RSS

Kto płaci podatek od pożyczki?

Podatek od pożyczki to wyrażenie, które może wzbudzać niepokój. Większość osób jest świadoma takich opłat…

Rozwój kariery - jakie szkolenia warto ukończyć?

Poszukujesz pracy? Chcesz zdobyć nowe kompetencje, aby starać się o awans? Sposobem, aby zyskać uznanie…

Dermatoskopia - co to jest?

Dermatoskopia to badanie skóry pacjenta przez lekarza w celu zidentyfikowania możliwych nowotworów złośliwych (w tym…

Na czym polega audyt sprężonego powietrza?

Instalacje sprężonego powietrza stanowią w przemyśle coraz częstszą formę zasilania pojedynczych odbiorników i całych linii…

«
»

Metody walki z alkoholizmem – jak pomóc alkoholikowi?

  • Napisany przez:

Trwałe uzależnienie od alkoholu jest bardzo niebezpieczną chorobą przy objawia się nie tylko na życiu osoby uzależnionej, lecz także na wszystkich osobach z jego środowiska. W szczególności cierpią najbliższe osoby, takie jak żona, dzieci, ale także rodzeństwo czy rodzice. To właśnie te osoby najczęściej próbują skutecznie zmotywować alkoholika do tego, aby podjął on leczenie.

Jak zmotywować osobę uzależnioną do leczenia?

Zmotywowanie osoby uzależnionej do leczenia to jedno z najtrudniejszych wyzwań dla najbliższych, gdyż najczęściej osoba uzależniona alkoholu nie przyznaje się do swojej choroby, twierdząc, że w pełni ją kontroluje. Wynika to między innymi z szeregu mechanizmu iluzji i zaprzeczeń. Powoduje to, że wraz z narastaniem choroby alkoholowej osoba uzależniona zaczyna skutecznie izolować się od wszystkich negatywnych sygnałów, które docierają do niej z otoczenia. Jednocześnie osoba uzależniona neguje lub nie zwraca uwagi także na symptomy, które pochodzą z jego własnego ciała.

Warto pamiętać o tym, że alkoholik przestaje mieć kontrolę nad swoimi emocjami, a w szczególności nie jest w stanie zawładnąć nad negatywnymi emocjami. Powoduje to pojawienie się ogólnego cierpienia, które często pochodzi z bardzo wielu bodźców, a jednocześnie nie może być niczym powstrzymane. Tym samym osoba uzależniona szuka pocieszenia i ukojenia w alkoholu. Należy jednak podejmować próby, mające na celu nakłonienie osoby uzależnionej do podjęcia leczenia.

Przede wszystkim należy być wówczas cierpliwym, konkretnym, życzliwym, a także okazywać swoje zainteresowanie. Warto namawiać osobę uzależnioną na indywidualne bądź grupowe sesje interwencyjne. Dzięki temu być może motywacja do leczenia znacznie się zwiększy. Ponadto warto jest przypomnieć piękne chwile z życia osoby uzależnionej, które są już wspomnieniem, natomiast pojawiły się przed wystąpieniem nałogu. Bardzo często alkoholik nie jest świadomy tego jak wiele traci w związku ze swoim nałogiem. Warto zatem rozpocząć rozmowę ale sposób na delikatny, tłumacząc alkoholikowi, że jego stan nie jest bez wyjścia, gdyż istnieją sprawdzone sposoby leczenia, które przynoszą rewelacyjne efekty w przypadku bardzo wielu osób.

Co więcej do rozmowy z osobą uzależnioną warto przygotować się dzięki lekturze książek dedykowanym tego typu uzależnieniu. Należy także pamiętać, że alkohol sprawia, że widzi się świat w zupełnie inny sposób aniżeli osoby, które nie są uzależnione. Tym samym inaczej odbiera on słowa czy też przekaz. Bardzo często rozmowa z alkoholikiem kończy się w niezamierzony sposób, gdyż zupełnie inaczej interpretował on słowa oraz argumenty, które były do niego celowane.

Jak postępować z alkoholikiem, który nie chce się leczyć?

Przede wszystkim należy zachować konsekwencję, stanowczość, a jednocześnie dużą cierpliwość. Jest ona niezbędna w kontakcie z alkoholikiem, gdyż w innym przypadku łatwo jest stracić motywację do dalszych rozmów, a także namawianie go do leczenia. Jeżeli jednak alkoholik stanowczo odmawia prób leczenia należy podjąć działania mające na celu zmniejszenie ilości spożywanego przez niego alkoholu. Nie będzie to z pewnością proste, gdyż alkoholik ma nieodpartą potrzebę do sięgnięcia po alkohol. Występuje wówczas tak zwany głód alkoholowy, który zwykle jest silny. Najczęściej powoduje on impulsywne picie, bez żadnych ograniczeń czy też kontrolowania ilości spożytego alkoholu.

Jednakże jak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć gdy sposób skuteczny? Warto poszukać mu alternatywnego zajęcia, dzięki czemu nie będzie miał czasu na sięganie po alkohol. Jednakże zajęcie to nie może być obarczone zbyt dużą odpowiedzialnością, gdyż byłoby to nierozsądne. Wyrabianie w alkoholiku rutyny pracy czy też jakiejkolwiek innej działalności z pewnością korzystnie wpływa na odseparowanie go od picia alkoholu.

Alkoholik, który odmawia leczenia może być także dużym zagrożeniem dla swojego otoczenia, gdyż występować mogą jego akty agresji, lub nawet przemocy. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji byłby odwyk, jednakże jeśli alkoholik nie chce poddać się specjalistycznemu leczeniu warto podjąć próby odstawienia alkoholu bez specjalistycznej terapii. Nie jest to oczywiście zalecaną drogą, jednakże w wielu przypadkach jest to jedyne rozwiązanie. Wymaga to oczywiście bardzo dużej determinacji zwłaszcza od bliskich alkoholika, którzy muszą dokładać wszelkich starań, aby przełamać opór osoby uzależnionej, a jednocześnie utrzymać swoje zdrowie psychiczne. Tym samym można wspierać się także opinią fachowców, którzy mogą być wsparciem rodziny osoby uzależnionej od alkoholu.

Jeśli zastanawiasz się, jak pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu, odwiedź stronę https://dezyderata.com/ i dowiedz się, co możesz zrobić, aby poprawić komfort życia osoby uzależnionej.

Materiał zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu