RSS

Jak wybrać skuteczny antyperspirant? Praktyczny przewodnik dla każdego

Codzienna pielęgnacja ciała to nie tylko kwestia estetyki, ale także komfortu i zdrowia. Jednym z…

Zamień tradycyjne biuro na wirtualne – kompletny przewodnik

W dobie pracy zdalnej oraz rosnącej mobilności przedsiębiorców, coraz więcej firm decyduje się na porzucenie…

Księgowość dla e-commerce – jak wybrać najlepsze biuro…

Prowadzenie biznesu online wiąże się z wieloma wyzwaniami – logistyka, marketing, obsługa klienta… i oczywiście…

Księgowość online w 2025 – czy to bezpieczne…

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na księgowość online, co pozwala zaoszczędzić im czas i ograniczyć…

«
»

Trasy rowerowe w Szczyrku. Sprawdź, które polecają internauci!

  • Napisany przez:

Szczyrk to idealne miasto dla miłośników dwóch kółek. Imponująca ilość tras rowerowych, ale i panująca tam atmosfera, zapewniają kapitalne warunki do planowania fantastycznych zarówno dłuższych, jak i krótszych wycieczek. Możesz odkrywać uroki tego miasta i bez żadnych podpowiedzi, ale jeśli przyjechałeś na krótko, bądź chcesz przebyć sprawdzone trasy, to oprzyj się na podpowiedziach internautów. Co polecają?

Skrzyczne-Kolej Gondolowa – jedna z ulubionych tras w Szczyrku

Choć na tej trasie, trzeba zmierzyć się z dość trudnym podjazdem na Skrzyczne, to ten szlak jest chętnie wybierany również przez średnio zaawansowanych rowerzystów. Trasa zahacza o ciekawe miejsca jak Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski czy Orle Gniazdo, gdzie można zrobić sobie dłuższy postój i naładować akumulatory do dalszej jazdy. Przed bardziej ambitnymi odcinkami i wjazdem pod górę, masz szasnę odpocząć, między innymi na Placu Świętego Jakuba.

Sam wjazd na Skrzyczne nie jest stromy, ale wymaga nieco wprawy. Jednak warto, bo na samym szczycie na wytrwałych czeka nagroda – odpoczynek w schronisku na Skrzycznem i piękne widoki z panoramą górską w tle. W drodze powrotnej możesz też zwiedzić zabytkową kapliczkę z 1830 roku. Szlak liczy 24 km, a jego pokonanie zajmuje około 5 godzin. Internauci zapewniają, że da się go pokonać, ale zanim ruszysz na Skrzyczne, to potrenuj na mniej zaawansowanym terenie.

Z odwiedzinami w Brennej drogą z Błatniej

Ze Szczyrku rowerem możesz dojechać do wielu ciekawych miejsc. Internauci polecają trasy rowerowe ze Szczyrku nad Jezioro Żywieckie, ale też do Brennej. Tutaj z powodzeniem można zaplanować nawet rodzinną wycieczkę, ponieważ na 21 km szlaku nie ma zbyt wielu trudnych do pokonania odcinków. Jedynym bardziej ambitnym momentem jest wjazd na Przełęcz Karkoszczonka. Trasa jest całkiem przyjemna i w miarę łatwa do pokonania. Oddech złapiesz między innymi w schronisku PTTK na Błatniej. Ta trasa prowadzi w większości asfaltowanymi drogami, dlatego możesz z powodzeniem pokonać ją w towarzystwie starszych dzieci. Całość powinno zająć nie więcej niż 4 godziny, ale po drodze trafisz na niesamowite widoki i z pewnością zrobisz kilka dodatkowych przystanków. Warto więc zaplanować i cały dzień.

Biały Krzyż-Schronisko Przysłop – trasa rowerowa w Szczyrku dla zaawansowanych

Jeśli to nie jest Twój pierwszy raz na rowerze w górskim plenerze, to być może oczekujesz bardziej zaawansowanej i wymagającej trasy. Wielu internautów uważa, że niesamowite emocje i podniesiony poziom adrenaliny gwarantuje trasa Biały Krzyż-Schronisko Przysłop. Trasa liczy 27 km  i obejmuje między innymi stromy podjazd na Baranią Górę.

Warto jednak spróbować własnych sił, zwłaszcza że na trasie znajduje się kilka jaskiń, między innymi Jaskinia Miecharska o długości 1838 m. Z roweru warto zejść nie tylko, by nabrać sił, czy się posilić, ale by też zwiedzić Muzeum Turystyki Beskidu Śląskiego PTTK przy Baraniogórskim Ośrodku Kultury Turystyki Górskiej PTTK „U Źródeł Wisły”, które też należy do jednych z ciekawszych punktów tej wycieczki. Całą trasę możesz pokonać w sześć godzin, ale tego typu trasy rowerowe w Szczyrku obfitują w niespodzianki i ciekawe widoki, dlatego daj sobie więcej czasu na pokonanie tego szlaku.

Na jakie trasy wybrać się, będąc w Szczyrku?

Jeśli właśnie odkryłeś idealną dla siebie trasę, to pamiętaj, że poziom trudności trasy jest pojęciem mocno względnym. To oznacza, że trasa opisana przez kogoś, jako średnia, dla Ciebie może okazać się nierealnym wyzwaniem. Dlatego warto przestudiować mapę, zobaczyć poziom wzniesień i zapytać o najlepsze typy np. w lokalnej wypożyczalni rowerów. Warto zawsze na pierwszy raz wybrać łatwiejszą trasę albo zwyczajnie pojeździć trochę po Szczyrku i sprawdzić swoją kondycję.

Oprócz tego pamiętaj, by zawsze mieć przy sobie naładowany i sprawny telefon oraz apteczkę. Trudniejsze odcinki możesz pokonać też pieszo, prowadząc rower, np. jeśli zapuszczasz się na Skrzyczne. Dobrze jest też sprawdzić, czy trasa rowerowa posiada jakiś skrót, co pozwoli Ci szybciej zakończyć wycieczkę, w razie gdy poczujesz się zmęczony.

Artykuł partnera

https://www.mistrzu.com/jak-wybrac-dobrego-gorala-postaw-na-profesjonalny-sklep-rowerowy/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu