RSS

Jak wygląda skuteczne leczenie uzależnień?

Terapia uzależnień dla osób młodych stanowi istotny obszar działań mających na celu przeciwdziałanie problemom zdrowotnym…

Depilacja laserowa - czy warto?

Depilacja laserowa to nowoczesna metoda usuwania zbędnego owłosienia, która zyskuje coraz większą popularność. Jest to…

Oszczędzanie na wakacje – czy lokata może być…

Planowanie wakacji to ekscytujący czas, ale często również spory wydatek. Oszczędzanie na wymarzony urlop może…

Gięcie blachy - od podstaw do zaawansowanych technik

Gięcie blachy to proces, który pomimo swojej pozornej prostoty, skrywa wiele tajemnic i wyzwań. W…

«
»

Serwis motocykla na nowy sezon – o czym pamiętać?

  • Napisany przez:

Rozpoczęcie sezonu motocyklowego przynosi miłośnikom jednośladów wiele radości. Konieczne jest jednak odpowiednie przygotowanie pojazdu, aby cieszyć się komfortową oraz bezpieczną jazdą. W tym artykule podpowiadamy, o czym pamiętać, jeśli chodzi o serwis motocyklowy na nowy sezon.

Montaż akumulatora

Przygotowując jednoślad do zimowania, konieczne jest zadbanie o układ elektryczny pojazdu – wtedy wymontowuje się akumulator, aby przechowywać go w ciepłym oraz suchym miejscu. Co więcej, wskazane jest naładowanie go w tym czasie około trzy razy, aby napięcie nie spadło poniżej poziomu 12-12,5V. Aby przygotować motocykl na nowy sezon należy natomiast zamontować akumulator, podpinając najpierw klema z plusem, a potem klema z minusem. Co istotne, jeśli jednoślad przezimował z zamontowanym akumulatorem, występuje tu prawdopodobieństwo, że podczas odpalania napotkamy problem – wtedy należy wymontować element i podłączyć do automatycznej ładowarki.

Kontrola stanu i ciśnienia ogumienia

Zanim rozpoczniemy sezon powinniśmy sprawdzić stan ogumienia motocykla – musimy przyjrzeć się, czy nie pojawiły się na nim uszkodzenia lub pęknięcia. Należy także zwrócić uwagę na wiek opon. Producenci oraz eksperci wskazują, że nie powinien on przekraczać dziesięciu lat, ale opony warto wymieniać już po pięciu latach. Co ważne, żywotność opony określana jest przy uwzględnieniu przejechanych kilometrów, jednakże wpływ ma na to również sam motocykl, technika jazdy czy charakter nawierzchni. Chociaż generalnie przyjęta żywotność opon to 15 tysięcy kilometrów, przy niesprzyjających warunkach może się ona zmniejszyć o 5-6 kilometrów – a takie przebiegi są typowe dla jednego sezonu.

Uruchomienie silnika

Możliwe, że po kilku miesiącach spędzonych w garażu motocykl nie będzie chciał odpalić – ryzyko to istnieje w przypadku jednośladów o starszych konstrukcjach. Jednym z winowajców może być układ zasilania. Możliwe, że paliwo w komorach pływakowych jest trudne do zapalenia. Co więcej, niekiedy pływaki ulegają zawieszeniu, przez co zalewane są zapłonowe świece. Przy problemach z zapaleniem należy dodatkowo skontrolować, czy dysze nie są zanieczyszczone, a ośki, tulejki i iglice nie uległy rozszczelnieniu bądź wytarciu. Trzeba również skontrolować instalację elektryczną, układ zapłonowy oraz gaźniki.

Serwis motocykla na nowy sezon – sprawdzanie części

Przygotowując motocykl na nowy sezon, powinniśmy pamiętać o skontrolowaniu stanu poszczególnych komponentów. Zużyte lub uszkodzone elementy powinny zostać wymienione. Zarówno oryginalne części motocyklowe, jak i wysokojakościowe zamienniki dostępne są tutaj: https://sklep.abcmotoru.com.pl/.

Układ hamulcowy

Bez sprawnego układu hamulcowego niemożliwe jest bezpieczne poruszanie się po drodze. Zanim wyruszymy w trasę musimy sprawdzić stan oraz grubość klocków, tarcz hamulcowych i przewodów hydraulicznych hamulcowych. Należy również pamiętać o regulacji hamulców szczękowych, jeśli nasz jednoślad je posiada. Co więcej, wskazane jest sprawdzenie grubości ciernych okładzin na szczękowych hamulcach – warto to zrobić, jeśli mamy taką możliwość.

Serwis motocykla na nowy sezon obejmuje także wymianę płynu hamulcowego – należy to robić co około dwa lata bądź wtedy, gdy jego poziom jest niewystarczający. Powinniśmy przy tym skontrolować stan uszczelniaczy.

Olej silnikowy i płyn układu chłodzenia

Ważne jest również skontrolowanie poziomu oleju. Ten silnikowy powinien być wymieniany co sezon. Co istotne, należy przy tym wymienić filtr oleju. Jeśli chodzi z kolei o silniki chłodzone cieczą, nie możemy zapomnieć o kontroli poziomu płynu układu chłodzenia.

Układ przeniesienia napędu

Jeśli pojazd wyposażony jest w łańcuch, należy sprawdzić stan tego elementu oraz go oczyścić, a następnie nasmarować. Wskazane jest dodatkowe sprawdzenie luzu łańcucha i stanu zębatek, jak i poziomu oleju w głównej przekładni, jeśli nasz pojazd wykorzystuje wał Kardana.

Pozostałe elementy

Aby przygotować pojazd do nowego sezonu, konieczne jest sprawdzenie również kilku innych komponentów. Niezbędna jest kontrola działania linek sprzęgła oraz gazu, a także ich regulacja czy wysmarowanie. Co więcej, ważne jest skontrolowanie kierunkowskazów, oświetlenia oraz klaksonów. Istotne jest także sprawdzenie uszczelniaczy lag zawieszenia.

Serwis motocykla na nowy sezon – ostatnie kroki

Ostatnie elementy przygotowań na nowy sezon obejmują wyczyszczenie motocykla oraz sprawdzenie potrzebnych dokumentów – badań technicznych i polisy ubezpieczeniowej.  Wtedy możemy przyszykować strój i wybrać się na jazdę próbną. Po wykonaniu wszystkich tych czynności jesteśmy gotowi na nowy sezon. Szerokiej drogi!

Materiał zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu