Konto osobiste bez opłat – o czym pamiętać?
Konto osobiste, zwane inaczej rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, posiada obecnie niemalże każdy Polak. Nie ma w tym nic dziwnego: wpływanie wynagrodzenia, emerytury lub innego rodzaju przychodów na konto bankowe jest zdecydowanie wygodniejsze od comiesięcznego oczekiwania na przekaz pieniężny. Większość oferowanych przez banki usług wiąże się jednak z koniecznością wnoszenia opłat. O czym warto pamiętać i czy istnieje możliwość, by konto osobiste było darmowe
Rachunek podstawowy darmowy
W 2018 wprowadzony został tzw. rachunek podstawowy darmowy jako efekt unijnej dyrektywy PAD. W ramach takiego rachunku, możliwe jest dokonywanie podstawowych operacji finansowych na koncie bankowym bez ponoszenia jakichkolwiek opłat. Podstawowym założeniem w trakcie tworzenia darmowych kont osobistych było zachęcenie do skorzystania z bankowości elektronicznej osób, które do tej pory tego nie zrobiły czy to ze względów ekonomicznych, czy z uwagi na obawę przed nieznanym.
Co istotne, bezpłatne konto osobiste może zostać założone wyłącznie przez osoby, które w momencie jego zakładania nie wchodzą w posiadanie jakichkolwiek innych rachunków bankowych. Zgodnie z obowiązującym prawem, podczas zawierania umowy z bankiem, czy to na odległość, czy w placówce stacjonarnej, instytucja ta musi poinformować potencjalnego klienta o możliwości założenia konta pozbawionego opłat.
Jakie operacje obejmuje darmowe konto osobiste?
Konto osobiste bez opłat obejmuje tylko niewielki zakres najbardziej podstawowych kwestii. Wśród nich znajduje się samo prowadzenie konta, opłaty za prowadzenie konta oraz korzystanie z usług bankomatów. Co ważne, banki mogą wprowadzać w sposób warunkowy brak odpłatności za konto – przykładowo, aby nie ponosić kosztów za posiadanie karty bankomatowej, trzeba wykonać nią określoną ilość transakcji o dowolnej (lub przy wskazaniu minimalnej) wartości bądź zapewnić określony obrót, np. 300 zł w skali miesiąca.
Dodatkowo, banki mogą wprowadzać inne wymagania, jeśli klient chce skorzystać z opcji darmowego konta. Wśród nich znajdują się m.in. kryterium wiekowe, obowiązek dokonania płatności we wskazany przez bank sposób lub konieczność założenia karty debetowej do konta. Warto zatem dokładnie zapoznać się z ofertami banków i sprawdzić, które z nich wyglądają najkorzystniej z punktu widzenia konkretnego klienta.
Jak wybrać najlepsze darmowe konto?
Aby odpowiednio dobrać konto do potrzeb, warto sprawdzić ranking kont osobistych, który w prosty i czytelny sposób pokaże, czym charakteryzuje się dany rachunek. Dzięki temu można zobaczyć, czy bank postanowił ustalić jakieś dodatkowe kryteria dla swoich klientów, by konto pozostało bezpłatne, a także – czy ich realizacja jest możliwa dla określonego klienta.
Założenie konta osobistego nie jest trudne, jednak warto dokładnie zapoznać się z ofertą banku, a także zastanowić, jakie usługi dodatkowe będą przydatne. Dzięki temu możliwe jest dokonanie optymalnego wyboru jeśli chodzi o konto osobiste i ewentualne dodatkowe opłaty.
Materiał zewnętrzny
Foto Pixabay