RSS

Czy karta kredytowa jest potrzeb…

Większość ludzi korzysta …

Windykacja sądowa a polubowna - …

Ponad 2 miliony Polaków n…

Propozycje zmian w emeryturach, …

Propozycje zmian w emeryt…

Oprogramowanie do kantoru intern…

Głównym czynnikiem determ…

Innowacyjność siłą polskiej gosp…

Przy ciągłym wzroście świ…

Czy pracownik płaci wyższe podat…

Krążą informacje na temat…

Czy gospodarka ucierpi na zakazi…

Już od kilku lat, w naszy…

Pracownicze Plany Kapitałowe – n…

W systemie emerytalnym w …

Nowy program Nowoczesnej

Partia Nowoczesna zapowie…

Jak wykonać masaż grecki?

Gdy mowa o strefa…

«
»

O czym warto pomyśleć, rozwijając start-up?

Start-up nie jest zwykłym przedsięwzięciem, ponieważ cechuje go znacznie większe ryzyko niepowodzenia. Trzeba pamiętać, że start-up nie ma odpowiednika na rynku, w związku z czym trudno oszacować, czy planowany biznes zyska przychylność odbiorców. Jakie kroki powinien podjąć przedsiębiorca?

Rozpoczynając przygodę z własnym biznesem, trzeba podjąć szereg decyzji – wybrać formę prawną, zdobyć konkretną wiedzę na temat prowadzenia firmy, a także środki na finansowanie przedsięwzięcia. Podstawą dobrze prosperującego przedsiębiorstwa jest ustalenie strategii, znalezienie grupy docelowej oraz budowanie sieci kontaktów. Warto uczestniczyć w spotkaniach branżowych, konferencjach start-upowych. Istotne jest poszukiwanie osób, które mogą wprowadzić w świat biznesu, pomóc rozwinąć skrzydła, a może wspomóc w procesie ekspansji zagranicznej.

Inkubacja, platformy startowe – czemu służą?

Narodziny start-upu są nierozerwalnie związane z pojawieniem się pomysłu na innowacyjny produkt lub usługę. Co jednak, jeśli pomysłodawcy brak wiedzy, jak rozpocząć działania, co zrobić, aby ów wymyślony produkt wprowadzić na rynek i wyprowadzić z poziomu idei? Sposobem na znalezienie odpowiedzi na te pytania jest udział w projektach tzw. Platform Startowych, które oferują pomoc w początkowej fazie rozwoju młodego przedsięwzięcia. Jak wygląda takie wsparcie, na co można liczyć? To szeroko pojęty mentoring, doradztwo, a także różnego rodzaju szkolenia, np. uczące samoprezentacji, czy wystąpień publicznych. Z drugiej strony platformy oferują niezbędną pomoc księgową, prawną, w zakresie podatków itp. To również bardziej przyziemne kwestie, jak zapewnienie przestrzeni biurowej do pracy, co czasem także bywa problematyczne. Pomoc obejmuje tworzenie modelu biznesowego przedsiębiorstwa, a także elementów identyfikacji marki. Co ważne, program inkubacji dostosowywany jest zawsze do indywidualnych potrzeb klienta. Na tym samym etapie można myśleć o zdobywaniu dofinansowania.

Jeśli szukasz więcej informacji na temat rozwijania start-upu, wejdź na https://www.startup.pfr.pl/pl/.

Networking

Nie tylko start-up, ale każde nowo powstające przedsięwzięcie powinno myśleć poważnie o rozwijaniu sieci kontaktów. Podczas spotkań branżowych można poznać przyszłych wspólników, kontrahentów, ale także inwestorów, osoby chcące inwestować w nowe, ciekawie zapowiadające się projekty. To doskonała okazja do dzielenia się doświadczeniami, pomysłami, zdobywania cennych wskazówek, a także korzystania z pomocy innych przedsiębiorców, dłużej funkcjonujących na rynku. Networking to wzajemne polecanie się, wspieranie – to jedno ze skuteczniejszych narzędzi budowania biznesu. Do spotkań tego rodzaju dobrze jest przygotować się wcześniej – dowiedzieć się kto będzie uczestniczył, starać się umówić na rozmowę, przygotować prezentację swojego pomysłu, biznesu. Trzeba pamiętać, że równie ważne jest utrzymanie kontaktu po spotkaniu, w końcu networking to budowanie długofalowych i trwałych relacji, które mogą zaowocować dopiero w przyszłości.

Artykuł partnera

<div style=Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
0

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu