RSS

Wypowiedzenie umowy najmu na czas określony - kiedy…

Umowy najmu są dzisiaj powszechne. Często podpisujemy je bez większych wahań, zakładając, że znajdujące się…

Wirtualne biuro - nowoczesna usługa w atrakcyjnej cenie

Wirtualne biura zdobywają coraz więcej zwolenników. Pomagają rozwijać działalność gospodarczą, zapewniają adres, a koszty ich…

Witaminy dla kota dorosłego, kociąt oraz kocich seniorów

Witaminy dla kota to podstawa zrównoważonego rozwoju i braku problemów zdrowotnych. Kot większość niezbędnych składników…

Kto płaci podatek od pożyczki?

Podatek od pożyczki to wyrażenie, które może wzbudzać niepokój. Większość osób jest świadoma takich opłat…

«
»

Wymogi niemieckiej faktury VAT

  • Napisany przez:
Każdy przedsiębiorca lubi moment, kiedy może wystawić klientowi fakturę. O ile generowanie ich w obrocie krajowym jest dosyć proste, o tyle problem może pojawiać się w przypadku faktur dla zagranicznych kontrahentów. Jak wygląda to w u naszych zachodnich sąsiadów? Co powinna zawierać faktura VAT w Niemczech? Sprawdzamy!

Podstawowe dane

Specjalne regulacje dotyczą faktur wystawianych przez niemieckiego przedsiębiorcę na rzecz zagranicznej firmy oraz faktur otrzymanych przez niego od zagranicznej firmy. Niezależnie od tego każda faktura – krajowa, wystawiona w krajach UE i ta pochodząca z państw trzecich – musi zawierać pewne podstawowe informacje. Warto sprawdzać, w którym kraju mieści się siedziba odbiorcy naszych usług czy towarów, ponieważ w każdym z nich przepisy dotyczące prowadzenia działalności mogą być różne – nawet jeśli mówimy o krajach UE.

Mówiąc o podstawowych danych mamy na myśli przede wszystkim numer faktury, datę wydania i dostarczenia towaru/usługi, a także datę wystawienia faktury. Podstawowe dane to także adresy: przedsiębiorcy wykonującego usługę lub sprzedającego towar oraz jego klienta. Faktura powinna zawierać także pełne nazwy tych podmiotów. Co ważne, przy niskich wartościach faktur (do 250 euro), pominąć można nazwę i adres odbiorcy usług czy towarów.

Dane dotyczące towaru lub usługi

Każda faktura VAT w Niemczech powinna zawierać dane odnoszące się do samego towaru lub usługi, której dotyczy (https://taxology.co/pl/jaki-vat-obowiazuje-w-niemczech/). Chodzi tutaj głównie o dokładne określenie ilości i rodzaju dostarczanych towarów, ewentualnie charakteru świadczonych usług, jeśli tego dotyczy faktura. Konieczne jest podanie nazwy usługi lub towaru i precyzyjne określenie nie tylko ilości, ale również miar towarów lub zakresu usług. Dane te sprowadzają się zatem do dosyć dokładnego określenia, czym jest sprzedawany towar lub usługa oraz doprecyzowania szczegółów dotyczących ilości tych towarów.

Dane dotyczące stawek VAT w Niemczech

Faktura VAT w Niemczech musi zawierać numer podatkowy lub identyfikacyjny VAT przedsiębiorcy, który sprzedaje towar lub wykonuje usługę. Oczywiście faktura nie mogłaby się obejść także bez podania wartości netto dostarczanego towaru. Dotyczy to jedynie towarów podlegających opodatkowaniu. Zanim na fakturze pojawi się także kwota brutto, która oczywiście musi się na niej znaleźć, konieczne jest wyszczególnienie kilku innych danych:

  • zastosowanych stawek podatkowych;
  • konkretnej kwoty VAT;
  • szczegółów dotyczących zerowej stawki VAT.

Obowiązująca stawka podatku to nic innego jak kwota należnego podatku. W przypadku przedsiębiorców z niego zwolnionych konieczne jest zamienne wskazanie takiego zwolnienia na fakturze. Usługa czy towar mogą wiązać się także z pewnymi obniżkami – one także powinny brać pod uwagę stawki podatkowe. Faktura VAT w Niemczech może dotyczyć także osoby, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Wówczas faktura powinna zawierać informację o konieczności przechowywania rachunku przez okres dwóch lat. Na samym końcu podajemy już jedynie kwotę brutto i na tym etapie możemy być pewni, że nasz dokument został wypełniony prawidłowo.

Może Cię również zainteresować: Limity sprzedaży wysyłkowej w UE (https://taxology.co/pl/limity-sprzedazy-wysylkowej-w-ue-w-2021/)

Artykuł partnera

https://www.mistrzu.com/jaki-program-do-faktur-i-obslugi-magazynu-wybrac/

https://www.mistrzu.com/czy-wystawianie-faktur-online-jest-bezpieczne/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu