zamówisz tutaj i sprawdzisz, jak bardzo mogą być przydatne do zapisywania krótkich notatek w biegu.

Szczególnie w wypadku pracy zdalnej, gdy kontakt bezpośredni jest utrudniony, warto, aby zespół miał swoją przestrzeń, gdzie może swobodnie porozmawiać na różne tematy. Warto stworzyć również kanały komunikacyjne dedykowane poszczególnym projektom.

  • Skuteczny podział obowiązków

Bardzo ważne jest jasne ustalenie obowiązków przypadających na każdą osobę w zespole. Dobry podział obowiązków pomaga na efektywną pracę oraz uniknięcie błędów lub konfliktów w zespole. Każdy członek teamu powinien mieć przydzielone zadanie. Ich dobór musi być dostosowany do doświadczenia, umiejętności oraz kompetencji. Wykonywane obowiązki powinny być dobrane w taki sposób, aby umożliwić każdemu rozwój swoich kluczowych silnych stron oraz umiejętności.

  • Jasno określone cele

Jednym z najczęstszych powodów nieporozumień w zespole jest brak odpowiedniego zdefiniowania jego celów. Tylko w przypadku pełnego zrozumienia użyteczności i potrzeby realizowanych działań grupa będzie w stanie kontynuować współpracę.

Lider teamu powinien stale przypominać o tym, jaki jest cel pracy oraz na bieżąco rozwiązywać ewentualne nieporozumienia. Ważne, by zespół był na bieżąco informowany o postępach lub trudnościach oraz wiedział, na jakim etapie znajduje się realizowany przez grupę projekt.

  • Sumienne realizowanie przydzielonych zadań

Na udaną pracę zespołową składa się oczywiście również rzetelne wykonywanie obowiązków przez każdego z członków grupy. Chcąc osiągnąć wynik, istotne jest sumienne realizowanie zadań przez każdego pracownika. Należy pamiętać, że do obowiązków lidera należy stałe motywowanie pracowników oraz szczera rozmowa.

Jak skutecznie pracować w grupie – podsumowanie

Bardzo wiele projektów może ujrzeć światło dziennie wyłącznie dzięki pracy zespołowej. Bardzo istotna jest udana komunikacja i rozwiązywanie konfliktów jak najwcześniej, aby nie dopuścić do większych nieporozumień. Bardzo ważne jest również znalezienie skutecznych sposobów na organizację zadań oraz motywowanie pracowników.

źródło zdjęcia: freepik com

Artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu