RSS

Obniżenie wieku emerytalnego

Obniżenie wieku emerytaln…

Czy karta kredytowa jest potrzeb…

Większość ludzi korzysta …

Ulgi podatkowe i wspólne rozlicz…

Pomysł wprowadzenia jedno…

E-sklep dobrym rozwiązaniem na b…

Mimo spadku bezrobocia br…

Męski wypad w góry latem – co mu…

Wypad w góry to doskonały…

Internetowe zakupy leków a nasze…

Leki z Internetu coraz ba…

Jak uzyskać szybką pożyczkę?

Aby uzyskać dodatkowe śro…

Jednolity podatek?

Rząd wciąż planuje ujedno…

Jesteś zadłużony? Sprawdź, gdzie…

Osobom zadłużonym często …

Co umowy śmieciowe oznaczają dla…

Około miliona Polaków pra…

«
»
TwitterFacebookPinterest

Jakie są taryfy energetyczne w Polsce?

Przez bardzo długi czas w kwestii dostaw energii nie mieliśmy zbyt dużego wyboru dostawców. Dopiero stosunkowo niedawno pojawiło się wiele możliwości dotyczących wyboru najkorzystniejszego dla nas sprzedawcy prądu. Tani prąd nie był już tylko frazesem, stał się realną opcją. Każdy z dostawców oferuje ponadto szereg taryf, z których każdy może wybrać idealną opcję dla siebie, czy to indywidualną, czy dla firm. Jakie są najpopularniejsze taryfy, jak je odczytywać i jak wybrać tę najlepszą dla siebie?

Kalkulator zużycia energii elektrycznej

Wielu sprzedawców prądu oferuje narzędzie, które nazywa się kalkulator zużycia energii elektrycznej. Służy on do tego, by po podaniu wszystkich dokładnych parametrów i danych obliczyć, o ile moglibyśmy zmniejszyć nasze rachunki za prąd, zmieniając dostawcę bądź taryfę. Jest to bardzo przydatne narzędzie, które pozwala nam na sprawdzenie opłacalności danego działania. W kalkulatorze podajemy, ile obecnie płacimy, ile osób liczy nasze gospodarstwo domowe oraz jakie jest średnie zużycie. Podczas korzystania z kalkulatora dobrze mieć pod ręką rachunek z zeszłych miesięcy. Szukanie oszczędności właśnie w taki sposób daje bardzo dobre efekty.

Tani prąd – jaką taryfę wybrać

Taryfy energii elektrycznej posiadają skomplikowane i niewiele mówiące nazwy. W celu usystematyzowania tego powstały ogólne oznaczenia, z których mają obowiązek korzystać wszyscy sprzedawcy energii elektrycznej. W przypadku gospodarstw domowych wyróżniamy następujące taryfy:

  • Taryfa G11 – jest to taryfa ze stałą ceną za prąd w ciągu doby, najczęściej występująca;
  • G12 – taryfa z dwoma stawkami cenowymi w ciągu doby; taniej między 13.00 a 15.00 oraz między 22.00 a 6.00; jest to świetna taryfa dla „nocnych marków”;
  • G12n – taryfa dwustrefowa, w której występuje strefa pozaszczytowa rozszerzona o niedziele;
  • G12w – taryfa dwustrefowa ze strefami szczytową oraz pozaszczytową, która dodatkowo rozszerzona została o soboty i niedziele;
  • G13 – taryfa trójstrefowa, w której doba została podzielona na okresy: przedpołudniowy, południowy oraz pozostałe godziny.

Z zasady właśnie taryfa G11 jest tą, którą mamy w swoich domach i mieszkaniach. Jest to najprostsza i najbardziej podstawowa taryfa. Wystarczy zmiana jej na bardziej rozbudowaną, bardziej „skomplikowaną”, by zauważyć, że rachunki za prąd się zmieniają. Jeśli korzystamy dużo z energii nocą bądź pracujemy w domu i w godzinach szczytu używamy najwięcej prądu, to warto pomyśleć o taryfach, które w tym czasie proponują tańszy cennik.

Warto być świadomym konsumentem i zdawać sobie sprawę z faktu występowania różnych taryf i różnych możliwości w kwestii prądu. Niejednokrotnie sprzedawcy proponują nam najprostszą opcję, która nie zawsze jest najlepszą i najkorzystniejszą opcją. Dlatego warto przejrzeć dostępne taryfy, aby w ten sposób znaleźć to, co najlepiej będzie odpowiadało naszym potrzebom i pozwoli nam zaoszczędzić na podstawowych rachunkach.

Artykuł sponsorowany.

<div style=Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
0

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu