RSS

Roller Shop – Twój zaufany internetowy sklep z…

W dzisiejszych czasach aktywny styl życia zyskuje coraz większą popularność. Jednym z ulubionych sposobów na…

Optymalizacja podatkowa dla małych firm – jak legalnie…

Prowadzenie małej firmy wiąże się z wieloma wyzwaniami, a jednym z nich są obciążenia podatkowe.…

Oczyszczanie wodorowe – skuteczna metoda pielęgnacji skóry

Oczyszczanie wodorowe to nowoczesna metoda pielęgnacji skóry, która zyskuje na popularności w salonach kosmetycznych. Dzięki…

Jak używać kalkulatora akcyzy za samochód: Kompletny Przewodnik

Prawidłowe obliczenie akcyzy za samochód stanowi kluczowy element procesu zakupu pojazdu z zagranicy lub rejestracji…

«
»

Jaką rolę odgrywa ruch w nauczaniu języka angielskiego?

  • Napisany przez:
Szkolna ławka ubezczynnia, odbiera energię, sprawia, że dziecko zamiast zaangażować się w lekcję, odpływa myślami. Nie ma w tym nic dziwnego – wytrzymanie w jednej pozycji 45 minut może być dla uczniów wyzwaniem.   Masz poczucie, że z zajęć wyparowała energia? Spróbuj trochę rozruszać grupę. I to dosłownie!

Za co dzieci nie lubią ławki?

Sala lekcyjna, w której całą przestrzeń zajmują ławki i krzesełka nie sprzyja różnorodnym aktywnościom. Trudno tam o ruch, pracę w grupach, zaangażowanie i żywiołowe reakcje, a przecież dokładnie o to powinno chodzić nam, na każdych zajęciach, nie tylko zajęciach z angielskiego.

Dlatego też coraz częściej na świecie, ale i w Polsce możemy obserwować tendencję do poszukiwania alternatywnych metod aranżacji przestrzeni szkolnej. Szuka się innych metod ustawienia ławek, projektuje się alternatywne biurka (np. z regulacją wysokości), krzesełka zastępuje się specjalnymi piłkami, na których można się bujać i wiercić, stymulując w ten sposób nie tylko mięśnie głębokie (co chroni w wielu przypadkach przed wadami postawy), lecz także połączenia neuronalne w mózgu. Więcej o tym posłuchać możesz tutaj: https://universe.earlystage.pl/universe/podcast

Dlaczego ruch jest taki ważny w nauce?

Trudno myśleć o efektywnej nauce bez odpowiedniej stymulacji pracy naszego mózgu. Niestety, kiedy spędzamy długie godziny w pozycji siedzącej, bez jakiejkolwiek dawki ruchu, nasz mózg, jak i naszych uczniów jest mało skory do współpracy. Skacząc, chodząc, biegając, ruszając się na piłce, bujając się – stymulujemy mózg, zachęcamy go do budowy nowych połączeń neuronalnych, które przekładają się na zdolność uczenia się poprawiają zapamiętywanie.

Każda forma ruchu wpływa pozytywnie na neuroplastyczność mózgu, jego zdolność dostosowywania się do zmieniających się warunków, rozwój  funkcji poznawczych. Trudno te wszystkie zalety ruchu przecenić w jakimkolwiek procesie edukacyjnym, nie tylko nauce języka.

Jak wprowadzić ruch na zajęcia angielskiego?

Korzyści, jakie płyną z wprowadzenia ruchu na zajęcia angielskiego, skłaniają do tego, aby pomyśleć nad praktycznym wymiarem takich lekcji. Włączenie zajęć ruchowych na kursie angielskiego nie jest wcale takie trudne. Wystarczy wspólne śpiewanie i klaskanie do rytmu, kilka gier zespołowych w oparciu o przerabiany na zajęciach materiał, scenka rodzajowa, prezentacje, kalambury – sposobów na ruch dzieci podczas zajęć jest naprawdę wiele.

Dzięki temu zaczyna się robić ciekawiej, dzieci się angażują, ruszają, a co za tym idzie, chętniej i skuteczniej przyswajają zagadnienia językowe podane w takiej atrakcyjnej formie. Wystarczy na chwilę zmienić perspektywę, trochę się poruszać razem z uczniami, a ochota na prowadzenie zajęć w formie wykładowej skutecznie mija. Szukasz inspiracji? Chcesz zacząć, ale nie wiesz jak? Ciekawią Cię nowe perspektywy patrzenia na edukację? Odwiedź: https://universe.earlystage.pl/

Szukasz nowej pracy jako lektor? Sprawdź poprzedni artykuł: https://www.mistrzu.com/gdzie-szukac-pracy-w-nauczaniu-jezykow-obcych/

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu