RSS

Optymalizacja podatkowa dla małych firm – jak legalnie…

Prowadzenie małej firmy wiąże się z wieloma wyzwaniami, a jednym z nich są obciążenia podatkowe.…

Oczyszczanie wodorowe – skuteczna metoda pielęgnacji skóry

Oczyszczanie wodorowe to nowoczesna metoda pielęgnacji skóry, która zyskuje na popularności w salonach kosmetycznych. Dzięki…

Jak używać kalkulatora akcyzy za samochód: Kompletny Przewodnik

Prawidłowe obliczenie akcyzy za samochód stanowi kluczowy element procesu zakupu pojazdu z zagranicy lub rejestracji…

Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnej księgowości?

Niedawno w mediach pojawiły się informacje o licznych firmach, które napotkały trudności związane z nagłymi…

«
»

Kto podlega zwolnieniu z podatku od nieruchomości?

  • Napisany przez:
Podatek od nieruchomości jest podatkiem lokalnym – zasila budżet gminy, na której znajduje się działka czy dom podlegający opodatkowaniu. Z tego względu to właśnie gmina określa stawki podatkowe, a także zwolnienia od podatku od nieruchomości. Jednak część z nich przysługuje wszystkim na mocy ustawy.

Zwolnienia od podatku od nieruchomości

Ustawowe zwolnienia od podatku od nieruchomości zostały określone w art. 7 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Dodatkowo każda gmina ma prawo do ustanawiania dodatkowych, własnych zwolnień. Informacji o dostępnych preferencjach warto więc poszukać na stronie internetowej urzędu gminy lub skontaktować się z organem telefonicznie.

Zakres ustawowych zwolnień od podatku od nieruchomości jest dość szeroki. Podlega mu wiele gruntów i budynków państwowych, np. lotnika, infrastruktura kolejowa, portowa itp. Jednak szereg z nich dotyczy osób prywatnych i podatników prowadzących działalność gospodarczą. Wśród najbardziej popularnych zwolnień można wymienić m.in.

  • Grunty, altany działkowe i obiekty gospodarcze do 35 m2 położone w rodzinnych ogródkach działkowych
  • Żłobki i kluby dziecięce
  • Zakłady pracy chronionej
  • Uczelnie
  • Instytuty badawcze
  • Zabytki
  • Muzea
  • Grunty położone w parkach narodowych i rezerwatach przyrody
  • Nieużytki, grunty zadrzewione i zakrzewione
  • Obiekty przeznaczone na edukację i rozwój dzieci i młodzieży
  • Centra badawczo-rozwojowe

Podatku od nieruchomości nie płaci się również za grunty rolne i grunty leśne. W przypadku takich gruntów obowiązuje odpowiednio podatek rolny i podatek leśny.

Inne ulgi podatkowe

W zależności od okoliczności, aktualnej sytuacji w kraju i stanu gospodarki, wprowadzane są inne, czasowo obowiązujące zwolnienia od podatku od nieruchomości. Ulga taka obowiązywała dla części podatników w czasie trwania pandemii COVID-19. Niektóre miasta zdecydowały się uchwalić prawo miejscowe zwalniające z podatku od nieruchomości budynki mieszkalne oraz lokale związane z zakwaterowaniem uchodźców z terenów objętych konfliktem zbrojnym, którzy znaleźli się na terytorium Polski od 24 lutego 2022 roku.

Przedsiębiorcy mogą korzystać ze zwolnień od podatku wprowadzanych w ramach ogólnopolskiego programu pomocowego de minimis. Obowiązywanie i zakres takiej ulgi leży w gestii gminy, dlatego warto właśnie tam zasięgać informacji o dostępnych możliwościach.

Formalności przy korzystaniu ze zwolnienia

Zakup, przejęcie w dzierżawę wieczystą lub posiadanie nieruchomości podlegającej zwolnieniu od podatku od nieruchomości wymaga dopełnienia ważnych formalności. W ciągu 14 dni od takiego zdarzenia osoby fizyczne składają w urzędzie gminy informację na druku IN-1. Wskazuje się niej dane działki, budynku czy budowli, dzięki którym urząd gminy może ustalić wysokość podatku od nieruchomości.

Co istotne, informację IN-1 należy złożyć wraz z załącznikiem ZIN-2. Wykazuje się w nim dane nieruchomości zwolnionej z opodatkowania. Konieczna okaże się znajomość numeru księgi wieczystej, obrębu, numeru działki oraz powierzchni. Co istotne, w załączniku ZIN-2 należy też podać podstawę prawną zwolnienia – jednostkę redakcyjną z ustawy lub uchwały. W razie wątpliwości informacje takie uzyskamy w urzędzie gminy.

Gwarantowana pożyczka dla zadłużonych to rozwiązanie dla osbów, które poszukują szybkiej i bezpieczej pożyczki prywatnej.

Artykuł zewnętrzny

https://www.mistrzu.com/jak-uzyskac-zezwolenie-na-nabycie-nieruchomosci-przez-cudzoziemca/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu