RSS

Wypowiedzenie umowy najmu na czas określony - kiedy…

Umowy najmu są dzisiaj powszechne. Często podpisujemy je bez większych wahań, zakładając, że znajdujące się…

Wirtualne biuro - nowoczesna usługa w atrakcyjnej cenie

Wirtualne biura zdobywają coraz więcej zwolenników. Pomagają rozwijać działalność gospodarczą, zapewniają adres, a koszty ich…

Witaminy dla kota dorosłego, kociąt oraz kocich seniorów

Witaminy dla kota to podstawa zrównoważonego rozwoju i braku problemów zdrowotnych. Kot większość niezbędnych składników…

Kto płaci podatek od pożyczki?

Podatek od pożyczki to wyrażenie, które może wzbudzać niepokój. Większość osób jest świadoma takich opłat…

«
»

Jakie są taryfy energetyczne w Polsce?

  • Napisany przez:

Przez bardzo długi czas w kwestii dostaw energii nie mieliśmy zbyt dużego wyboru dostawców. Dopiero stosunkowo niedawno pojawiło się wiele możliwości dotyczących wyboru najkorzystniejszego dla nas sprzedawcy prądu. Tani prąd nie był już tylko frazesem, stał się realną opcją. Każdy z dostawców oferuje ponadto szereg taryf, z których każdy może wybrać idealną opcję dla siebie, czy to indywidualną, czy dla firm. Jakie są najpopularniejsze taryfy, jak je odczytywać i jak wybrać tę najlepszą dla siebie?

Kalkulator zużycia energii elektrycznej

Wielu sprzedawców prądu oferuje narzędzie, które nazywa się kalkulator zużycia energii elektrycznej. Służy on do tego, by po podaniu wszystkich dokładnych parametrów i danych obliczyć, o ile moglibyśmy zmniejszyć nasze rachunki za prąd, zmieniając dostawcę bądź taryfę. Jest to bardzo przydatne narzędzie, które pozwala nam na sprawdzenie opłacalności danego działania. W kalkulatorze podajemy, ile obecnie płacimy, ile osób liczy nasze gospodarstwo domowe oraz jakie jest średnie zużycie. Podczas korzystania z kalkulatora dobrze mieć pod ręką rachunek z zeszłych miesięcy. Szukanie oszczędności właśnie w taki sposób daje bardzo dobre efekty.

Tani prąd – jaką taryfę wybrać

Taryfy energii elektrycznej posiadają skomplikowane i niewiele mówiące nazwy. W celu usystematyzowania tego powstały ogólne oznaczenia, z których mają obowiązek korzystać wszyscy sprzedawcy energii elektrycznej. W przypadku gospodarstw domowych wyróżniamy następujące taryfy:

  • Taryfa G11 – jest to taryfa ze stałą ceną za prąd w ciągu doby, najczęściej występująca;
  • G12 – taryfa z dwoma stawkami cenowymi w ciągu doby; taniej między 13.00 a 15.00 oraz między 22.00 a 6.00; jest to świetna taryfa dla „nocnych marków”;
  • G12n – taryfa dwustrefowa, w której występuje strefa pozaszczytowa rozszerzona o niedziele;
  • G12w – taryfa dwustrefowa ze strefami szczytową oraz pozaszczytową, która dodatkowo rozszerzona została o soboty i niedziele;
  • G13 – taryfa trójstrefowa, w której doba została podzielona na okresy: przedpołudniowy, południowy oraz pozostałe godziny.

Z zasady właśnie taryfa G11 jest tą, którą mamy w swoich domach i mieszkaniach. Jest to najprostsza i najbardziej podstawowa taryfa. Wystarczy zmiana jej na bardziej rozbudowaną, bardziej „skomplikowaną”, by zauważyć, że rachunki za prąd się zmieniają. Jeśli korzystamy dużo z energii nocą bądź pracujemy w domu i w godzinach szczytu używamy najwięcej prądu, to warto pomyśleć o taryfach, które w tym czasie proponują tańszy cennik.

Warto być świadomym konsumentem i zdawać sobie sprawę z faktu występowania różnych taryf i różnych możliwości w kwestii prądu. Niejednokrotnie sprzedawcy proponują nam najprostszą opcję, która nie zawsze jest najlepszą i najkorzystniejszą opcją. Dlatego warto przejrzeć dostępne taryfy, aby w ten sposób znaleźć to, co najlepiej będzie odpowiadało naszym potrzebom i pozwoli nam zaoszczędzić na podstawowych rachunkach.

Wielu sprzedawców prądu oferuje narzędzie, które nazywa się kalkulator zużycia energii elektrycznej. Służy on do tego, by po podaniu wszystkich dokładnych parametrów i danych obliczyć, o ile moglibyśmy zmniejszyć nasze rachunki za prąd, zmieniając dostawcę bądź taryfę. Jest to bardzo przydatne narzędzie, które pozwala nam na sprawdzenie opłacalności danego działania. W kalkulatorze podajemy, ile obecnie płacimy, ile osób liczy nasze gospodarstwo domowe oraz jakie jest średnie zużycie. Podczas korzystania z kalkulatora dobrze mieć pod ręką rachunek z zeszłych miesięcy. Szukanie oszczędności właśnie w taki sposób daje bardzo dobre efekty.

Artykuł zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu