RSS

Podniebna przygoda ku nowym wyzwaniom

Wspinanie to fascynująca i dynamiczna aktywność, która nie tylko testuje nasze umiejętności fizyczne, ale także…

Koniec z koszmarnymi włosami! Kosmetyki Kemon pomogą Ci…

Marzysz o pięknych, lśniących i zdyscyplinowanych włosach, jak z okładki? Jak się okazuje, dobre geny…

Ewidencja podatku VAT — co trzeba wiedzieć

Ewidencja podatku VAT to rzecz, o której powinien pamiętać każdy czynny podatnik. Jest to wymagane…

Naturalny miód rzepakowy – słodki nektar z pól

Naturalny miód rzepakowy to jeden z najczęściej spotykanych miodów na sklepowych półkach. Co jednak kryje…

«
»

Czy wiesz czym jest upadłość konsumencka?

  • Napisany przez:

Upadłość konsumencka to postępowanie, które prowadzone jest przed sądem gospodarczym. Jej celem jest uwolnienie się osoby fizycznej od długów, których nie jest w stanie spłacić. Przepisy prawa upadłościowego w tym przypadku nieco różnią się od tych, które zastosowalibyśmy w przypadku przedsiębiorstw. Głównym i podstawowym celem tego postępowania jest zaspokojenie w jak największym stopniu wierzycieli, w przypadku osób fizycznych dochodzi również kwestia zagwarantowanie umorzenia zobowiązań, których zaspokoić nie może. W ciągu ostatnich lat przepisy zostały zmodyfikowane i zdecydowanie uproszczone. Dla zadłużonych konsumentów to bardzo dobra wiadomość, która może spowodować, że wiele z tych osób będzie mogła zacząć wszystko z czystą kartą. W ubiegłym roku upadłość konsumencką ogłosiło niemal dziesięć tysięcy osób, co mogło być spowodowane rozmaitymi czynnikami, choć na pewno pandemia nie pozostała w tym przypadku bez echa.

Kto może ogłosić upadłość?

Zaczynając od samego początku, może zrobić to po pierwsze osoba, która ukończyła wiek pełnoletności i nie prowadzi działalności gospodarczej. Te dwa aspekty sprawiają, że możemy nazwać ją konsumentem. Jeżeli miałeś własną firmę, która jednak została zamknięta, bez obaw Ciebie również obejmuje możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Co więcej, nawet jeśli zrobiłeś to kilka dni wcześniej lub zostałeś wykreślony ze spółki handlowej, także nie ma w tym obszarze żadnych przeciwwskazań. Głównym motywem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest Twoja niewypłacalność. Dłużnik zostaje uznany za niemogącego spłacić swoich zobowiązań, gdy opóźnienie trwa powyżej trzech miesięcy. Choć po przekroczeniu tego czasu możemy złożyć wniosek w dowolnym terminie, warto zrobić to szybciej, niż później. Dlaczego? Z uwagi na nieprzyjemności związane z możliwą egzekucją komorniczą czy działalnością firm windykacyjnych.

Jak złożyć wniosek?

W celu otwarcia postępowania należy wypełnić oficjalny formularz, który to umożliwi. Aktualnie sądy wymagają dokładnych i skrupulatnych informacji dotyczących sytuacji majątkowej osoby chcącej ogłosić upadłość. Należy wykazać dochody oraz poczynione wydatki z ostatnich sześciu miesięcy. Co więcej, musimy także uwzględnić czynności prawne, które zostały dokonane w przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Oczywiście, należy również wykazać stan majątku na dzień składania stosownego wniosku. Kolejnym elementem jest lista wierzytelności, która stanowi najważniejszą część całego wniosku. Tutaj każdy szczegół jest na wagę złota. Trzeba zamieścić dane konkretnych wierzycieli, wysokość zobowiązań, które u nich posiadamy oraz terminów wymagalności. Kancelaria prawnicza z pewnością może zdecydowanie ułatwić ustalanie wykazu wierzycieli, aby żaden błąd nie został popełniony. Na samym końcu niezbędne jest załączenie uzasadnienia składania wniosku.

Jakie zmiany wprowadzono?

Przed wprowadzeniem zmian, czyli przed marcem 2020 roku, w sytuacji, gdy osoba fizyczna lekkomyślnie podpisywała wszelkie umowy kredytowe było to uznawane za mocną przesłankę do tego, aby oddalić wniosek o upadłość konsumencką.

Aktualnie, znowelizowane przepisy powodują, że wzięcie pod uwagę tego kryterium nie jest możliwe w tak rygorystyczny sposób. W dalszym ciągu odgrywa to ważną rolę, jednak tylko i wyłącznie w przypadku okresu planu spłaty wierzycieli, a może on trwać od kilku miesięcy do siedmiu lat. W lipcu tego roku powstał Krajowy Rejestr Zadłużonych, który udoskonalił proces ubiegania się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu