RSS

Jak wybrać najlepszego dostawcę rozwiązań dla sieci trakcyjnych?

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że praktycznie nikt z nas na co dzień nie docenia istnienia…

Jak rozliczyć PIT-36 za 2022 rok?

Rozliczenie PIT-36 2022 warto zrobić za pomocą specjalnego programu do rozliczania PIT. Dzięki temu unikniemy…

Fachowe doradztwo energetyczne dla twojej firmy

Zmiana polityki energetycznej w firmie może przyczynić się do uzyskania sporych oszczędności w skali roku.…

Do jakich krajów wymagana jest Zielona Karta?

Planujesz wyjazd za granicę i będziesz poruszał się własnym samochodem? W niektórych krajach wystarczy, że…

«
»

Kredyt gotówkowy czy kredyt samochodowy – co wybrać?

 • Napisany przez:

Kupno samochodu to spory wydatek. Nie musisz jednak rezygnować ze swoich motoryzacyjnych marzeń. Istnieje kilka sposobów na zdobycie funduszy na ten cel. Jednym z nich jest standardowy kredyt samochodowy. Dobrą alternatywą może okazać się jednak kredyt gotówkowy, który kusi przede wszystkim elastycznością i prostym wnioskowaniem.

Osoby, które są zainteresowane kupnem własnych czterech kółek, nie mogą narzekać na brak różnorodności modeli finansowania tego wydatku. Bogata oferta banków i firm leasingowych sprawia, że każdy znajdzie rozwiązanie dostosowane do swoich oczekiwań i możliwości finansowych. Z drugiej strony jednak często zapominamy o tym, że kredyt samochodowy nie jest jedyną opcją. Tymczasem w wielu przypadkach zdecydowanie większe możliwości da nam kredyt gotówkowy, a więc zobowiązanie, dzięki któremu możemy sfinansować dowolny wydatek, w tym także oczywiście zakup auta, motocykla czy innego pojazdu. Oprócz tego również do osób prywatnych adresowana jest oferta leasingu w postaci leasingu konsumenckiego. Którą opcję wybrać? Warto przyjrzeć się zaletom i wadom każdej z nich, aby jak najwięcej zyskać na finansowaniu.

Kredyt samochodowy – na czym polega?

Kredyt samochodowy to jeden z kredytów celowych, a więc zobowiązań, które możemy wykorzystać wyłącznie w ściśle określony sposób. Z jednej strony wiąże się to z bardziej wymagającymi procedurami i mniejszą elastycznością, z drugiej – pozwala na obniżenie kosztów związanych z finansowaniem. Warto przy okazji pamiętać, że przy pomocy kredytu samochodowego sfinansujemy nie tylko zakup auta. Może również okazać się dobrym źródłem środków na motocykl, quada, skuter, a nawet motorówkę. W praktyce niemal wszystko zależy od oferty konkretnego banku, dlatego należy wnikliwie zapoznać się z warunkami widniejącymi w umowie.

Zalety kredytu samochodowego

Przed wyborem formy finansowania zakupu pojazdu warto zapoznać się z listą zalet i wad każdej z nich. Łatwo jednak dostrzec, że w większości przypadków są one ze sobą powiązane i niejako wynikają z siebie. Do największych plusów kredytu samochodowego należy:

 • Atrakcyjne oprocentowanie: kredyty samochodowe dzięki różnorodnym formom zabezpieczeń gwarantują stosunkowo niskie oprocentowanie. Wobec tego są chętnie wybieranym źródłem finansowania zakupu pojazdów, zwłaszcza w przypadku nowych i droższych modeli.
 • Różne opcje spłaty: w przypadku kredytów samochodowych klienci mogą wybrać różne sposoby spłaty: obok tradycyjnych rat stałych korzystne może okazać się zastosowanie rat malejących lub raty balonowej. Szczególnie ciekawie prezentuje się zwłaszcza ta ostatnia opcja: znaczna część wartości pojazdu przypada wówczas na ostatnią ratę (nazywaną właśnie ratą balonową), co umożliwia obniżenie wysokości spłacanych co miesiąc środków. Co ważne – wcale nie musimy regulować raty wykupowej, równie dobrze możemy odsprzedać auto dilerowi i po raz kolejny skorzystać z rat balonowych, tym razem decydując się na inny samochód.
 • Elastyczny okres spłaty: w wielu przypadkach okres spłaty kredytu samochodowego rozciągnąć możemy na wyższą liczbę rat niż w przypadku wielu kredytów gotówkowych. Pozwala to oczywiście obniżyć spłacaną co miesiąc sumę.
 • Dostępne wyższe kwoty: wartość pojazdu może być naprawdę bardzo wysoka. Z pomocą kredytu samochodowego będziemy jednak w stanie sprostać nawet wyjątkowo poważnym wyzwaniom.

Kredyt samochodowy: wady

Warto mieć przy tym świadomość, że kredyt samochodowy posiada również sporo wad. Część z nich może okazać się kluczowa dla potencjalnego kredytobiorcy albo generować dodatkowe koszty, które mogą być zbędne z jego perspektywy:

 • Zabezpieczenie: atrakcyjne oprocentowanie kredytów samochodowych nie bierze się znikąd. W znacznej mierze wynika z różnorodnych form zabezpieczeń, takich jak zastaw rejestrowy, przewłaszczenie na zabezpieczenie i cesja z polisy AC. W wielu przypadkach okaże się więc, że bank będzie widniał w dowodzie rejestracyjnym pojazdu jako współwłaściciel, a bez jego zgody nie będziemy mogli nim swobodnie rozporządzać.
 • Konieczność posiadania AC: zgodnie z obowiązującym prawem jedynym wymaganym ubezpieczeniem jest OC. W przypadku kredytu samochodowego cesja z polisy autocasco jest jednym z najpopularniejszych zabezpieczeń interesów banku. Oczywiście wiąże się to z dodatkowym niemałym kosztem.
 • Nie na każdy pojazd: chociaż kredyt samochodowy w większości instytucji możemy zaciągnąć nie tylko na nowe, ale również używane auto, z pewnością nie będziemy mogli sfinansować w ten sposób zakupu każdego modelu. Zwykle instytucje wyznaczają górną granicę wieku. W praktyce zakup pojazdu starszego niż 8-10 lat jest praktycznie niemożliwe.

Kredyt gotówkowy: dobra alternatywa

W przeciwieństwie do kredytu samochodowego kredyt gotówkowy możemy przekazać na dowolny cel. Oznacza to, że bank nie będzie miał żadnego wpływu na nasz wybór, nie ustanowi również zabezpieczeń, które mogłyby w jakikolwiek sposób wpłynąć na sposób, w jaki korzystamy z pojazdu. Reguły udzielania kredytów tego typu ściśle określa ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Wiele zależeć będzie jednak przede wszystkim od tego, jakich warunków będziemy oczekiwać oraz o jaką kwotę zamierzamy wnioskować. W przypadku mniejszych sum cala procedura jest bardzo prosta i może ograniczać się do przedstawienia oświadczenia o osiąganych dochodach lub weryfikacji wpływów na rachunek. Jeżeli potrzebujemy większej gotówki, konieczne może stać się przedstawienie dodatkowych zabezpieczeń.

Zalety kredytu gotówkowego na samochód

Warto poznać listę zalet, które sprawiają, że kredyt gotówkowy staje się atrakcyjnym źródłem funduszy na zakup samochodu:

 • Można znaleźć dobrą ofertę: wbrew popularnemu mitowi oprocentowanie kredytów gotówkowych może być bardzo atrakcyjne. Aby odnaleźć najlepszą propozycję, warto zapoznać się z rankingiem Bankier Smart. Po wprowadzeniu podstawowych informacji, takich jak kwota kredytu, okres kredytowania i typ rat, uzyskamy dostęp do zestawienia najlepszych ofert banków. Dzięki temu znalezienie najtańszej gotówki jest bardzo proste.
 • Duża elastyczność: podstawową zaletą kredytu gotówkowego jest bardzo duża elastyczność. Możemy przeznaczyć go na dowolny cel i gospodarować środkami zgodnie z własnym uznaniem. Stanie się więc także dobrym źródłem gotówki np. na remont lub modernizację pojazdu.
 • Na dowolne auto: w przypadku kredytu gotówkowego bank nie będzie miał jakiegokolwiek wpływu na pojazd, jaki kupujemy. Żadnej roli nie odgrywa więc jego wiek czy stan techniczny.
 • Bez zabezpieczeń: jednym z największych problemów w przypadku kredytów samochodowych są dodatkowe zabezpieczenia na pozyskiwanym przedmiocie. W związku z tym w rzeczywistości nie możemy w pełni dysponować majątkiem. W przypadku kredytu gotówkowego wygląda to zupełnie inaczej.
 • Brak konieczności wykupienia AC: sporym wydatkiem może okazać się również wykupienie polisy AC, wymaganej przez banki udzielające kredytów samochodowych. Co oczywiste: kredyt gotówkowy nie wiąże się z taką koniecznością, wobec czego udaje się oszczędzić sporo środków.

Kredyt gotówkowy a zakup auta: wady

Oczywiście wybór kredytu gotówkowego na zakup auta nie zawsze będzie rozwiązaniem idealnym. Stanie się tak zwłaszcza w przypadku wnioskowania o bardzo wysokie kwoty: zdolność kredytowa może nie pozwolić wówczas na otrzymanie środków. W takiej sytuacji często okazuje się, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest kredyt samochodowy: zastosowane zabezpieczenia zwykle pozwalają na uzyskanie zdecydowanie wyższych sum. Nie zawsze oferta kredytów gotówkowych pozwoli również na rozłożenie płatności na równie wysoką liczbę rat, co przekłada się w znaczący sposób na wysokość regulowanej co miesiąc płatności.

Foto: Dusan Petkovic/ Shutterstock.com

Artykuł zewnętrzny

https://www.mistrzu.com/jak-wybrac-lub-wlasciwie-uzyskac-kredyt-hipoteczny/

https://www.mistrzu.com/kredyt-gotowkowy-czy-pozyczka-pozabankowa-co-wybrac/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu