Czy w niedalekiej przyszłości europejski rynek pracy zdominują roboty?

Chociaż kontynent europejski stara się na arenie międzynarodowej zbudować wizerunek wspólnoty opartej na jednakowej dla wszystkich państw tradycji chrześcijańskiej, jest on pełen sprzeczności politycznych i etnicznych. Boryka się także z wieloma problemami. Jednym z nich jest kryzys demograficzny. Recepty poszczególnych krajów na zwiększenie dzietności odnoszą mizerne skutki.
Przejawem kryzysu jest nie tylko szybkie starzenie się społeczeństwa, ale także rosnący deficyt pracowników na wielu rynkach, który może doprowadzić do tego, iż w niedalekiej przyszłości Europie zabraknie rąk do pracy. Czy odpowiedzią na to wyzwanie są nowoczesne technologie? Czy przedsiębiorstwa europejskie zwrócą się w kierunku niespotykanej na dotychczasową skalę automatyzacji produkcji? I czy wreszcie człowieka zastąpi maszyna, a niektóre zawody zostaną kompletnie zdominowane przez roboty?
Przedstawiciele, których profesji mogą czuć się zagrożeni?
Nie tylko kryzys demograficzny wpływa negatywnie na funkcjonowanie europejskiego rynku pracy, ale również niskie nakłady inwestycyjne oraz niewielki stopień innowacyjności. Aby zatem osiągnąć wzrost gospodarczy oraz zwiększyć poziom produkcji, kraje europejskie będą musiały sięgnąć po środki niestandardowe. Automatyzacja niektórych gałęzi przemysłu oraz zastosowanie robotów na skalę masową pozwolą zrealizować cele rozwoju gospodarczego przy stale spadającej liczbie ludności zdolnej do pracy.
Każdy przedsiębiorca, prowadzący własny biznes zmagać musi się ze stale rosnącą konkurencją w branży. Przewagę nad rywalami można uzyskać poprzez zwiększenie produkcji oraz ograniczeniu kosztów, co sprzyja zjawisku robotyzacji pracy. Wśród zawodów, które ulec mogą całkowitej automatyzacji należą przede wszystkim pracownicy produkcji, sprzedawcy, kasjerzy, recepcjoniści, strażnicy, a nawet taksówkarze.
Oczywiście nie nastąpi to z dnia na dzień, jednak silne dążenie do zwiększenia wydajności pracy oraz mocy produkcyjnej sprawia, że popyt na inteligentne maszyny stale rośnie. Są bowiem w stanie pracować przez 24 godziny na dobę oraz nie obowiązuje ich prawo pracy i związane z nim ograniczenia dla przedsiębiorcy. O swoje posady mogą być spokojni operatorzy nowoczesnych maszyn, konstruktorzy robotów oraz osoby zajmujące się ich naprawą czy też konserwacją.
O swoje zatrudnienie nie będą musieli martwić się także przedstawiciele zawodów, które wymagają kontaktu z klientem, inteligencji emocjonalnej oraz tak zwanych kompetencji miękkich.
Drukarstwo krakowskie XV – XX wiek – wystawa usytuowana w najstarszej hali tramwaju konnego, wybudowanej w 1882 roku. Ekspozycja nie ogranicza się tylko do ukazania bogatej historii drukarstwa Krakowa, podaje wiele ciekawych informacji na temat narodzin i funkcjonowania tzw. „czarnej sztuki” w Europie. Prezentacja zawiera pokazy multimedialne, reprodukcje ważnych europejskich i polskich dzieł, różnego rodzaju maszyny drukarskie. Tutaj można poznać historię tej dziedziny począwszy od druku blokowego, po nam współczesny – cyfrowy.
Artykuł: Mistrzu