Zmiany w kredytach

Narodowy Bank Polski co kwartał publikuje raport na temat sytuacji na rynku kredytowym. Z tych informacji można wiele wywnioskować również na przyszłość.
Zła wiadomość jest taka, że większość banków zaostrzyła swoją politykę kredytową w sektorze mieszkaniowym. Informacje te sporządzane są na podstawie ankiet wypełnianych przez różne banki. Wpływ na zaostrzenie kredytów w tym segmencie miało, między innymi, newsy w przepisach regulujących zasady obrotu ziemią rolną. Przypomnijmy, że obowiązują one od 30 kwietnia tego roku, a ich efektem jest wstrzymanie kredytów rolnych, w tym również tych dotyczących nawet małych powierzchni, ale z przeznaczeniem pod budownictwo mieszkaniowe. Co prawda 1 września weszła nowelizacja tych przepisów, która przywróciła stan poprzedni i spowodowała ponowne kredytowanie, ale poprzedni okres i tak znacznie wpłynął na sytuację, która jest obecnie. Co za tym idzie, i co było do przewidzenia, to dosyć spory spadek zainteresowania kredytami mieszkaniowymi. Duże znaczenie w tym wszystkim miał także fakt, że wyczerpane zostały wszystkie środki, które były w obrocie, dotyczące programu Mieszkanie dla Młodych. Wszystkie te wydarzenia sprawiają, że banki raczej przewidują dalszy spadek popytu na wszelkiego rodzaju kredyty mieszkaniowe.
Bez większych zmian natomiast pozostał rynek kredytów konsumpcyjnych, który zaliczył jedynie drobny spadek. Przyczyną takie tendencji jest z kolei fakt, że ludzie coraz częściej pożyczają małe kwoty, do 4 tysięcy złotych, ale wcale nie z banków tylko z różnego rodzaju instytucji pożyczkowych czy z parabanków. wpływ z pewnością miał też program 500 plus, który w niejednym przypadku podreperował domowy budżet. Banki prognozują też w tym sektorze raczej stagnację jeżeli chodzi o końcówkę tego roku. W kwestii kredytów dla przedsiębiorstw wymogi udzielania ich dla dużych przedsiębiorstw się nie zmieniły, a lekkiemu zaostrzeniu poddane zostały kredyty długoterminowe dla firm z sektora MSP, krótkoterminowe pozostały bez zmian. Dla biznesu nie będzie więc niosło to za sobą żadnych rewolucji.
Wpływ na rynek kredytowy może mieć wiele sytuacji i wydarzeń, stąd częste, mniejsze lub większe zmiany, zaostrzanie przepisów lub ich łagodzenie. Sytuacja, tak jak na każdym innym rynku, również tutaj jest dynamiczna.
Artykuł: Mistrzu
Foto: olpl