RSS

Jak wybrać najlepszego dostawcę rozwiązań dla sieci trakcyjnych?

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że praktycznie nikt z nas na co dzień nie docenia istnienia…

Jak rozliczyć PIT-36 za 2022 rok?

Rozliczenie PIT-36 2022 warto zrobić za pomocą specjalnego programu do rozliczania PIT. Dzięki temu unikniemy…

Fachowe doradztwo energetyczne dla twojej firmy

Zmiana polityki energetycznej w firmie może przyczynić się do uzyskania sporych oszczędności w skali roku.…

Do jakich krajów wymagana jest Zielona Karta?

Planujesz wyjazd za granicę i będziesz poruszał się własnym samochodem? W niektórych krajach wystarczy, że…

«
»

Panele operatorskie HMI – nowe technologie w obsłudze maszyn

Współczesne panele operatorskie typu HMI umożliwiają sprawne porozumiewanie się człowieka z maszyną. Co oferują producenci?

Urządzenia jak panele HMI – Human Machine Interface znalazły szerokie zastosowanie we współczesnej technologii. Dzięki nim można jeszcze łatwiej obsługiwać maszyny, korzystając z pełnej gamy funkcji i czytelnych danych wyświetlanych na ekranach. Dobierając odpowiedni panel operatorski do konkretnego zastosowania, można uzyskać maksymalną efektywność, wygodę oraz bezpieczeństwo pracy.

Czym są panele HMI?

Pod pojęciem jak panel HMI znajduje się rodzaj panelu operatorskiego, którego zadaniem jest umożliwienie komunikowania się człowieka z maszyną. Zwykle mają one formę ekranu dotykowego albo ekranu wyposażonego w dodatkowe przyciski.

Za pomocą paneli HMI można wprowadzać dane do maszyn, sprawdzać ich parametry, wybierać konkretne funkcje, programować pracę. Właśnie dlatego panele operatorskie znalazły tak szerokie zastosowanie w przemyśle, a także w innych obszarach, między innymi w automatyce budynkowej.

Wykorzystanie paneli operatorskich, które bazują na autorskim oprogramowaniu producentów, pozwala dodatkowo na wizualizowanie procesów. Dzięki temu panele HMI są tak wygodne w obsłudze nawet dla niedoświadczonych użytkowników.

Rodzaje paneli operatorskich HMI

Aktualnie na rynku znajdują się różne panele operatorskie HMI, stąd też mogą być one dopasowane indywidualnie do konkretnych zastosowań i wymagań użytkowników.

Panele operatorskie dzielone są przede wszystkim pod kątem ich rozmiaru – mogą mieć wielkość wynoszącą od kilku cali do nawet kilkudziesięciu cali przekątnej.

Aktualnie najczęściej wybierane są panele z ekranami dotykowymi – specjalne ekrany pozwalają na obsługę paneli także w rękawiczkach. Dostępne są także panele HMI wyposażone w przyciski oraz w klawiatury, za pomocą których można uzyskać szybki dostęp do konkretnych funkcji.

Ponadto panel HMI może być wyposażony w różne typy portów komunikacyjnych wejścia i wyjścia. Może również pracować w ramach wewnętrznej sieci bezprzewodowej WiFi.

Panele operatorskie HMI – oferta

Producenci paneli operatorskich oferują zróżnicowane rozwiązania. Co można znaleźć w ofercie najpopularniejszych dostawców?

Panele operatorskie Saia PCD od Saia Burgess Controls

Firma oferuje programowalne panele operatorskie bazujące na technologii webowej, które współpracują ze sterownikami PLC – swobodnie programowalnymi. Umożliwiają prowadzenie systemu monitoringu mediów w jednym urządzeniu. Web-panele oferowane przez Saia Burgess Controls wyposażone są także we wbudowane przeglądarki webowe. Do wyboru są modele z klawiaturą oraz dotykowe panele HMI.

Panele operatorskie ESA

W ofercie ESA można znaleźć panele HMI z SoftPLC, które pozwalają na jednoczesne prowadzenie wizualizacji oraz sterowania. Firma ma w swojej ofercie panele dotykowe, w tym także panele ze zdalnym dostępem serwisowym, panele z klawiaturą – są dostępne w wariancie graficznym i tekstowym, a także przenośne panele typu hand held.

Panele operatorskie ASEM

Producent ASEM przygotował dla klientów panele dotykowe z wbudowanym zdalnym dostępem serwisowym. Dzięki nim możliwe jest prowadzenie czynności w zakresie jak wizualizacja, sterowanie oraz zdalny dostęp – wszystko w jednym panelu. Panele oferowane są w różnych wariantach przekątnej ekranu do wyboru.

 

Gdzie zamówić panel operatorski HMI?

Aktualnie panele operatorskie HMI dostępne są u wielu dostawców, którzy dysponują rozbudowaną gamą urządzeń pozwalających na prowadzenie obsługi maszyn. Można wówczas dopasować je indywidualnie, biorąc pod uwagę konkretne właściwości systemów oraz ich przeznaczenie.

Zamawiając panel HMI u sprawdzonego dostawcy, można otrzymać najwyższej jakości wyposażenie od uznanych producentów, które zostanie dobrane tak, aby spełniało ono wszystkie wymagania pod kątem funkcjonalności oraz wytrzymałości.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu