RSS

Sucha skóra, czy wiesz, jak sobie z nią…

Sucha skóra to problem, z którym mierzy się wiele kobiet na całym świecie. To trudny…

Witamina C a zdrowe włosy i paznokcie -…

Witamina C, znana także jako kwas askorbinowy, jest jednym z kluczowych składników odżywczych, które mają…

Biogazownie: Źródło Zielonej Energii dla Świadomego Inwestora

Biogazownie to innowacyjne i ekologiczne rozwiązania, które umożliwiają wytwarzanie energii z odpadów organicznych. Zastanawiasz się,…

Hotel ze SPA w Świnoujściu. Wybieramy odpoczynek od…

Życie w większym mieście daje wiele możliwości, zarówno jeżeli chodzi o pracę, jak i atrakcje kulturalne. Do tego…

«
»

Dokumentacja konsolidacyjna – co musisz o niej wiedzieć?

  • Napisany przez:
Sporządzenie i aktualizacja dokumentacji konsolidacyjnej to zadania jednostki dominującej. Przed przystąpieniem do sporządzenia dokumentu, jednostka dominująca powinna opracować także zasady procesu konsolidacji. Dokumentacja konsolidacyjna wraz z opisem przebiegu stanowi część ogólnej dokumentacji zasad rachunkowości w spółce. Sporządzenie dokumentacji konsolidacyjnej przez jednostkę dominującą każdej grupy kapitałowej jest prawnie obowiązkowe.

Co obejmuje dokumentacja konsolidacyjna?

Dokumentacja konsolidacyjna powinna zawierać m.in.:

  • sprawozdania finansowe firm objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym;
  • sprawozdania finansowe organizacji podporządkowanych, dostosowane do polityki rachunkowości obowiązujących przy konsolidacji;
  • wszelkie korekty oraz wyłączenia dokonywane w celu konsolidacji, niezbędne do sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego;
  • obliczenia wartości firmy oraz ujemnej wartości firmy i ich odpisów, w tym z tytułu trwałej utraty wartości, oraz wiele innych, które znaleźć można w rozporządzeniu Ministra Finansów.

Powyższe przykłady nie są jedynymi, które znaleźć mogą się w dokumentacji konsolidacyjnej. Każda spółka może ją poszerzyć w dowolny, użyteczny dla siebie sposób.

Od czego zależy proces konsolidacji sprawozdań finansowych?

Proces ten zależy od kilku zmiennych, takich jak: stosowane zasady rachunkowości oraz organizacja pracy, szczególnie księgowości, a także wielkość danej grupy kapitałowej oraz zmian w jej strukturze i ich częstotliwość. Im większa grupa kapitałowa, tym proces konsolidacji jest bardziej skomplikowany i czasochłonny. Podczas procesu sporządzania sprawozdań skonsolidowanych warto zasięgnąć pomocy doświadczonych ekspertów. Znaleźć ich można w firmach świadczących usługi księgowe i doradcze, w ramach których odbywa się również sporządzanie sprawozdań finansowych. Firmy, specjalizujące w formułowaniu tego typu dokumentacji, mogą pomóc kompleksowo w sporządzeniu całości lub tylko wybranych elementów sprawozdań.

Artykuł zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu