RSS

Zamień tradycyjne biuro na wirtualne – kompletny przewodnik

W dobie pracy zdalnej oraz rosnącej mobilności przedsiębiorców, coraz więcej firm decyduje się na porzucenie…

Księgowość dla e-commerce – jak wybrać najlepsze biuro…

Prowadzenie biznesu online wiąże się z wieloma wyzwaniami – logistyka, marketing, obsługa klienta… i oczywiście…

Księgowość online w 2025 – czy to bezpieczne…

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na księgowość online, co pozwala zaoszczędzić im czas i ograniczyć…

ASG – pasja, adrenalina i precyzja w jednym

ASG to nie tylko sport. To styl życia, który łączy miłośników militariów, strategii i dobrej…

«
»

Ile można zarobić na koncie oszczędnościowym?

  • Napisany przez:

Chociaż statystyki pokazują, że większość Polaków woli wydawać pieniądze niż je gromadzić, spore grono osób odkłada środki z myślą o finansowym zabezpieczeniu przyszłości. Wybór często pada na konto oszczędnościowe, ale czy jest to dobry sposób? Sprawdź, jak mogą wyglądać zyski.

Niskie stopy procentowe, które utrzymują się na niezmienionym poziomie już od kilku lat, wpływają na oprocentowanie kont oszczędnościowych. Jest ono dość niskie, skutkiem czego trudno mówić o wysokich zyskach możliwych do wypracowania. Aby dowiedzieć się, jak to wygląda w praktyce, trzeba poznać oprocentowanie konta oszczędnościowego.

Zyski w myśl mechanizmu procenta składanego

W przypadku konta oszczędnościowego odsetki naliczane są zgodnie z mechanizmem procenta składanego. Oznacza to, że zyski wypracowane w jednym miesiącu powiększają kapitał, w efekcie czego w kolejnym miesiącu większa kwota pracuje na odsetki itd. Wynika to z prostego faktu – w każdym rachunku oszczędnościowym banki stosują miesięczną kapitalizację odsetek.

Jak duże mogą być zyski z oszczędzania na koncie?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko sprowadza się głównie do wysokości oprocentowania. To podstawowy parametr, na podstawie którego naliczane są odsetki.

Jeśli chodzi o konto oszczędnościowe, oprocentowanie średnie waha się w granicach 0,5%. Taka wartość – nawet w przypadku sporego kapitału – nie pozwala na osiągnięcie dużych zysków. Dlatego warto szukać takich rachunków oszczędnościowych, które wyróżniają się ponadprzeciętnym oprocentowaniem.

Za przykład może posłużyć Konto Oszczędnościowe dostępne w Toyota Banku – tutaj oprocentowanie wynosi nawet do 2% w skali roku. Daje to spore zyski – szczególnie, jeśli kwota zgromadzonego kapitału sięga rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Przykład. Załóżmy, że masz odłożone 60 tys. złotych. Przy założeniu, że oprocentowanie konta wynosi 2% w skali roku, po miesiącu zysk wyniesie 50,83 zł.

Nie tylko oprocentowanie, czyli jak wybrać dobre konto oszczędnościowe

Chociaż oprocentowanie konta oszczędnościowego odgrywa ważną rolę, nie jest jedynym parametrem godnym zainteresowania. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników – po to, aby optymalnie wykorzystać potencjał rachunku oszczędnościowego.

Uwzględnij m.in. takie aspekty jak:

  • opłaty za prowadzenie konta osobistego – to ważne, ponieważ konto oszczędnościowe musi być przypisane do standardowego rachunku bankowego,
  • prowizje za wypłatę środków z konta oszczędnościowego – zwykle pierwsza wypłata w miesiącu jest darmowa, a płatne kolejne.

To kwestie istotne, ponieważ może się okazać, że wszystkie wypracowane zyski zostaną pochłonięte przez pobierane prowizje.

Artykuł zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu