RSS

Dlaczego Europa Wschodnia jest popularnym miejscem outsourcingu tworzenia…

Outsourcing IT to dość powszechne rozwiązanie dla firm z różnych części świata, od startupów po…

Dlaczego Warto Wybrać Pawilon z Płyty Warstwowej? Kluczowe…

Płyta warstwowa to nowoczesny materiał budowlany, który zdobywa coraz większą popularność wśród inwestorów i architektów.…

Artykuły biurowe niezbędne w każdej firmie

Kompletujesz wyposażenie biura? W takim razie sprawdź ten artykuł i zobacz, jakie akcesoria są niezbędne…

Z dala od ekranów: Korzyści z aktywnego spędzania…

Wakacje to czas, kiedy dzieci spędzają więcej czasu przed ekranem, co może prowadzić do wielu…

«
»

Na czym polega audyt sprężonego powietrza?

  • Napisany przez:
Instalacje sprężonego powietrza stanowią w przemyśle coraz częstszą formę zasilania pojedynczych odbiorników i całych linii produkcyjnych. Aby jednak sprężarki oraz elementy dodatkowe, np. osuszacze czy inne akcesoria, były niezawodne, warto przeprowadzać ich okresowy przegląd. Audyt sprężonego powietrza polega na dokładnej analizie całej instalacji i obejmuje dziesiątki różnych kroków – poznaj wszystkie z nich.

Instalacje sprężonego powietrza w przemyśle – zastosowania, cele i najważniejsze urządzenia

Instalacje pneumatyczne stają się coraz popularniejsze. Ten fakt nie powinien jednak nikogo dziwić. Sprężone powietrze jest tańszym sposobem zasilenia odbiorników niż energia elektryczna i nie ma kłopotów z jego składowaniem, jak w przypadku paliw ciekłych czy stałych. Istotne jest jednak dopasowanie wydajności i poziomu skomplikowania podzespołów do rodzaju wykonywanej pracy.

Podstawowym elementem każdej instalacji sprężonego powietrza jest kompresor. Urządzenie to służy do sprężania gazu i zmniejszania jego objętości oraz nadawania kierunku jego przepływu i występuje w wielu różnych wariantach.

  • Sprężarki tłokowe – to klasyczne, standardowe kompresory, które działają zero-jedynkowo, tj. generują powietrze w krótkotrwałych przerwach. W ich budowie wyróżniamy cylinder wypełniony powietrzem, które jest ściskane za pomocą tłoka. To urządzenia stosunkowo głośne i nie mogą działać w trybie ciągłym, a w trybie np. 40:60, czyli 40% czasu to praca, a 60% odpoczynek.
  • Sprężarki śrubowe – to nowoczesne i bardziej zaawansowane technicznie urządzenia o zupełnie odmiennej konstrukcji. W ich monolitycznej budowie znajduje się moduł śrub, które ściskają powietrze w szczelinach pomiędzy nimi. W efekcie powietrze zassane z zewnątrz kompresora przechodzi przez sukcesywnie zwężającą się przestrzeń międzyśrubową. Powietrze jest generowane w trybie ciągłym i liniowo, a urządzenie może pracować stale i przez nieograniczony czas.
  • W przemyśle znajdą zastosowanie także sprężarki łopatkowe generujące spręż o niewielkim ciśnieniu oraz spiralne, w których za sprężenie powietrza odpowiadają dwie spirale – jedna stała, druga będąca w ruchu mimośrodowym. Ponadto nie można zapomnieć także o sprężarkach membranowych. W ich przypadku za zwiększenie ciśnienia odpowiada sprężysta i plastyczna membrana, która w zależności od trybu pracy, zwiększa lub zmniejsza ciśnienie panujące w komorze.

Audyt sprężonego powietrza – na czym polega?

Kontrola instalacji pneumatycznych to kluczowy aspekt, na który zawsze warto zwrócić baczną uwagę. Instalacje są zaawansowane, skomplikowane i opierają się na setkach przeróżnych części. Warto wśród nich wymienić wszystkie urządzenia przeznaczone do sprężania powietrza, jego przesyłu i rozdysponowania do odbiorników na terenie danego zakładu. Wyróżniamy:

  • sprężarkę, znaną także jako kompresor, która generuje spręż pod odpowiednim ciśnieniem i nadaje mu prawidłowy kierunek przepływu,
  • filtry oraz osuszacze, które oczyszczają sprężone powietrze z zanieczyszczeń, w tym wilgoci oraz oleju,
  • rurociągi i przewody, którymi sprężone powietrze płynie aż do odbiorników końcowych.

Wszystkie powyższe podzespoły powinny być ze sobą idealnie dopasowane po to, aby mogły skutecznie realizować swoją pracę. Wielu początkujących przedsiębiorców zakłada w swoich zakładach zbyt mocne urządzenia, które generują wysokie koszty eksploatacyjne, mimo ich okazjonalnego użytkowania. Warto wypośrodkować swoje oczekiwania i zlecić budowę oraz zaprojektowanie systemu wyspecjalizowanej firmie z odpowiednio dużym doświadczeniem na rynku.

Audyt sprężonego powietrza – jakie działania obejmuje?

Audyt sprężonego powietrza to termin oznaczający proces dokładnej analizy i kontroli pracy całej instalacji pneumatycznej w różnych zakładach i gałęziach przemysłu. Z reguły wykonują go firmy specjalizujące się w zakresie sprężonego powietrza, które dysponują na ten temat dużą wiedzą i mają dostęp do specjalistycznych narzędzi. Na czym polega audyt sprężonego powietrza i jakie obejmuje działania?

  • Dokładny pomiar pracy kompresora. Etap ten jest zdecydowanie najważniejszy i nie bez powodu znajduje się w naszej liście na pierwszym miejscu. Serwisant w trakcie tych prac musi przeprowadzić dokładną analizę ilości generowanego powietrza oraz wartość ciśnienia. Ponadto sprawdzi pobór mocy urządzenia oraz jego wydajność w trakcie obciążenia maksymalnego.
  • Precyzyjna analiza przepływu sprężu. Serwisanci za pomocą specjalnego urządzenia mierzącego przepływ czynnika w rurociągu sprawdzą, czy powietrze płynie bez zawirowań oraz przeszkód na swojej drodze.
  • Oznaczenie punktu rosy. Jest to bardzo istotny parametr z punktu widzenia odbiorników pneumatycznych, gdyż określa dokładny moment, kiedy para wodna zaczyna się skraplać (w stopniach Celsjusza).
  • Dogłębną analizę orurowania. Rury, którymi płynie sprężone powietrze w obrębie danego zakładu przemysłowego, powinny być szczelne w stu procentach. Nawet najmniejsze szczeliny niezauważalne gołym okiem mogą podnosić koszty eksploatacji instalacji i zmniejszyć efektywność jej pracy.

Więcej informacji o audycie sprężonego powietrza znajdziesz na stronie – https://www.pneumatik.pl/uslugi/audyt-sprezonego-powietrza/.

Czy warto przeprowadzić audyt sprężonego powietrza?

Zdecydowanie tak. Audyt sprężonego powietrza ma fundamentalny wpływ na pracę konkretnego zakładu, istotne jest jednak to, aby przeprowadzać go prewencyjnie, tj. jeszcze przed pojawieniem się pierwszym symptomów uszkodzenia. Ponadto dzięki niemu instalator będzie mógł wprowadzić pewne zmiany w instalacji i zoptymalizować przepływ powietrza. Dostosowanie ciśnienia do odbiorników jest kluczowe, gdyż wyższe ciśnienie zazwyczaj wiąże się z większymi kosztami ze strony przedsiębiorcy. Audyt sprężonego powietrza zawsze kończy się pisemną informacją o wykrytych defektach czy błędach instalacyjnych. Dokument ten umożliwi podjęcie przedsiębiorcy kolejnych kroków związanych np. ze zleceniem naprawy lub rekonfiguracji całej instalacji.

Dobrym pomysłem, niezależnie od wielkości zakładu czy zapotrzebowania na sprężonego powietrze, jest skorzystanie z usługi audytu realizowanego przez wyspecjalizowane firmy. Serwisanci z dużym doświadczeniem doskonale znają wszelkie pułapki i standardowe problemy większości instalacji.

Partnerem artykułu jest strona pneumatik.pl.

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu