RSS

Jak wybrać skuteczny antyperspirant? Praktyczny przewodnik dla każdego

Codzienna pielęgnacja ciała to nie tylko kwestia estetyki, ale także komfortu i zdrowia. Jednym z…

Zamień tradycyjne biuro na wirtualne – kompletny przewodnik

W dobie pracy zdalnej oraz rosnącej mobilności przedsiębiorców, coraz więcej firm decyduje się na porzucenie…

Księgowość dla e-commerce – jak wybrać najlepsze biuro…

Prowadzenie biznesu online wiąże się z wieloma wyzwaniami – logistyka, marketing, obsługa klienta… i oczywiście…

Księgowość online w 2025 – czy to bezpieczne…

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na księgowość online, co pozwala zaoszczędzić im czas i ograniczyć…

«
»

Trudne sytuacje w czasie podróżowania samolotem? Wiemy, jak sobie z nimi poradzić

  • Napisany przez:

Podróżowanie samolotem ma same zalety – jest szybkie, komfortowe i bezpieczne. To statystycznie najbezpieczniejszy sposób przemieszczania się i zarazem najprzyjemniejszy. Jednak nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem – opóźniony lub odwołany lot albo zaginiony bagaż potrafią skutecznie utrudnić podróż. Co wtedy? Znamy sposoby na stresujące sytuacje w czasie podróży samolotem. Przeczytaj nasz poradnik.

Opóźniony lot – jak reagować, co zrobić z nadmiarem czasu, jakie prawa przysługują pasażerowi

Opóźnienia samolotów to najczęstsza sytuacja, z jaką muszą ię mierzyć podróżujący liniami lotniczymi. Opóźnienia pojawiają się z różnych powodów i nie zawsze są winą konkretnego przewoźnika. Ostatecznie jednak to podróżny przeżywa największy stres.

Dlatego, jeśli twój lot jest opóźniony, postaraj się zachować spokój. Może być to trudne, ale… nerwy nie przyspieszą odlotu. Zamiast tego wykorzystaj nadprogramowy czas wolny na wizytę w kawiarni lub strefie relaksu. Zrób to, na co rzadko masz czas – odpocznij. Jeśli wiesz, że opóźnienie wyniesie kilka godzin, wyjmij z bagażu podręcznego rzeczy przygotowane na czas lotu – książkę lub tablet. Możesz obejrzeć dodatkowo jeszcze jeden film lub przeczytać więcej stron książki.

Pamiętaj, że linie lotnicze mają obowiązek zaopiekować się swoimi pasażerami. Jeśli opóźnienie przekracza dwie godziny, zapewne dostaniesz coś do jedzenia i picia, a jeśli będzie taka konieczność, przewoźnik powinien zadbać o miejsce noclegowe. Pamiętaj, że to on ponosi wszystkie koszty, także transferu na z lotniska do hotelu i z powrotem.

Jeśli opóźnienie jest znaczne, należy ci się odszkodowanie. Jego wysokość zależna jest od czasu opóźnienia i długości trasy. Linie lotnicze mogą odmówić jego wypłaty, jeśli opóźnienie jest spowodowane złymi warunkami atmosferycznymi.

Odwołany lot – jak sobie radzić w takiej sytuacji

Odwołania lotów zdarzają się zdecydowanie rzadziej niż opóźnienia, ale generują zdecydowanie wyższy poziom stresu. Podobnie jak w przypadku opóźnienia warto zachować spokój – nerwy to zły doradca.

Pamiętaj, że jeśli twój lot zostanie odwołany, nie oznacza to, że musisz sobie radzić samodzielnie. To na liniach lotniczych ciąży obowiązek zapewnienia alternatywnego lotu w najkrótszym możliwym czasie. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, przewoźnik powinien zaproponować inny środek transportu – pociąg lub autokar, rzadziej prom.

Możesz też zdecydować się na inny wariant – poprosić o zwrot pieniędzy za bilet i samodzielnie zaplanować dalszą podróż.

Niezależnie od tego, który wariant wybierzesz, należy ci się odszkodowanie za odwołany lot, jeśli ta sytuacja wydarzyła się z winy linii lotniczych. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: https://www.airhelp.pl/odwolany-lot/.

Nie umiesz wystąpić o odszkodowanie? To prosta procedura, ale nie każdy ją zna. Nie musisz tego robić samodzielnie. Eksperci z firmy Air Help mogą uzyskać dla ciebie odszkodowanie wynoszące nawet 600 euro i to w maksymalnie krótkim czasie.

Poznaj też inne usługi Air Help, w szczególności pakiet Air Help+. Jeśli często latasz, na pewno przyda ci się dodatkowa opieka na lotnisku, np. na czas oczekiwania na opóźniony lot.

Zagubiony bagaż – co robić, czy przysługuje odszkodowanie

Chyba najtrudniejszym momentem podróży samolotem jest ten, w którym trzeba rozstać się z bagażem rejestrowanym. Niestety zdarza się, że bagaż poleci innym samolotem i znajdzie się zupełnie nie tam, gdzie byśmy chcieli. Linie lotnicze dokładają starań, żeby takie sytuacje nie miały miejsca, ale ciągle jeszcze nie rozwiązały w pełni problemu. Między innymi dlatego rzeczy, których absolutnie nie można stracić, trzeba pakować do bagażu podręcznego, o ile jest to zgodne z zasadami.

Jeśli twój bagaż nie dotrze razem z tobą na lotnisko docelowe, nie czekaj na cud przy taśmie bagażowej. Od razu udaj się do punktu obsługi i zgłoś problem. Dostaniesz specjalny formularz, który musisz wypełnić.

Pamiętaj, że jeśli twój bagaż jest opóźniony, masz prawo do zakupienia podstawowych rzeczy na koszt linii lotniczych. Mowa o odzieży i kosmetykach, raczej nie kupuj urządzeń elektronicznych, chyba że masz szansę udowodnić, że są ci niezbędne np. do pracy.

Może też zdarzyć się tak, że twój bagaż się nie odnajdzie. W takim wypadku linie lotnicze muszą ci wypłacić odszkodowanie za utracony bagaż. Jego wysokość zależna jest od polityki linii lotniczych – zajrzyj do regulaminu, zanim kupisz bilet z bagażem rejestrowanym.

Turbulencje, choroba i inne nieoczekiwane sytuacje podczas lotu

Wszystkie powyżej opisane sytuacje były związane z przebywaniem poza samolotem, dawały więc całkiem spore pole manewru na wypadek nieoczekiwanych sytuacji. Na pokładzie samolotu jest inaczej. Nie da się przerwać podróży w trakcie (jedynie w bardzo ekstremalnych sytuacjach samoloty zawracają na lotnisko lub proszą o zgodę na lądowanie na innym niż docelowe), z wieloma sytuacjami trzeba sobie poradzić w powietrzu.

Do najczęściej pojawiających się niedogodności na pokładzie samolotu należą turbulencje. Z punktu widzenia pasażera wygląda to tak, jakby ktoś gwałtownie potrząsnął samolotem. W praktyce za turbulencje odpowiedzialne są ruchy powietrza, między innymi prądy konwekcyjne.

Turbulencje nie należą do przyjemności, jednak nie są niebezpieczne. Trudno się na nie przygotować, bo mogą wystąpić nagle i niespodziewanie. Na pewno trzeba zachować spokój. Staraj się oddychać głęboko i myśleć o czymś przyjemnym. Jeśli padnie takie polecenie ze strony załogi samolotu – zapnij pas bezpieczeństwa. W czasie turbulencji nie można opuszczać swojego fotela.

Jeśli poczujesz się źle w czasie lotu, natychmiast poinformuj o tym załogę. Im wcześniej zostanie podjęta interwencja, tym lepiej – większe szanse, że zostanie opanowana. Personel pokładowy jest przygotowany na trudne sytuacje, także medyczne. Nie wychodź z założenia, że stewardessy to kelnerki – to nie prawda!

Jeśli podróż trwa długo, pamiętaj o uzupełnianiu płynów. W samolocie panuje wysokie ciśnienie, które może prowadzić do odwodnienia.

Pogoda a loty – jak się przygotować na trudności?

Stare porzekadło mówi: oczekuj najlepszego, szykuj się najgorsze. Dotyczy to także pogody. Jeśli wybierasz się w podróż samolotem, koniecznie sprawdź prognozę. Burze, wiatry i mgły to najczęstsze przyczyny atmosferyczne powodujące opóźnienia i odwołanie lotów. Śledź na bieżąco informacje od przewoźnika – pomocna może być aplikacja mobilna. Pamiętaj o wyrażeniu zgody na powiadomienia.

Burze, mgły i wiatry mogą utrudnić zarówno start, jak i lądowanie. W takim wypadku trzeba się przygotować na dwie sytuacje:

– wylot będzie opóźniony (w skrajnym przypadku odwołany),

– lądowanie na docelowym lotnisku będzie niemożliwe i samolot zostanie przekierowany na inne.

Linie lotnicze zwykle w takich sytuacjach starają się znaleźć alternatywne loty (jeśli wylot z lotniska jest możliwy) lub zaproponować inne formy transportu, by pasażerowie nie musieli czekać na zmianę pogody. Podobnie jak w przypadku opóźnień warto mieć przy sobie tablet lub książkę – z pogodą jeszcze nikt nie wygrał.

Czarny scenariusz – kilka problemów w trakcie jednej podróży

To skrajne sytuacje, ale warto i o nich wspomnieć. Opóźniony lot, mdłości wywołane turbulencjami i zagubiony bagaż to zestaw, który może wyprowadzić z równowagi nawet osobę zaprawioną w podróżowaniu. Co w takiej sytuacji?

Nie daj się ponieść emocjom, nerwy nie są dobrym doradcą. Zachowaj spokój, staraj się myśleć racjonalnie, co w takiej sytuacji możesz zrobić. Przydatne jest poczucie humoru i świadomość, że już za kilka dni ta sytuacja będzie wyglądała zupełnie inaczej.

Nie wahaj się korzystać ze wszelkiej dostępnej pomocy. Po to jest personel linii lotniczych i obsługa lotniskowa, by uczynić twoją podróż komfortową. To, co tobie wydaje się problemem, dla profesjonalistów jest zaledwie drobnostką, z którą poradzą sobie od ręki.

Źródło: airhelp.pl

Artykuł partnera

Źródło zdjęć: Adobe Stock

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu