Do czego służy piorunochron?

W 1752 roku Benjamin Franklin zaprezentował światu swój najnowszy wynalazek – piorunochron. Od tego czasu minęło ponad 270 lat, a patent słynnego amerykańskiego uczonego nadal chroni budynki przed skutkami potężnych wyładowań atmosferycznych. Jak zbudowany jest piorunochron i na czym polega działanie takiej instalacji?
Jakie jest zadanie piorunochronu?
Piorunochron ma tylko jedną, ale bardzo istotną funkcję – zabezpiecza obiekt przed negatywnymi skutkami wyładowań atmosferycznych. W jaki sposób? Otóż podczas uderzenia pioruna dochodzi do wyzwolenia ogromnej ilości energii elektrostatycznej, której ok. 1/3 trafia w ziemię. Energia pioruna oddziałuje w sposób cieplny i mechaniczny, zagrażając w ten sposób organizmom żywym oraz budynkom. Zadaniem piorunochronu jest odprowadzenie energii do ziemi, gdzie dojdzie do jej rozproszenia bez wyrządzania szkód w otoczeniu.
Jak wygląda piorunochron, czyli instalacja odgromowa?
Instalacja odgromowa to proste w budowie rozwiązanie. Typowy piorunochron składa się ze zwodów, czyli elementów przechwytujących energię pioruna. Zwody mogą mieć formę stalowego drutu rozprowadzanego wzdłuż krawędzi dachu lub ostro zakończonego pręta, który umieszcza się w najwyższym punkcie budynku lub na specjalnie przygotowanym maszcie (w przypadku dachów łatwopalnych). Od zwodów odchodzą przewody odprowadzające. Ostatnią częścią piorunochronu jest uziemienie, czyli element mający bezpośredni kontakt z ziemią. Instalacja odgromowa może również bazować na metalowych elementach budynku, które służą do innego celu, np. antenach, dźwigarach, zbrojeniach, okuciach.
O czym trzeba pamiętać podczas wykonywania instalacji odgromowej?
Piorun nie szuka najkrótszej drogi do ziemi, ale najłatwiejszej do pokonania (dlatego nie zawsze uderza w najwyższy punkt na danym terenie). W związku z tym bardzo ważne jest aby instalacja odgromowa „ułatwiała” drogę piorunowi. Taki efekt zapewni odpowiednio niska rezystancja (czyli opór), która zgodnie z zaleceniami nie powinna przekraczać wartości 10 Ω. Zbyt duży opór może spowodować, że piorun „znajdzie” łatwiejszą drogę (np. przez budynek) i tym samym doprowadzi do zniszczenia instalacji oraz urządzeń.
Jakie błędy można popełnić podczas wykonania instalacji odgromowej?
Poza uzyskaniem zbyt wysokiej rezystancji osoba bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia może popełnić szereg innych błędów. Oto kilka najczęstszych wad w wykonaniu piorunochronu:
- prowadzenie zwodów w nieprzystosowanych do tego peszlach, co może prowadzić do uszkodzenia elewacji czy zaprószenia ognia;
- zbyt słabe mocowanie zwodów, co może oszpecać wygląd budynku i doprowadzić do zerwania instalacji;
- niepoprawny montaż uchwytów, który może skutkować zniszczeniem elewacji i pokrycia dachowego;
- brak ochrony kominów;
- uszkodzenie powłoki cynkowej na drucie odgromowym, co może przyspieszyć jego korozję;
- nieestetyczny wygląd instalacji (np. niestaranne wyprostowanie drutu odgromowego).
Jakie budynki potrzebują piorunochronu?
Konieczność zainstalowania piorunochronu wynika z przepisów budowlanych oraz Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (paragraf 53, punkt 2). Rozporządzenie odsyła do normy dotyczącej ochrony odgromowej (PN-EN 62305), która określa, jakie budynki muszą być wyposażone w piorunochron.
Instalacji odgromowej potrzebują przede wszystkim:
- budynki o powierzchni powyżej 500 m2;
- budynki o wysokości powyżej 15 m;
- budynki, których pokrycie dachowe lub ściany wykonane są z materiałów łatwopalnych;
- domy jednorodzinne, jeżeli wynika to ze wskaźnika zagrożenia piorunowego.
Jak sprawdzić, czy dom musi mieć piorunochron? Ostateczną ocenę najlepiej zostawić specjaliście, przy czym nawet bez takiego wymogu warto wyposażyć budynek w instalację odgromową, zwłaszcza jeśli istnieje potencjalne zagrożenie. Na uderzenie pioruna narażone są szczególnie budynki duże i zbudowane na wzniesieniach. Ryzyko zwiększa się, jeżeli w pobliżu nie ma innych wysokich punktów, a dom znajduje się w regionie, gdzie często występują burze.
Kto wykonuje instalacje odgromowe?
Wśród specjalistów zajmujących się wykonywaniem instalacji odgromowych jest firma ELEKTRO-PARTNER KRAKÓW. Można skontaktować się z nią:
- telefonicznie: +48 663 876 444
- przez e-mail: kontakt@instalacjeelektrycznekrakow.pl
- przez formularz kontaktowy na stronie: https://www.instalacjeelektrycznekrakow.pl/kontakt/
- odwiedzić firmę osobiście w godzinach 7:00-17:00 pod adresem ul. Forteczna 11, 30-437 Kraków.
Artykuł zewnętrzny