RSS

Artykuły biurowe niezbędne w każdej firmie

Kompletujesz wyposażenie biura? W takim razie sprawdź ten artykuł i zobacz, jakie akcesoria są niezbędne…

Z dala od ekranów: Korzyści z aktywnego spędzania…

Wakacje to czas, kiedy dzieci spędzają więcej czasu przed ekranem, co może prowadzić do wielu…

Polski przewodnik na Gran Canarii - którego wybrać?

Polski przewodnik na Gran Canarii - którego wybrać? Planując podróż na Gran Canarię, ważnym elementem wyprawy…

Zabezpiecz swoje interesy w tuczu kontraktowym — pomoc…

Tucz kontraktowy to forma współpracy między hodowcami a firmami przetwórczymi. Hodowla zwierząt rzeźnych powinna przebiegać…

«
»

Rehabilitacja po urazie kolana

  • Napisany przez:
Trudności w chodzeniu, przeszywający ból podczas stawiania każdego kroku to pierwsze objawy kłopotów z kolanami, jakich doświadczają ludzie w różnym wieku. Mogą one być wynikiem procesów chorobowych, ale także urazów. Co zrobić, gdy uszkodziliśmy kolano? Pierwsze kroki – co oczywiste – powinniśmy skierować do specjalisty. Po zakończeniu leczenia nie zapomnijcie o kompleksowej rehabilitacji, która szybko pozwoli wrócić do pełnej sprawności. Jakie zabiegi wybrać?

Profesjonalna pomoc

Należy zacząć od tego, że rehabilitacja kolana powinna być prowadzona pod okiem specjalisty. Musi na nią wyrazić zgodę lekarz prowadzący, który w odpowiednim momencie wypisze pacjentowi skierowanie na zabiegi. Nie warto samodzielnie podejmować jakichkolwiek prób usprawniania kolan, gdyż może to przynieść więcej szkód niż korzyści. Często pierwsze ćwiczenia można już realizować podczas rekonwalescencji, wówczas lekarz prezentuje sekwencję ruchów, jakie musicie regularnie wykonywać, do tak zwanej granicy bólu. Jest to sygnał ze strony organizmu, że ćwiczenie należy zakończyć.

Po poważniejszych urazach będziecie zapewne używać ortezy, specjalnie dopasowanej do rodzaju schorzenia, a także jego umiejscowienia. Sprzęt ten nie tylko chroni kolano przed przeforsowaniem, ale także pozwala bezpiecznie wykonywać zalecone ćwiczenia. Pamiętajcie też, aby unikać uniwersalnych rad dotyczących sekwencji zabiegów. Każdy organizm jest inny, a o konkretnym planie rehabilitacyjnym musicie rozmawiać z lekarzem oraz fizjoterapeutą, który profesjonalnie zajmie się usprawnianiem kolana. W razie konieczności skorzystania z prywatnych porad specjalistów pomocą w ich sfinansowaniu będzie pożyczka pozabankowa.

Regularność zabiegów

Rehabilitacja nie polega na okazjonalnym wykonywaniu ćwiczeń, ale regularnych treningach. Część zabiegów będziecie realizować w gabinecie fizjoterapeutycznym, podczas gdy inne będą zalecone do wykonywania w domu. Nie warto odkładać ćwiczeń na później, ale działać zgodnie z wytycznymi lekarza prowadzącego oraz rehabilitanta. Przyspieszy to proces powrotu do pełnej sprawności. Większość ćwiczeń nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Wystarczy powtarzanie konkretnych ruchów. W niektórych przypadkach niezbędne będzie zakupienie na przykład piłek czy specjalnych taśm.

W tego typu przyrządy najlepiej zaopatrywać się w sklepach medycznych, w których wszystkie towary posiadają niezbędne atesty i dopuszczone są do użytku w celach leczniczych. Warto dopytać, czy w związku z koniecznością zakupu sprzętu, nie przysługuje wam dofinansowanie. Refundację przyznaje właściwy terenowo oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Aby ją otrzymać, musicie postarać się o wypełnione przez lekarza zlecenie zaopatrzenia w wyroby medyczne. Do końca 2019 roku ze zleceniem należało udać się do NFZ i uzyskać potwierdzenie prawa do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego. Dziś natomiast potwierdzenia może dokonać lekarz, na podstawie danych zapisanych w systemach informatycznych. Kolejnym krokiem będzie zakup sprzętu medycznego w wybranym przez was sklepie.

Artykuł zewnętrzny

https://www.mistrzu.com/turnusy-rehabilitacyjne-dla-kogo/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu