RSS

Jak wybrać skuteczny antyperspirant? Praktyczny przewodnik dla każdego

Codzienna pielęgnacja ciała to nie tylko kwestia estetyki, ale także komfortu i zdrowia. Jednym z…

Zamień tradycyjne biuro na wirtualne – kompletny przewodnik

W dobie pracy zdalnej oraz rosnącej mobilności przedsiębiorców, coraz więcej firm decyduje się na porzucenie…

Księgowość dla e-commerce – jak wybrać najlepsze biuro…

Prowadzenie biznesu online wiąże się z wieloma wyzwaniami – logistyka, marketing, obsługa klienta… i oczywiście…

Księgowość online w 2025 – czy to bezpieczne…

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na księgowość online, co pozwala zaoszczędzić im czas i ograniczyć…

«
»

Założenia ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów

  • Napisany przez:

Podczas kampanii wyborczej prowadzonej bezpośrednio przed wyborami w 2015 roku partia Jarosława Kaczyńskiego obiecywała podejmowanie skutecznych działań, których głównym celem ma być przeciwdziałanie i walka z nadużyciami w gospodarce. Prawo i Sprawiedliwość przekonywało potencjalnych wyborców, iż po dojściu do władzy przyjmie szereg rozwiązań, które uszczelnią system podatkowy, a tym samym spowodują większe wpływy do budżetu. Wiele z tych obietnic znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości, a rząd Prawa i Sprawiedliwości uchwala ustawy mające sprawić, iż polska gospodarka nabierze rozpędu. Niemal każdego miesiąca pojawia się pewien news, który przedstawia różnorodne propozycje rządu. Takim przykładem jest ustawa o systemie monitorowania przewozów drogowych, która zakłada rejestrowanie i nadzorowanie przewozu określonych towarów.

Podstawowe założenia ustawy

Projekt ustawy o monitorowaniu drogowego przewozu towarów został przyjęty przez rząd pod koniec stycznia 2017 roku, a szybkie tempo prac nad nowymi rozwiązaniami sprawia, iż sama ustawa może zacząć obowiązywać jeszcze w marcu tego roku. Głównym celem ustawy jest wprowadzenie w życie takich rozwiązań, które skutecznie uszczelnią system podatkowy i wyeliminują z gospodarki działania zmierzające do wyłudzania i unikania płacenia podstawowych podatków. Zaproponowane przez rząd regulacje mają zmierzać do monitorowania transportu (także w tranzycie) paliw płynnych, suszu tytoniowego oraz alkoholu skażonego, czyli wszystkich tych towarów, które najczęściej są źródłem nieprawidłowości podatkowych (zwłaszcza w zakresie akcyzy i podatku VAT). System monitorowania ma obejmować gromadzenie i przetwarzanie danych o przewozach towarowych przy użyciu elektronicznych systemów satelitarnych. Dostęp do zebranych danych będą mieli pracownicy Urzędów Celnych, Policji, Straży Granicznej oraz Inspekcji Transportu Drogowego.

Korzyści wynikające z przyjęcia ustawy

Głównym celem ustawy dotyczącej monitorowania transportu określonych towarów jest uszczelnienie systemu podatkowego. Według autorów ustawy wprowadzone przepisy zminimalizują ryzyko oszust podatkowych, co znacząco zwiększy dochody budżetu z tytułu podatku VAT i akcyzy. Według ostrożnych szacunków uszczelnienie systemu podatkowego ma przynieść w latach 2017 – 2026 przychody w granicach kilkudziesięciu miliardów złotych. Dodatkowo ustawa ma wykluczyć nieuczciwą konkurencję, zapewnić ochronę rzetelnym i uczciwym podatnikom oraz pomóc w ujawnianiu i zapobieganiu nieuczciwych działań.

Ustawa o monitorowaniu drogowego przewozu towarów jest jednym z elementów tak zwanego pakietu paliwowego (przyjętego w 2016 roku), którego głównym celem jest wyeliminowanie nadużyć w obrocie paliwami ciekłymi.

Polecamy artykuł: Zalety transportu morskiego

Artykuł: Mistrzu

Foto: alternet

https://www.mistrzu.com/jakie-korzysci-zapewnia-system-zarzadzania-produkcja/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu