RSS

Życie po wypaleniu zawodowym

Wypalenie zawodowe to stan skrajnego wyczerpania emocjonalnego, fizycznego i umysłowego, zasadniczo wpływający na jakość życia…

Podróże pełne wygody: Kiedy i dlaczego warto wynająć…

W dzisiejszych czasach, kiedy mobilność i elastyczność są kluczowe, wynajem busa lub kampera staje się…

Regeneracja i odnowa: Dlaczego warto zainwestować w tajski…

Tajski masaż sportowy: Czym jest i dla kogo jest przeznaczony? Tajski masaż sportowy to unikalna forma…

Dlaczego Europa Wschodnia jest popularnym miejscem outsourcingu tworzenia…

Outsourcing IT to dość powszechne rozwiązanie dla firm z różnych części świata, od startupów po…

«
»

Dokumentacja konsolidacyjna – co musisz o niej wiedzieć?

  • Napisany przez:
Sporządzenie i aktualizacja dokumentacji konsolidacyjnej to zadania jednostki dominującej. Przed przystąpieniem do sporządzenia dokumentu, jednostka dominująca powinna opracować także zasady procesu konsolidacji. Dokumentacja konsolidacyjna wraz z opisem przebiegu stanowi część ogólnej dokumentacji zasad rachunkowości w spółce. Sporządzenie dokumentacji konsolidacyjnej przez jednostkę dominującą każdej grupy kapitałowej jest prawnie obowiązkowe.

Co obejmuje dokumentacja konsolidacyjna?

Dokumentacja konsolidacyjna powinna zawierać m.in.:

  • sprawozdania finansowe firm objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym;
  • sprawozdania finansowe organizacji podporządkowanych, dostosowane do polityki rachunkowości obowiązujących przy konsolidacji;
  • wszelkie korekty oraz wyłączenia dokonywane w celu konsolidacji, niezbędne do sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego;
  • obliczenia wartości firmy oraz ujemnej wartości firmy i ich odpisów, w tym z tytułu trwałej utraty wartości, oraz wiele innych, które znaleźć można w rozporządzeniu Ministra Finansów.

Powyższe przykłady nie są jedynymi, które znaleźć mogą się w dokumentacji konsolidacyjnej. Każda spółka może ją poszerzyć w dowolny, użyteczny dla siebie sposób.

Od czego zależy proces konsolidacji sprawozdań finansowych?

Proces ten zależy od kilku zmiennych, takich jak: stosowane zasady rachunkowości oraz organizacja pracy, szczególnie księgowości, a także wielkość danej grupy kapitałowej oraz zmian w jej strukturze i ich częstotliwość. Im większa grupa kapitałowa, tym proces konsolidacji jest bardziej skomplikowany i czasochłonny. Podczas procesu sporządzania sprawozdań skonsolidowanych warto zasięgnąć pomocy doświadczonych ekspertów. Znaleźć ich można w firmach świadczących usługi księgowe i doradcze, w ramach których odbywa się również sporządzanie sprawozdań finansowych. Firmy, specjalizujące w formułowaniu tego typu dokumentacji, mogą pomóc kompleksowo w sporządzeniu całości lub tylko wybranych elementów sprawozdań.

Artykuł zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu