Grzejniki Klima jako alternatywa dla innych systemów grzewczych
Wybór ogrzewania do domu jest o tyle ważną decyzją, że w istotny sposób wpływa zarówno na komfort cieplny użytkowników, jak i na wydatki w domowym budżecie. Nie powinien być zatem bagatelizowany, czy pozostawiony przypadkowi. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru dobrze jest poznać wady i zalety różnych rozwiązań. Wśród tych, które będziemy rozważać, warto wziąć pod uwagę grzejniki Klima.
Choć ogrzewanie elektryczne często jest postrzegane jako drogie, na rynku pojawiły się już rozwiązania, które mogą zmienić ten stereotyp. Energooszczędne grzejniki z powodzeniem mogą konkurować z innymi systemami grzewczymi, gwarantując – oprócz akceptowalnego kosztu eksploatacji – wygodę użytkowania oraz komfort cieplny. Właśnie te cechy ogrzewania elektrycznego cenione są najbardziej. Przeszkodą, która zniechęcała inwestorów do jego stosowania były właśnie koszty. Wprowadzające innowacyjne rozwiązania grzejniki Klima mają dużą szansę na zmienić to podejście.
Czym są grzejniki Klima?
Klima to urządzenia hybrydowe, które do ogrzewania wnętrza wykorzystują dwa niezależne systemy grzewcze. Wzajemne powiązanie pracy obu systemów zaplanowano w ten sposób, by jego działanie było jak bardziej efektywne. Urządzenie zostało zaprojektowane i wykonane we włoskiej fabryce z ponad 80-letnim doświadczeniem w produkcji tego typu grzejników. Projektując je, producent postawił sobie za cel wypuszczenie na rynek grzejnika wygodnego w użytkowaniu i energooszczędnego, a przez to dostępnego dla użytkownika z przeciętnie zasobnym portfelem.
Jak działa Klima?
W hybrydowym urządzeniu Klima zastosowano ogrzewanie konwekcyjne (aluminiowy element grzewczy) oraz promiennik podczerwieni. Priorytetowo potraktowano jednak ten drugi, a pracę ogrzewania konwekcyjnego zaprojektowano w ten sposób, by stanowiło wspomaganie dla promiennika podczerwieni. Takie rozwiązanie ma swoje uzasadnienie, bo w trybie pracy ogrzewaniem podczerwonym urządzenie pobiera zaledwie 15% nominalnej mocy urządzenia, a to oznacza niskie zużycie prądu. Zaletą ogrzewania podczerwonego jest możliwość stałego oddawania ciepła do otoczenia z czołowej części urządzenia przy jednoczesnym niskim poborze mocy. Jego wadą natomiast to, że stosunkowo długo zajmuje mu podniesienie temperatury w pomieszczeniu. Właśnie dlatego, promiennik podczerwieni jest wspomagany przez ogrzewanie konwekcyjne.
Przy nagłych spadkach temperatury, dłuższej nieobecności użytkowników w domu albo zmianie trybu ogrzewania z nocnego na dzienny włącza się ogrzewanie konwekcyjne. Jego zaletą jest możliwość szybkiego podniesienia temperatury we wnętrzu do określonego przez użytkownika poziomu oraz szybka reakcja na zmiany temperatury otoczenia. Kiedy już pożądana temperatura zostanie osiągnięta, ogrzewanie konwekcyjne ponownie wyłącza się i znów działa wyłącznie promiennik podczerwieni. Sposób pracy grzejnika Klima został dokładnie opisany na stronie dystrybutora urządzeń Econovli.pl.
Międzynarodowe nagrody
Na 56 Międzynarodowych Targach Budownictwa oraz 21 Targach Technik Grzewczych i Oszczędności Energii Instal System 2019 grzejniki Klima za zajęcie 1 miejsca w kategorii: Urządzenia i instalacje grzewcze otrzymały Złoty Filar Budownictwa. Doceniono tam zastosowane w nim rozwiązania, w tym powiązanie pracy dwóch niezależnych systemów grzewczych oraz wykorzystanie dodatkowych funkcji obniżających zużycie energii. Coraz większe zainteresowanie grzejniki Klima odnotowują też wśród inwestorów, którzy szukają wygodnych i nieobciążających nadmiernie finansowo rozwiązań do domu.
Materiał zewnętrzny