Odprawa celna towaru z Chin

Odprawa celna i związane z nią formalności to nieodłączny element podczas sprowadzania towaru z Chin do Polski. Wiąże się z ona z przygotowaniem odpowiednich dokumentów, które trzeba okazać w Urzędzie Celnym. Jakie wyróżniamy rodzaje odprawy celnej oraz o jakich dokumentach trzeba pamiętać?
Rodzaje odprawy celnej
Odprawę celną możemy podzielić na trzy rodzaje. Pierwszym z nich jest odprawa ostateczna, która polega na tym, że produkt, który importujemy zostaje zatwierdzony do przejazdu przez granicę. Oznacza to, że wszystkie formalności zostały dopełnione, dzięki czemu towar nie zostaje zwrócony do nadawcy. Taki produkt pomyślnie może być dopuszczony do sprzedaży.
Następnie wyróżniamy odprawę warunkową, zwaną również czasową. Ten typ odprawy ma miejsce, gdy produkt przejeżdża przez granicę, ale po jakimś czasie z powrotem wraca do kraju, z którego był nadany. Dzieje się tak między innymi w przypadku artykułów, które są wystawiane na targach lub konkursach w innym kraju, albo są przeznaczone do naprawy.
Ostatni rodzaj to odprawa odroczona. Mówimy o niej, gdy importowany towar jest zatrzymany w Urzędzie Celnym i z jakiegoś powodu nie może w nim zostać przeprowadzona kontrola celna. W tym przypadku ładunek musi zostać wysłany do innego urzędu, który będzie mógł go podjąć kontroli.
Dokumenty potrzebne podczas odprawy celnej
Aby odprawa celna odbyła się w prawidłowy i sprawny sposób, trzeba dopełnić związanych z nią wszelkich formalności. Wymagany jest szereg dokumentów, które należy przedstawić w Urzędzie Celnym.
Jednym z najważniejszych poświadczeń jest faktura handlowa – commercial invoice. Zawiera między innymi dane osobowe zarówno nadawcy, jak i odbiorcy, nazwę importowanego towaru, jego ilość, cenę za jednostkę oraz ogólny koszt całego zamówienia.
Wymagany jest również konosament, czyli morski list przewozowy. Jest to wystawiany przez spedytora dokument, który potwierdza przekazanie zamówionych produktów firmie przewozowej. Dostaje się go w kilku oryginałach i każdy powinien zawierać wszelkie informacje o ładunku, dane załadowcy i odbiorcy, miejsce odbioru oraz adres awizacji. Jest to niezwykle ważne zaświadczenie, ponieważ umożliwia odebranie towaru.
Oprócz dwóch powyższych, potrzebny jest również dokument specyfikacji – packing list. Otrzymuje się go, gdy na fakturze nie widnieje waga brutto i netto przedmiotów. Informacje w nim zawarte to: ilość i waga towaru, odwołanie do numeru faktury oraz zasady dostarczenia artykułów.
Czasami zdarza się, że potrzebne są dodatkowe dokumenty, takie jak:
- potwierdzenie zapłaty za importowany towar;
- świadectwo pochodzenia;
- deklaracja zgodności (deklaracja, że dany produkt spełnia wymagania dyrektyw Unii Europejskiej).
Jeśli chcesz, żeby odprawa celna przeszła bez żadnych problemów, warto zawczasu sporządzić dokumenty oraz zorientować się, ile wynosi cło z Chin dla danego produktu. Warto też sprawdzić, czy na dane produkty nie ma nałożonych ograniczeń importowych – w tym wypadku bowiem konieczne będzie ubieganie się o pozwolenie na ich sprowadzenie.
Materiał zewnętrzny
https://www.mistrzu.com/clo-z-chin/
https://www.mistrzu.com/jak-znalezc-dostawce-z-chin/