RSS

Trudne sytuacje w czasie podróżowania samolotem? Wiemy, jak…

Podróżowanie samolotem ma same zalety – jest szybkie, komfortowe i bezpieczne. To statystycznie najbezpieczniejszy sposób…

Gra Karciana dla Par – Klucz do Głębszej…

W dzisiejszym szybkim świecie, gdzie tempo życia często nie pozwala na długie i szczere rozmowy,…

Kompletujemy garderobę sportową od zera - co warto…

Dobrze dobrana odzież sportowa to klucz do wygody i efektywności podczas treningu. Jeśli dopiero zaczynasz…

Rola windykacji w gospodarce

Windykacja odgrywa kluczową rolę w gospodarce, wpływając na jej stabilność i płynność finansową. Na co…

«
»

Wymiana bramy garażowej na nową

  • Napisany przez:

Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, że posiadanie własnego garażu to ogromna wygoda. Nigdy nie trzeba się martwić o wolne miejsce parkingowe, ponadto zyskujemy dodatkową przestrzeń chociażby na narzędzia czy sprzęty ogrodnicze. Pamiętajmy jednak, że nawet najwyższej jakości materiały wymagają odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji. Jeśli zapomnimy o tak prostej czynności, jak mycie bramy garażowej, wkrótce może się okazać, że musimy ją wymienić. Niewykluczone również, że przeróbki wokół domu również będą tego wymagały. A skoro już planujemy kupienie nowych drzwi do garażu, to jak się za to zabrać?

Kiedy wymiana bramy garażowej jest konieczna?

Często zdarza się, że ze względu na ogromne koszty, jakie pochłania budowa domu, staramy się nieco zaoszczędzić przy wykańczaniu garażu. W związku z tym decydujemy się np. na nieocieploną, tanią bramę. Prawdopodobnie wkrótce okaże się, że nie spełnia ona jednak naszych oczekiwań. Dobre drzwi powinny zapewniać maksymalną szczelność, tak by zimne powietrze nie przedostawało się do środka, a ciepłe – czy to z ogrzewania garażu, czy reszty domu – nie wydobywało się na zewnątrz. Tanie modele często są ocieplane wyłącznie styropianem, a on zdecydowanie nie zdaje egzaminu pod względem termoizolacji.

Nawet lepsza brama może z czasem przestać pełnić określone funkcje. Wszystko zależy od tego, czy odpowiednio o nią dbaliśmy, dodatkowo każdy produkt, zwłaszcza pod wpływem intensywnego użytkowania, będzie się niszczył. Jeśli na drzwiach garażowych pojawiły się nieestetyczne plamy i przebarwienia, a może nawet ślady korozji, to oczywiście możemy spróbować ją odrestaurować. Może się jednak okazać, że ubytki nie nadają się już do naprawy, przez co wymiana będzie obowiązkowa.

Kupno nowej bramy garażowej może być także świetną okazją do tego, by zamontować napęd, jeśli wcześniej nie korzystaliśmy z systemu automatycznego otwierania.

Nowa brama do garażu – na co się zdecydować?

Kiedy już podejmiemy decyzję o tym, że drzwi garażowe wymagają wymiany, staniemy przed wyzwaniem wybrania nowego modelu. Obecnie zdecydowanie do najpopularniejszych należą bramy segmentowe. Tutaj mamy dwa rodzaje: górne i boczne. W górnych skrzydło podnosi się do góry i chowa wewnątrz garażu, tak by ostatecznie przylegać do stropu. Jeśli jednak pomieszczenie jest dosyć niskie, możemy wybrać bramę segmentową boczną, ponieważ w tym przypadku skrzydło wysuwa się na prowadnicach z boku. Wystarczy zatem wolna ściana w garażu.

Korzystnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli nie dysponujemy zbyt długim podjazdem, będzie także brama rolowana. W jej przypadku skrzydło składa się z kilku stalowych lub aluminiowych lameli. Po uruchomieniu mechanizmu całość podjeżdża do góry i jest nawijana na wał umieszczony w kasecie zamontowanej nad wjazdem do garażu. Bramy rolowane można znaleźć m.in. na https://www.hormann.pl/.

Popularne są także bramy uchylne, choć w tym przypadku musimy już dysponować odrobiną przestrzeni na podjeździe. Wszystko dlatego, że skrzydło podnosi się początkowo niczym wahadło, dlatego należy zachować bezpieczną odległość. Niemniej takie modele również doskonale się sprawdzają.

Pamiętajmy, by – jeśli garaż przylega bezpośrednio do domu – ocieplenie było wykonane z pianki poliuretanowej, łączonej czasem ze styropianem. Zapewni to odpowiednią izolację, przez co latem pomieszczenie nie będzie się nagrzewać, a zimą zbytnio wychładzać.

Jak przebiega wymiana bramy garażowej?

Najpierw konieczne jest dokonanie wszelkich potrzebnych wymiarów. W końcu bez tego nie będziemy w stanie zamówić nowej bramy. Trzeba zatem zmierzyć wysokość i szerokość otworu garażowego, a także wysokość nadproża i szerokość bocznych filarów. Całkiem możliwe, że pomiary będą musiały także dotyczyć innych elementów, więc dobrze, gdyby dokonał ich fachowiec. Przy okazji warto sprawdzić, czy ściana bądź podłoga garażu nie wymagają wymiany oraz czy nie planujemy przebudowywać podjazdu, co może wpłynąć na wybór odpowiedniej bramy.

Jeśli nowa brama została już zakupiona, pora zająć się usunięciem starej. Wpierw należy zdjąć skrzydło lub skrzydła, z kolei ramę możemy poprzecinać, tak by dało się ją wyciągnąć fragmentami. Z pewnością zauważymy wówczas, że drzwi garażowe pozostawiły po sobie wgłębienia. Koniecznie trzeba je zatem uzupełnić zaprawą, by dokładnie wyrównać powierzchnię. W przypadku, gdy chcemy nieco zwęzić otwór garażowy, można to zrobić poprzez nałożenie warstwy styropianu pokrytej tynkiem.

Montaż nowej bramy garażowej najlepiej pozostawić ekipie fachowców. Nie tylko sprawdzą jeszcze raz, czy wszystkie wymiary się zgadzają, ale także upewnią się, że każda, nawet najmniejsza uszczelka została odpowiednio wyregulowana. Dzięki temu już wkrótce będziemy się mogli cieszyć poprawnie założonymi drzwiami do garażu.

Artykuł dostarczył Hormann

https://www.mistrzu.com/meble-ogrodowe-2022-jakie-wybrac-miniporadnik/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu