RSS

Podnosimy efektywność pracy biurowej poprzez szkolenia i kursy

Współczesny świat ulega szybkim przeobrażeniom, a o efektywności wykonywanej pracy biurowej decydują nie tylko używane…

Podróż klienta – wszystko, co musisz wiedzieć na…

Stworzenie mapy klienta, czyli tzw. customer journey map, to proces, który może skutecznie pomóc Ci w…

Lina stalowa - do czego możę się przydać?

Liny stalowe to powszechnie wykorzystywany element konstrukcyjny wielu maszyn oraz urządzeń. Stosowane są w wielu…

Korzystaj z konta Revolut Premium i dbaj o…

Oszczędzanie na codziennych zakupach jest możliwe bez konieczności odmawiania sobie wszystkich przyjemności. Każdy może sobie…

«
»

Cło z Chin

  • Napisany przez:

Jeżeli planowałeś zamawiać towar z Chin, na pewno zastanawiałeś się, ile wyniosą dodatkowe opłaty, czyli między innymi cło. Jest to obowiązkowa opłata na wszystkie produkty sprowadzane z Państwa Środka. Jakie jest cło oraz w jaki sposób można je łatwo obliczyć?

Ile wynosi cło na chińskie produkty?

Chińskie cło nie ma stałej, jednoznacznej wartości, gdyż jego wielkość zależy od kategorii produktu jaki importujemy. Waha się ono od 0% do nawet 50%. Jednak na większość artykułów, na które jest popyt w Polsce, jak np. zabawki, naczynia lub drobna elektronika, zazwyczaj wynosi od 0 do kilku procent.

Oprócz regularnego cła, możemy się spotkać także z cłem antydumpingowym. Nakładane jest na produkty, które w Chinach są tańsze niż na rynku krajowym lub ich koszt wyprodukowania jest niższy niż koszt sprzedaży. Na stronie Rady Europejskiej można sprawdzić jakie produkty są objęte tą dodatkową opłatą.

Warto wiedzieć, że zamawiane artykuły nieprzekraczające 150 euro są zwolnione z cła. Zasada ta jednak działa tylko w przypadku zamówienia internetowego przez osobę fizyczną, a nie firmę lub hurtownię. Istnieje jednak lista produktów, która jest wyjątkiem od podanej normy i niezależnie od kwoty trzeba zapłacić cło – są to wyroby tytoniowe, alkohol oraz perfumy.

Jak obliczyć cło?

Istnieje kilka sposobów, aby sprawdzić, jakie cło będzie wynosiło dla towaru, który importujemy z Chin. Na początku warto się zapoznać ze stawkami celnymi jakie są przypisane do importowanych towarów. W tym celu pomocne będzie posłużenie się stroną ISZTAR4 – Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej, która oferuje informacje o aktualnych stawkach celnych za produkt z danej kategorii. Drugą tego typu stroną jest TARIC – Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich i działa na podobnych zasadach jak pierwszy system.

Jeśli znasz już stawkę celną jaka obejmuje poszczególny produkt, do obliczenia cła potrzebujesz jeszcze wartość celną, czyli cenę za produkt oraz koszt transportu poza Unią Europejską. Następnie wystarczy dodać do siebie koszt transportu z ceną za produkt i ich sumę pomnożyć przez wartość stawki celnej (nie zapomnij o zamienieniu procentów na liczbę). Pamiętaj, że oprócz cła, przy imporcie towarów do Polski trzeba dodatkowo zapłacić stawkę VAT. Na portalu ChińskiRaport znajduje się specjalny kalkulator opłat celnych, z którego możesz skorzystać, by w bardzo łatwy sposób dowiedzieć się ile wyniesie Cię opłata za cło, ale także VAT produktu, który chcesz nabyć.

Zanim zdecydujesz się na import z Chin, warto jest sprawdzić taryfę celną danych artykułów oraz obliczyć jaką opłatę trzeba będzie uiścić za cło. Dzięki temu od razu będziesz mógł się przygotować do odprawy celnej i dostać swój zamówiony towar na czas.

Materiał zewnętrzny

https://www.mistrzu.com/jak-znalezc-dostawce-z-chin/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu