W podróż z soczewkami kontaktowymi. Jak dobrać zestaw podróżny?
Podróże towarzyszą nam niezależnie od pory roku i stanowią jeden z elementów naszego życia. Szkoda by było rezygnować z wypraw i odpoczynku z powodu posiadanej wady wzroku lub inaczej – nie cieszyć się podróżą przez zamglone, pozbawione ostrości widzenie. Okulary korekcyjne w takiej sytuacji nie zawsze się sprawdzają. Zsuwają się z nosa, zaparowują, są podatne na uszkodzenia i zajmują sporo miejsca w bagażu. Świetną alternatywą okazują się soczewki kontaktowe. Dowiedzmy się zatem, jak korzystać z nich w podróży.
Zestaw podróżny z soczewkami kontaktowymi – jak taki stworzyć?
Aby korzystanie z soczewek w niewygodnych, podróżnych warunkach było jak najbezpieczniejsze i najbardziej komfortowe, koniecznie wyposaż się w podróżny zestaw. Jak on wygląda? To zależy od tego, z jakich szkieł korzystasz – jednodniowych czy planowej wymiany (dwutygodniowych, miesięcznych, rocznych).
Soczewki jednodniowe (https://www.szkla.com/soczewki-kontaktowe-jednodniowe.html) nie wymagają dodatkowej pielęgnacji – po całym dniu noszenia zdejmujesz je i wyrzucasz do kosza, a rano sięgasz po nową i świeżą parę. Nie potrzebujesz więc buteleczki z płynem pielęgnacyjnym ani pojemniczka na przechowywanie i oczyszczanie szkieł. Można więc powiedzieć, że jednodniowe soczewki oszczędzają odrobinę miejsca w bagażu. Odrobinę – nie sporo, bo jednak kilka lub kilkanaście par gdzieś trzeba zmieścić.
Soczewki planowej wymiany wymagają codziennego oczyszczenia przy pomocy specjalistycznego płynu, a przechowywać można je wyłącznie w przeznaczonym do tego pojemniczku. Wiesz już zatem z czego składa się taki zestaw podróżny – tak, z soczewek, płynu pielęgnacyjnego i pojemnika. Oczywiście możesz skompletować go samodzielnie, kupując każdy produkt osobno. Na rynku jednak z łatwością znajdziesz gotowe zestawy podróżne, składające się z pojemnika na soczewki, małej buteleczki płynu pielęgnacyjnego, często także pęsety dla wygodniejszej aplikacji szkieł, a wszystko to schowane w poręcznym opakowaniu z lusterkiem, w bardzo ładnym kolorze i kształcie – np. zwierzątek. Taki zestaw jest nie tylko wygodniejszy w stosowaniu. Przede wszystkim zapakowane w nim soczewki zajmują mniej miejsca, łatwiej je znaleźć i są w pełni bezpieczne.
Świetną alternatywą na podróż są soczewki kontaktowe planowej wymiany, ale niewymagające pielęgnacji. Takie, jak np. Biofinity® od CooperVision lub PureVision od Bausch & Lomb. Możesz nosić je nawet od 14 do 30 dni w trybie ciągłym – bez zdejmowania i oczyszczania.
Korygowanie wady wzroku w trakcie podróży – 4 dodatkowe wskazówki
1. Uważaj na wodę
Unikaj kontaktu soczewek z wodą w jakiekolwiek postaci, od kranowej po tę wypełniającą baseny. Dlaczego? Nawet w wodzie bieżącej czy destylowanej znajdują się drobnoustroje, które osadzając się na powierzchni soczewek i mając stały, wielogodzinny dostęp do oczu mogą wyrządzić dużą krzywdę – spowodować poważne zakażenie. Soczewki oczyszczaj więc wyłącznie przy użyciu przeznaczonego do tego preparatu, a przed ich dotknięciem dokładnie umyj dłonie i wytrzyj, najlepiej w ręcznik papierowy.
2. Nie przelewaj płynu pielęgnacyjnego do mniejszych buteleczek
Rozwiązanie to może wydać się bardzo kuszące, ale niestety stwarza ryzyko pogorszenia jakości preparatu i tym samym soczewek. Zamiast przelewać płyn z jednej butelki do drugiej po prostu kup wersję mniejszą – o mniejszej pojemności, w sam raz na kilka lub kilkanaście dni stosowania w trakcie podróży.
3. Zapisz lub zapamiętaj moc soczewek, z jakich korzystasz
Może zostaniesz w docelowym miejscu na dłużej? Albo zgubisz podręczny bagaż? A może uszkodzisz soczewki, które ze sobą zabrałeś? W tych wszystkich sytuacjach będziesz zmuszony kupić dodatkowe pary szkieł, a bez znajomości swojej wady wzroku i mocy soczewek będzie to bardzo trudne. Nawet jeśli w danym kraju miałbyś problemy komunikacyjne wynikające z nieznajomości obowiązującego tam języka, karteczka z zapisanymi wartościami wystarczy. Sprzedawca w salonie optycznym doskonale zrozumie o co chodzi.
4. Zabierz ze sobą okulary
Jeśli tylko masz taką możliwość, to zdecydowanie warto. Tak na wszelki wypadek. Nigdy nie wiesz jaka sytuacja Cię spotka. Jeśli ich nie użyjesz, nic się nie stanie, ale równie dobrze mogą uratować Ci życie. No i z pewnością będziesz spokojniejszy, mając je przy sobie.
Podsumowanie
Pamiętaj, że podróż ma być przede wszystkim bezpieczna i pozbawiona stresu. Tylko wtedy będziesz mógł czerpać z niej garściami – odpoczywać i doświadczać.
Materiał zewnętrzny