W jakim polskim mieście mieszkania są najdroższe?

Co jakiś czas pojawiają się nowe rankingi pokazujące, w którym z polskich miast żyje się najdrożej. Ich odbiorcami są głównie osoby, które planują przeprowadzić się i osiedlić gdzieś w kraju na stałe. Oczywiście aby podjąć taką decyzję, trzeba rozważyć jej wszelkie plusy i minusy – także, a może przede wszystkim, sprawdzić jak trudno jest się w danym mieście utrzymać. Równie ważna jest cena nieruchomości w danym mieście – to od niej zależy możliwość kupienia tam domu lub mieszkania.
Warszawa od lat na podium
Już od dawna najdroższym pod względem cen mieszkań miastem w Polsce jest Warszawa. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania na rynku pierwotnym w Warszawie to prawie osiem tysięcy złotych. Podobnie drogie są mieszkania z rynku wtórnego. Jednak jeśli chodzi o cenę codziennego życia, ustępuje kilku innym polskim miastom – między innymi są to Wrocław, Kraków, Poznań oraz… Gdańsk.
Drugie miejsce – Kraków
Zaraz po Warszawie w rankingu cen mieszkań plasuje się Kraków. Cena metra kwadratowego nowego mieszkania wynosi tam około 6600 złotych brutto. To aż 15% mniej niż w Warszawie, choć życie kosztuje w Krakowie więcej – droższe są przeciętne rachunki, czynsz, a nawet wywóz śmieci.
Trzecie – Trójmiasto
Na trzecim miejscu jest nieco tłoczno – ceny mieszkań w Gdańsku, Gdyni i Sopocie są bowiem zbliżone i wynoszą około sześć i pół tysiąca złotych za metr. Za to mieszkania na rynku wtórnym w Trójmieście są już znacznie tańsze niż w Warszawie i Krakowie – to około 6000 zł za każdy metr powierzchni.
Taniej w Łodzi
Wśród dużych, polskich miast Łódź odznacza się nie tylko stosunkowo mało kosztownym życiem (często w ogóle nie plasuje się w rankingach najdroższych miejsc). Metr kwadratowy nowego mieszkania w Łodzi kosztuje mniej niż pięć tysięcy. Na rynku wtórnym ceny osiągają wręcz niewiele więcej niż trzy tysiące. Podobnie planują się ceny w wielu innych miastach – Katowicach, Kielcach, Zielonej Górze czy Szczecinie. Nie tylko mieszkania, ale także i usługi powiązane tj.: kierownik budowy, usługi architektoniczne i usługi developerskie są tańsze w wymienionych miejscowościach.
Czy warto przejmować się rankingami?
Rankingi opisujące koszt nieruchomości w poszczególnych polskich miastach są bardzo pomocne, by pobieżnie zorientować się jak prezentuje się rynek. Jednak na ostateczną decyzję składa się o wiele więcej kwestii – jak choćby to, gdzie najlepiej prowadzi się biznes w konkretnym sektorze, jakie miejsca pracy oferuje dane miasto, czy dzieci będą miały tam dostęp do odpowiedniej szkoły, a także jak wygląda kwestia opłat za transport publiczny.
Tekst przygotowano przy współpracy z klientem https://www.superopal.com
Foto: zakopane-rys