Jakie korzyści zapewnia system zarządzania produkcją?
Efektywne zarządzanie produkcją jest niezwykle istotne, ponieważ pozytywnie wpływa na zwiększenie zysków przedsiębiorstwa, a to z kolei nadrzędny cel wszystkich firm. Pomocny w tym przypadku okazuje się system zarządzania produkcją.
- Efektywne Zarządzanie Produkcją – elementy procesu
- System zarządzania produkcją w przedsiębiorstwie
Planowanie produkcji, stanowisk produkcyjnych, optymalizacja wykorzystania czy automatyzacja procesów produkcyjnych, to tylko niektóre korzyści wynikające z wdrożenia systemu zarządzania produkcją.
Efektywne Zarządzanie Produkcją – elementy procesu
Zarządzanie produkcją polega na planowaniu, uporządkowaniu, kierowaniu oraz kontrolowaniu działań produkcyjnych. Główne zadanie zarządzania produkcją, to przetwarzanie surowców w wyroby gotowe. Jeśli rozwiniemy przytoczoną definicję, możemy powiedzieć, że zarządzanie produkcją polega na takim zaplanowaniu wszystkich procesów, by towary odpowiadały na potrzeby klientów, były zgodne ze specyfikacją, produkowane w wymaganej ilości, w zakładanym czasie, a do tego przy optymalnym wykorzystaniu wszystkich dostępnych zasobów (m.in. czasu, pracy ludzkiej i maszyn).
W zarządzaniu produkcją wszystkie elementy mają znaczenie i oddziałują na kolejne. Możemy wyróżnić kilka najważniejszych podprocesów, czyli:
- Projektowanie produktu – stworzenie idei nowego produktu do sprzedaży;
- Konstruowanie produktu polegające na ustaleniu ostatecznego kształtu produktu i materiałów, z których ma zostać stworzony;
- Stworzenie procesu technologicznego – określenie metod wytwarzania produktu, dobór sprzętu, obniżenie kosztów produkcji;
- Organizacja i harmonogramowanie produkcji – rozmieszczanie sprzętu oraz przydzielanie pracowników;
- Wybór materiałów i dostawców.
Warto pamiętać, że zarządzanie produkcją nie kończy się na powyższym przebiegu produkcji i rozszerza się na późniejsze prace produkcyjne. W skład procesów wszystkich produkcji wchodzą więc następujące etapy: planowanie, uporządkowanie, kierowanie i kontrolowanie.
System zarządzania produkcją w przedsiębiorstwie
Przedsiębiorstwa, które korzystają z dobrodziejstw konkretnych modeli zarządzania produkcją są bardziej elastyczne i mogą z powodzeniem zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku. Dzięki technologiom informatycznym i różnym programom do zarządzania produkcją możemy zoptymalizować niemal każdy proces, a tym samym skuteczniej wykorzystywać potencjał pracowników i maszyn. Jak w praktyce wygląda system zarządzania produkcją?
Na poziomie etapu samej produkcji możemy zaplanować kolejki produkcyjne na każdej maszynie przy uwzględnieniu każdej zmiennej, czyli terminów, szacowanego czasu i dostępności surowców. Za sprawą grupowania partii, możliwe jest też ograniczanie kosztów związanych z przezbrajaniem maszyn. Dodajmy do tego zapewnianie sprawnej, wewnętrznej logistyki i dostęp do pełnych raportów, które umożliwiają precyzyjną analizę danych i możliwość wprowadzania nowszych ulepszeń.
Optymalizacja procesów obejmuje też magazyn. Dzięki unikatowym kodom tworzy się uporządkowane katalogi produktów, które zawierają dane o stanach magazynowych i lokalizacji. Dzięki temu możemy zapobiec nadwyżkom i niedoborom surowców, zachowując równocześnie ich płynny przepływ.
Jeśli zależy Ci na krótszym czasie realizacji zamówień, zwiększonym zyskom ze sprzedaży, braku nadprodukcji i zapasów, zaoszczędzeniu zasobów, optymalizacji pracy ludzi oraz maszyn, postaw na system zarządzania produkcją.
Materiał zewnętrzny