Masz kredyt hipoteczny w obcej walucie?

O tym, że bardzo trudno jest wybudować dom, czy też kupić mieszkanie, przekonała się już niejedna polska rodzina. Chodzi tu przede wszystkim o „wysiłek” finansowy, gdyż tego rodzaju inwestycja wymaga ogromnych kosztów. Dlatego dla większości ludzi, by mieć swoje wymarzone „cztery kąty”, niezbędny staje się kredyt hipoteczny. Dzięki niemu, można uzyskać niezbędną ilość środków finansowych, by kupić mieszkanie czy wybudować dom. I chociaż o kredyt hipoteczny wcale nie jest łatwo, to jednak wiele osób ma szansę, by go uzyskać.
Dlaczego ludzie zaciągali kredyty hipoteczne w obcych walutach?
Ludzie zawsze szukają oszczędności i nie lubią przepłacać. Jeżeli jest szansa, by zapłacić gdzieś mniej, to zwykle wybieramy właśnie ten sklep czy firmę. Nie inaczej jest także w przypadku kredytów. Jeżeli jest w jakimś banku tańszy kredyty – zwykle tam składamy wniosek. Kilka lat temu, niezmiernie opłacalne były kredyty hipoteczne w walutach obcych. Zwłaszcza chodzi tu o franki czy euro. Mają one o wiele niższe oprocentowanie, więc koszty obsługi miesięcznej zadłużenia były o wiele niższe, niż w przypadku kredytów wypłacanych w złotówkach. I w związku z tym, ludzie bardzo chętnie je zaciągali. Jednakże niewiele osób zdawało sobie z tego, że istnieje tzw. „ryzyko walutowe”. Albowiem nigdy nie wiemy, jak zachowa się wartość danej waluty na przestrzeni lat. I dzisiaj wiele osób boleśnie się o tym przekonuje. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy mają zaciągnięte kredyty we frankach szwajcarskich. Ich wartość w stosunku do złotówki prawie że podwoiła się, więc koszty obsługi długu także wzrosły.
Jak można zmniejszyć koszty obsługi kredytu w obcej walucie
Istnieje kilka sposobów, by zmniejszyć koszty obsługi kredytu w obcej walucie. Na pewno jednym z najbardziej popularnych, jest samodzielne kupowanie waluty w której mamy zaciągnięty kredyt. Dlaczego? Albowiem kursy w kantorach, są o wiele bardziej korzystne, niż te oferowane przez banki. A jeszcze lepszym rozwiązaniem jest kupowanie walut w kantorach internetowych. Mają one bowiem bardzo niski spread, dzięki czemu ich kursy są niezmiernie konkurencyjne. Cała operacja związana z wymianą walut w Internecie jest niezwykle prosta. Wystarczy założyć konto walutowe w jakimś banku (zwykle trwa to kilka minut), założyć konto w wybranym przez nas kantorze walutowym (kolejne kilka minut) i już możemy waluty wymieniać. Wszystko jest tu niezmiernie proste i co równie ważne bardzo bezpieczne. Jak wykazują wyliczenia specjalistów, kupując walutę w kantorach internetowych, można zaoszczędzić każdego roku od 600 do 1000 zł. Jest to dosyć pokaźna kwota, więc warto się po nią „schylić”.
Artykuł dostarczony przez KantoryWalut
Foto: pozyczkanazakupy