RSS

Zabezpiecz swoje interesy w tuczu kontraktowym — pomoc…

Tucz kontraktowy to forma współpracy między hodowcami a firmami przetwórczymi. Hodowla zwierząt rzeźnych powinna przebiegać…

Wycena działalności gospodarczej. Wpływ typu ewidencji.

Wycena jednoosobowej działalności gospodarczej (firmy jednoosobowej) jest dokonywana w dużej mierze na podstawie dokumentów finansowych…

Jak adaptogeny mogą wspierać odchudzanie?

W obliczu rosnącego problemu otyłości, wiele osób szuka skutecznych i bezpiecznych metod wspierających utratę wagi.…

Rola naturalnych emulgatorów w poprawie jakości produktów spożywczych

Świadomość zdrowego odżywiania rośnie, społeczeństwo zaczyna przyglądać się składnikom, które znajdują się w produktach spożywczych…

«
»

Dermatoskopia – co to jest?

 • Napisany przez:

Dermatoskopia to badanie skóry pacjenta przez lekarza w celu zidentyfikowania możliwych nowotworów złośliwych (w tym czerniaka). Badanie przeprowadza się za pomocą specjalnego urządzenia – dermatoskopu cyfrowego. Procedura pozwala wykryć choroby nowotworowe we wczesnych stadiach i rozpocząć ich leczenie. Dermatoskopia w Warszawie dostępna jest w klinice «Twój Lekarz w Warszawie»

Jakie są rodzaje badania?

Dermatoskopię mogą wykonywać dermatolodzy, onkolodzy i chirurdzy plastyczni. Badanie pozwala jasno określić, które nowotwory są markerami rozwijającego się raka, a które są po prostu nieszkodliwymi pieprzykami. Badanie za pomocą dermatoskopu jest o 35% bardziej skuteczne w diagnozowaniu chorób nowotworowych niż tylko zwykłe badanie wzrokowe.

Rodzaje dermatoskopii zależą od rodzaju urządzenia używanego przez lekarza. Istnieją niespolaryzowane modele działające podczas nakładania specjalnego oleju lub żelu oraz  modele spolaryzowane, do działania których nie jest wymagana płynna substancja, co pozwala nie ściskać naczyń.

Mikroskopy stereoskopowe to urządzenia z 80-krotnym powiększeniem obrazu, ale są bardzo niezręczne przez swój rozmiar. Wygodniejsze są wideodermatoskopy, które wyświetlają obraz na monitorze i mieszczą się w jednej ręce lekarza.

Cyfrowe modele dermatoskopów to innowacja w dziedzinie diagnostyki nowotworów. Dają lekarzowi możliwość szczegółowego zbadania skóry pacjenta, sporządzenia „mapy znamion” i przechowywania jej w pamięci urządzenia cyfrowego. Pozwala to po następnej inspekcji porównać wyniki z danymi uzyskanymi wcześniej i wykryć zmiany.

Kiedy warto wykonać dermatoskopię?

W medycynie światowej istnieje koncepcja ABCDE, dzięki której osoba może określić, kiedy udać się do dermatologa. Konieczne jest regularne wizualne badanie znamion na ciele i wykrycie następujących zmian:

 • asymetria (a) – zmiana kształtu znamion;
 • krawędzie (B – borders) – pojawienie się nierównych i rozmytych krawędzi pieprzyka;
 • kolor (C – color) – zmiana odcienia znamion na ciele;
 • średnica (D) – zwiększenie średnicy tworu (większa niż 6 mm – powód do wizyty u lekarza);
 • zwiększenie rozmiaru (e-enlarging lesion) – początek przyspieszonego wzrostu plam pigmentowych.

W przypadku wykrycia jakichkolwiek zmian na ciele, pojawienia się nowych pieprzyków, szybkiego wzrostu starych tworów, zaleca się skonsultowanie się z dermatologiem. Radzimy poddawać się profilaktycznym badaniom dermatoskopowym raz w roku, nawet jeśli pieprzyki nie zmieniają się zgodnie z formułą ABCDE i nie powodują żadnych obaw. Wykryty w odpowiednim czasie czerniak skóry jest drogą do szybkiego powrotu do zdrowia. Zaniedbane patologie stanowią duże zagrożenie.

Czerniak jest agresywną postacią raka, która szybko daje przerzuty i rozprzestrzenia się na inne narządy organizmu. Statystyki śmiertelności z powodu tej choroby liczą dziesiątki tysięcy osób rocznie. Obecnie dermatoskopia jest najbardziej niezawodną i skuteczną metodą diagnozowania nowotworów skóry. Możesz to zrobić bardzo szybko i bezboleśnie.

Co jest wykrywane za pomocą dermatoskopii?

Dermatoskopia pozwala wykryć nie tylko czerniaka, ale także szereg innych patologii onkologicznych:

 • łagodne znamiona (znamiona melanocytowe);
 • usuwanie piegów;
 • znamiona nietypowe lub niebieskie;
 • rogowacenie łojotokowe;
 • nowotwory pigmentowe;
 • podstawniaki, naczyniaki krwionośne.

Ponadto dermatoskopia jest skuteczną techniką wykrywania świerzbu i jego ruchów. Czasami ten rodzaj badania jest przepisywany w celu wyjaśnienia diagnozy w przypadku podejrzenia liszaja płaskiego lub łuszczycy. Dermatoskop jest skutecznym narzędziem w praktyce medycznej dermatologa, bez którego on nie może się obejść.

Jakie są zalety dermatoskopii cyfrowej?

Diagnostyka za pomocą dermatoskopu cyfrowego ma wiele zalet, wśród których można wyróżnić:

 1. automatyzacja – podczas przechodzenia po ciele urządzenie automatycznie wykonuje zdjęcia i zapisuje je na komputerze, co lekarz może następnie wykorzystać do analizy porównawczej;
 2. wysoka dokładność – cyfrowy dermatoskop pozwala w 100% potwierdzić, czy nowotwór jest złośliwy, czy też nie stanowi zagrożenia dla zdrowia;
 3. duże powiększenie – po badaniu lekarz otrzymuje bardzo szczegółowe zdjęcia, na których wyraźnie widać krawędzie tworu i możliwe rozprzestrzenianie się przerzutów;
 4. długotrwała obserwacja – wszystkie zdjęcia pozostają w bazie, dzięki czemu dermatolog może prowadzić pacjenta i natychmiast rejestrować niebezpieczne przemiany;
 5. szybkość – dermatoskop pozwala natychmiast ustalić obecność nowych znamion, ponieważ system komputerowy natychmiast to określi.

Aby wykonać dermatoskopię, pacjent nie musi się w żaden sposób przygotowywać. Badanie jest całkowicie niebolesne, nie powoduje dyskomfortu dla osoby. Można go przeprowadzić tyle razy, ile będzie to konieczne. Skontaktuj się z kliniką «Twój Lekarz w Warszawie», aby wykonać dermatoskopię według wszystkich zasad za pomocą nowoczesnych urządzeń.

Materiał zewnętrzny

https://www.mistrzu.com/implanty-zebow-jako-nowoczesne-rozwiazanie-dla-uzupelnienia-utraconych-zebow/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu