Dokumentacja konsolidacyjna – co musisz o niej wiedzieć?
Co obejmuje dokumentacja konsolidacyjna?
Dokumentacja konsolidacyjna powinna zawierać m.in.:
- sprawozdania finansowe firm objętych skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym;
- sprawozdania finansowe organizacji podporządkowanych, dostosowane do polityki rachunkowości obowiązujących przy konsolidacji;
- wszelkie korekty oraz wyłączenia dokonywane w celu konsolidacji, niezbędne do sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego;
- obliczenia wartości firmy oraz ujemnej wartości firmy i ich odpisów, w tym z tytułu trwałej utraty wartości, oraz wiele innych, które znaleźć można w rozporządzeniu Ministra Finansów.
Powyższe przykłady nie są jedynymi, które znaleźć mogą się w dokumentacji konsolidacyjnej. Każda spółka może ją poszerzyć w dowolny, użyteczny dla siebie sposób.
Od czego zależy proces konsolidacji sprawozdań finansowych?
Proces ten zależy od kilku zmiennych, takich jak: stosowane zasady rachunkowości oraz organizacja pracy, szczególnie księgowości, a także wielkość danej grupy kapitałowej oraz zmian w jej strukturze i ich częstotliwość. Im większa grupa kapitałowa, tym proces konsolidacji jest bardziej skomplikowany i czasochłonny. Podczas procesu sporządzania sprawozdań skonsolidowanych warto zasięgnąć pomocy doświadczonych ekspertów. Znaleźć ich można w firmach świadczących usługi księgowe i doradcze, w ramach których odbywa się również sporządzanie sprawozdań finansowych. Firmy, specjalizujące w formułowaniu tego typu dokumentacji, mogą pomóc kompleksowo w sporządzeniu całości lub tylko wybranych elementów sprawozdań.
Artykuł zewnętrzny