RSS

Podniebna przygoda ku nowym wyzwaniom

Wspinanie to fascynująca i dynamiczna aktywność, która nie tylko testuje nasze umiejętności fizyczne, ale także…

Koniec z koszmarnymi włosami! Kosmetyki Kemon pomogą Ci…

Marzysz o pięknych, lśniących i zdyscyplinowanych włosach, jak z okładki? Jak się okazuje, dobre geny…

Ewidencja podatku VAT — co trzeba wiedzieć

Ewidencja podatku VAT to rzecz, o której powinien pamiętać każdy czynny podatnik. Jest to wymagane…

Naturalny miód rzepakowy – słodki nektar z pól

Naturalny miód rzepakowy to jeden z najczęściej spotykanych miodów na sklepowych półkach. Co jednak kryje…

«
»

Jakie korzyści zapewnia system zarządzania produkcją?

  • Napisany przez:

Efektywne zarządzanie produkcją jest niezwykle istotne, ponieważ pozytywnie wpływa na zwiększenie zysków przedsiębiorstwa, a to z kolei nadrzędny cel wszystkich firm. Pomocny w tym przypadku okazuje się system zarządzania produkcją.

  • Efektywne Zarządzanie Produkcją – elementy procesu
  • System zarządzania produkcją w przedsiębiorstwie

Planowanie produkcji, stanowisk produkcyjnych, optymalizacja wykorzystania czy automatyzacja procesów produkcyjnych, to tylko niektóre korzyści wynikające z wdrożenia systemu zarządzania produkcją.

 

Efektywne Zarządzanie Produkcją – elementy procesu

Zarządzanie produkcją polega na planowaniu, uporządkowaniu, kierowaniu oraz kontrolowaniu działań produkcyjnych. Główne zadanie zarządzania produkcją, to przetwarzanie surowców w wyroby gotowe. Jeśli rozwiniemy przytoczoną definicję, możemy powiedzieć, że zarządzanie produkcją polega na takim zaplanowaniu wszystkich procesów, by towary odpowiadały na potrzeby klientów, były zgodne ze specyfikacją, produkowane w wymaganej ilości, w zakładanym czasie, a do tego przy optymalnym wykorzystaniu wszystkich dostępnych zasobów (m.in. czasu, pracy ludzkiej i maszyn).

W zarządzaniu produkcją wszystkie elementy mają znaczenie i oddziałują na kolejne. Możemy wyróżnić kilka najważniejszych podprocesów, czyli:

  • Projektowanie produktu – stworzenie idei nowego produktu do sprzedaży;
  • Konstruowanie produktu polegające na ustaleniu ostatecznego kształtu produktu i materiałów, z których ma zostać stworzony;
  • Stworzenie procesu technologicznego – określenie metod wytwarzania produktu, dobór sprzętu, obniżenie kosztów produkcji;
  • Organizacja i harmonogramowanie produkcji – rozmieszczanie sprzętu oraz przydzielanie pracowników;
  • Wybór materiałów i dostawców.

Warto pamiętać, że zarządzanie produkcją nie kończy się na powyższym przebiegu produkcji i rozszerza się na późniejsze prace produkcyjne. W skład procesów wszystkich produkcji wchodzą więc następujące etapy: planowanie, uporządkowanie, kierowanie i kontrolowanie.

 

System zarządzania produkcją w przedsiębiorstwie

Przedsiębiorstwa, które korzystają z dobrodziejstw konkretnych modeli zarządzania produkcją są bardziej elastyczne i mogą z powodzeniem zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku. Dzięki technologiom informatycznym i różnym programom do zarządzania produkcją możemy zoptymalizować niemal każdy proces, a tym samym skuteczniej wykorzystywać potencjał pracowników i maszyn. Jak w praktyce wygląda system zarządzania produkcją?

Na poziomie etapu samej produkcji możemy zaplanować kolejki produkcyjne na każdej maszynie przy uwzględnieniu każdej zmiennej, czyli terminów, szacowanego czasu i dostępności surowców. Za sprawą grupowania partii, możliwe jest też ograniczanie kosztów związanych z przezbrajaniem maszyn. Dodajmy do tego zapewnianie sprawnej, wewnętrznej logistyki i dostęp do pełnych raportów, które umożliwiają precyzyjną analizę danych i możliwość wprowadzania nowszych ulepszeń.

Optymalizacja procesów obejmuje też magazyn. Dzięki unikatowym kodom tworzy się uporządkowane katalogi produktów, które zawierają dane o stanach magazynowych i lokalizacji. Dzięki temu możemy zapobiec nadwyżkom i niedoborom surowców, zachowując równocześnie ich płynny przepływ.

Jeśli zależy Ci na krótszym czasie realizacji zamówień, zwiększonym zyskom ze sprzedaży, braku nadprodukcji i zapasów, zaoszczędzeniu zasobów, optymalizacji pracy ludzi oraz maszyn, postaw na system zarządzania produkcją.

Materiał zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu