RSS

Podniebna przygoda ku nowym wyzwaniom

Wspinanie to fascynująca i dynamiczna aktywność, która nie tylko testuje nasze umiejętności fizyczne, ale także…

Koniec z koszmarnymi włosami! Kosmetyki Kemon pomogą Ci…

Marzysz o pięknych, lśniących i zdyscyplinowanych włosach, jak z okładki? Jak się okazuje, dobre geny…

Ewidencja podatku VAT — co trzeba wiedzieć

Ewidencja podatku VAT to rzecz, o której powinien pamiętać każdy czynny podatnik. Jest to wymagane…

Naturalny miód rzepakowy – słodki nektar z pól

Naturalny miód rzepakowy to jeden z najczęściej spotykanych miodów na sklepowych półkach. Co jednak kryje…

«
»

Jak wybrać hantle do ćwiczeń?

  • Napisany przez:

Hantle do ćwiczeń jest to sprzęt sportowy wykorzystywany od wielu lat przez trenujących, którzy są, zarówno profesjonalistami, jak i początkującymi. Ten rodzaj przyrządu do ćwiczeń nie zamyka nam możliwości wykonywania innych treningów, niż te z zakresu siłowego. Z hantlami możemy trenować fitness, wytrzymałość, a także przygotowywać swoją muskulaturę do wykonywania innych sportów. Dlatego bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednie hantle, które spełnią swoją docelową rolę w stu procentach.

Rodzaje hantli treningowych

Hantle wybierane do ćwiczeń mogą się różnić od siebie wieloma parametrami. Ich obciążenia mogą być wykonane z innego materiału; posiadać inne wymiary (szerokość, grubość, średnicę otworu). Gryfy w takich zestawach hantli także mogą się od siebie różnić wykonaniem pod względem materiału, czy na przykład długości czy średnicy. Hantle możemy także podzielić na regulowane lub stałe. Dlatego w tym punkcie artykułu postaramy się przybliżyć jakie rodzaje hantli treningowych możemy spotkać na polskim i zagranicznym rynku.

Najważniejszą różnicą dotyczącą hantli do ćwiczeń jest na pewno wybór odpowiedniego materiału, z którego są wyprodukowane. W tej kwestii podział jest stosunkowo prosty:

  • hantle żeliwne,
  • hantle bitumiczne,
  • hantle stalowe.

Są to najpopularniejsze wybory wśród kupujących. Z czego najczęściej wybieranym materiałem, z którego wykonane są obciążenia do hantli jest żeliwo. Obciążenia żeliwne są najwytrzymalsze, a ich wymiary są bardzo kompaktowe.

Drugą różnicą, która rozróżnia hantle treningowe jest na pewno to czy są one regulowane czy stałe. Hantle regulowane pozwalają na odjęcie lub dodanie na przykład obciążenia żeliwnego, dzięki czemu możemy dokonywać zmian w swoim treningu, a jeden zestaw hantli zaspokoi nasze potrzeby. W przypadku hantli stałych, nie mamy możliwości zmiany ich wagi, przez co niezbędnym jest zakup kilku różniących się wagą sztuk.

Jak wybrać hantle do ćwiczeń na wiele lat?

Wiemy już jakie rodzaje hantli treningowych występują na rynku, wiemy także jaki materiał wykorzystywany w przypadku obciążeń jest najpopularniejszy i dlaczego. Dlatego też odpowiedź na pytanie jak wybrać hantle do ćwiczeń na wiele lat będzie prosta – hantle żeliwne.

Zestaw hantli żeliwnych jest nie tylko świetnie wykonany z materiału, który przechowuje swoje właściwości oraz wygląd przez bardzo długi okres czasu (wiele lat), ale także są one regulowane co pozwala na zmianę ich ciężaru, a dodatkowo ich wymiary są bardzo kompaktowe. Wszystkie wymienione cechy przemawiają na korzyść hantli żeliwnych, które są świetnym wyborem wśród profesjonalistów, ale i początkujących.

Jakie obciążenie do hantli wybrać?

Obciążenie jest to główny składnik zestawu hantli treningowych, który składa się z trzech składowych:

  • obciążenia,
  • gryfów krótkich do hantli,
  • zacisków (śrubowych lub sprężynowych).

Obciążenie żeliwne jest najpopularniejszym wyborem wśród wyboru obciążeń do hantli. Krążki żeliwne wykonane z żeliwa są najtrwalsze, a ich właściwości i wygląd z dnia zakupu utrzymują się przez wiele lat. Dodatkowo takie talerze żeliwne zabezpieczone są z reguły farbą przeciw rdzy. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, który przemawia na korzyść obciążeń żeliwnych jest ich kompaktowy rozmiar. Talerze żeliwne są cieńsze od na przykład talerzy bitumicznych, dzięki czemu możemy założyć ich większą ilość na gryfie lub sztandze. Pozwala to na stały progres w przypadku trudności ćwiczeń poprzez zwiększanie wagi.

Mimo wszystko obciążenia żeliwne posiadają dwa minusy, a są to cena i bezpieczeństwo przy użytkowaniu przez mniej doświadczone osoby. Cena krążków żeliwnych jest wyższa, niż na przykład talerzy bitumicznych, ale jest ona uzasadniona ponieważ dostajemy świetny produkt na lata. Drugim minusem jest względne bezpieczeństwo podczas treningów, a mianowicie przy zbyt gwałtownym odłożeniu obciążeń żeliwnych na podłogę możemy ją mocno uszkodzić.

Obciążenia bitumiczne są drugim pod względem popularności wyborem wśród obciążeń do hantli. Wybierane są one częściej przez osoby początkujące ze względu na niską cenę. Takie krążki są także o wiele większe, niż te żeliwne. Ich grubość często nie pozwala na założenie dużej ilości na gryf lub sztangę co, niestety wymaga zakupu nowych sprzętów siłowych.

Jakie więc wybrać obciążenia do hantli? Uważamy, że żeliwne ponieważ przemawia za nimi więcej korzyści, niż w przypadku innych rodzajów obciążeń. Dodatkowo powinniśmy pamiętać, że żeliwo zawsze jest w cenie także w przyszłości jest możliwość ich ponownej sprzedaży.

Artykuł zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu